Запорізькі екологи пропонують очищати річки від наслідків обстрілів за допомогою корисних бактерій

Опубликовано 2024/05/15 - 09:46

Російські атаки на Дніпрогес та інші гідроелектростанції завдали шкоди не тільки енергосистемі України, а й річці Дніпро, яке є єдиним джерелом питної води у Запоріжжі. Про те в якому стані зараз знаходиться ріка та які існують методи для очищення річки – розповіли запорізькі науковці у матеріалі «5 редакції»

«Однозначно обстріли спричини чималий вплив на якість води у Дніпрі. Особливо він сильний зараз, адже масла та нафтопродукти після останнього влучання по Дніпрогесу розповсюдились по річці та пішли по всьому річищу», - зазначає доктор біологічних наук та професор ЗНУ Олександр Рильський.

На якість води впливають не тільки російські атаки, а й інші джерела забруднення. Наприклад, місцеві заправки та автомийки, які не мають локальних очисних споруд і зливають все у каналізацію. А звідти - всі відходи потрапляють знову у Дніпро.

Однак, рішення є - бактерії, які самі очищають воду від нафтопродуктів. Тканина з мікроорганізмами вже застосовувалася у Запоріжжі, і доволі успішно.

«Це спеціальна тканина з назвою «Вія», вона запатентована, розроблена професором Петром  Іллічем Гвоздяком. Така тканина здатна на собі мобілізувати велику масу бактерій-деструкторів, які і розкладають цю органіку», - каже Олександр Рильський.

Дослідження проводили, зокрема, на очисних спорудах «Мотор Січі», а також на шламонакопичувачі «Запоріжсталі». За словами науковців, нині комбінат «Запоріжсталь» – єдина база для проведення їх досліджень.

«Використання таких технологій дає високий ефект очищення води - на 80-90% більший у порівнянні з тим, якщо цю техніку не використовувати», - зазначає кандидат біологічних наук, доцент ЗНУ Костянтин Домбровський.

Після війни планують застосовувати такий метод очищення у всіх малих річках - джерелах, які поповнюють Дніпро.

«Першочергово ми маємо перемогти. А далі треба впроваджувати таку технологію й в усіх маленьких річках. Адже вони – наповнюють і Дніпро, і Дністер, і Південний Буг. А це джерело питної води для України. А потім, коли Україна розбагатіє, треба побудувати надсучасні очисні споруди стічної води. Це - стратегічна необхідність», - розповідає Олександр Рильський.

Просмотров: 646. Теги: Запорожсталь ЗНУ
Поделиться: