В Запоріжжі медики онкоцентру виступили проти ліквідації Протипухлинного центру та написали звернення до Президента

Опубликовано 2024/05/09 - 10:11

Комунальне некомерційне підприємство Запорізький регіональний протипухлинний центр (колишній онкодиспансер) ліквідують, через приєднання його до Запорізької обласної клінічної лікарні. Медики центру не розуміють, чому ліквідують комунальну медичну установу з самими високими заробітними платами по регіону, яка з початку війни не залучає бюджетної допомоги, і, більш того, проводить масштабну реконструкцію, щоб бути конкурентною серед приватних центрів. Вони звинувачують ЗОВА в порушенні рішення РНБО та заявляють, що у трудового колективу навіть не поцікавились, що вони думають стосовно такого приєднання. Медики центру підписали колективне звернення до Президента України, Верховної Ради, голови Мінздраву, асоціації онкологів. Сьогодні ж в медзакладі почала роботу ліквідаційна комісія від ЗОВА, яких медики зустрічали і проводжали криками "Ганьба". 

Про ліквідацію КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр» (далі - ЗРПЦ) стало відомо в понеділок, 6 травня. Головного лікаря Михайла Есаянца викликали в Запорізьку обласну адміністрацію і  повідомили про приєднання центру до ЗОКЛ.  Так, в лікарні стверджують, що не знали про таку «реформу» і їм навіть не дали можливості надати своїх аргументів проти такого приєднання.

Нагадаємо, що розпорядженням ЗОВА,  КП ЗРПЦ та КП «Обласний медичний центр серцево-судинних захворювань» (ОМЦССЗ), приєднали до обласної клінічної лікарні. 

Як стало відомо «ЗаБору», таке розпорядження за підписом голови  ЗОВА з’явилося 6 травня.  Це стало можливим завдяки тому, що Верховна Рада, тимчасово припинила владні повноваження Запорізької облради і передала її функції голові ЗОВА. 

До колективу ЗРПЦ інформацію донесли лише 7 травня. На зустріч з колективом приїхали замголови ЗОВА Наталія Будяк (яка тільки з 1 травня виконує свої обов’язки) і голова департаменту охорони  здоров’я ЗОВА Вікторія Клименко.  Як йдеться в зверненні колективу Протипухлинного центру, Клименко поставилася до медиків центру з неповагою і постійно сиділа в телефоні. 

Також вона заявила, що метою приєднання є… збереження інших медичних закладів області за рахунок онкоцентру.

Медики центру після візиту посадовців ЗОВА вирішили звернутися за захистом до Президента України,  Верховної Ради, голови Мінздраву, асоціації онкологів. 

Здобутки онкоцентру за останні роки

У своєму зверненні працівники мед закладу описують такі здобутки за період з 2018 по 2024 роки (коли на посаді головного лікаря – директора був Михайло Есаянц):

- Наприкінці 2020 року завершено наймасштабніший проект в медицині Запорізької області «Будівництво «Нового корпусу Блоку дистанційно-променевої терапії для лінійного прискорювача» та оснащення відділення променевої терапії лінійним прискорювачем.
- В 2021 році в Центрі створено відділення онко хіміотерапії з денним стаціонаром та приведено його до всіх сучасних вимог.І це принесло результат. Було  збільшено кількість пацієнтів, що змогли пройти курс хіміотерапії в умовах денного стаціонару майже втричі, що в свою чергу призвело до збільшення надходжень за програмою медичних гарантій.

- Протягом 2020-2023 років Центром було придбано (окрім закупівель за бюджетні кошти): 
4 апарати УЗД експертного класу, 7 сучасних лапароскопічних стійок (різних специфікацій), 2 набори відеоендоскопічного обладнання, 10 апаратів ШВЛ та наркозних станцій, цифрова рентгеноскопічна та рентгенографічна система та цифровий мамограф, лабораторне обладнання, апарати МРТ та КТ та інше.
- Були відремонтовані стаціонарні відділення для післяопераційного перебування пацієнтів, «що також дозволяє нашому Центру бути конкурентоспроможним з приватними клініками м. Запоріжжя», - заявляють в онкоцентрі.
- У 2024 році в Центрі завершено ремонтні роботи сучасної операційної (хірургії одного дня).
- У 2024 році розпочато капітальний ремонт радіологічного відділення.
- У 2024 році розпочато реалізацію проекту з Реконструкції будівель Центру, яким передбачено проведення їх тепломодернізації та реконструкція системи теплопостачання.

Усе вказане призвело до зростання балансової вартості Центру станом на 01.01.2024 (порівняно з 01.01.2018) на понад 3 500%, або майже на 600 млн. грн. При цьому, лише 25% від вартості зростання, є результатом бюджетного фінансування, а 75% досягнуто коштом діяльності Центру після впровадження медичної реформи. Слід зазначити, що з 01.01.2022 по 01.01.2024 Центр взагалі не отримував бюджетної фінансової підтримки на власний розвиток, заявляють у центрі.

Згідно з відкритими даних НСЗУ,  як зазначається у зверненні до Володимира Зеленського,  Запорізький протипухлинний центр посідає передові місця в Україні та області за такими показниками:
- входить в топ 15 медичних закладів охорони здоров’я України, які надають послуги з лікування онкологічних захворювань по сумі укладеного договору з НСЗУ на 2024 рік (всього 113).
- входить до переліку 22 закладів охорони здоров'я України (та є єдиним в Запорізькій області), які надають послуги з лікування онкологічних захворювань та можуть забезпечити пацієнтів повним комплексом лікування онкозахворювань (хімієтерапія, радіотерапія, онкогематологія).
- входить до топ 10 медичних закладів охорони здоров’я міста Запоріжжя, за кількістю працівників.
- займає провідну позицію за рівнем середньої заробітної плати працівників за 2023 рік серед медичних закладів охорони здоров'я Запоріжжя.

У своєму зверненні медики зазначають, що згідно з відкритими даних НСЗУ, середня заробітна плата працівників Центру є найбільшою у м.Запоріжжя у 2023 році - і складає 19 141,1 грн на одного працівника. При цьому аналогічний показник у ЗОКЛ є на понад 20% меншим і складає 15 208,6 грн. .

«Враховуючи викладене, ліквідація Центру як окремого самостійного закладу, призведе не тільки до анулювання всіх досягнень працівників за 2018-2023 роки і зменшенню заробітної плати 418 працівників, а і позбавить Запорізьку область (єдину в Україні) центру високо спеціалізованого лікування онкологічних захворювань», - зазначають у КП ЗРПЦ.

Ліквідація онкоцентру, як окремого закладу та норми закону 

На сьогодні існує рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 грудня 2023 року «Щодо профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних новоутворень», введене в дію Указом Президента України від 22 грудня 2023 року № 842/2023, яким визначено Кабінету Міністрів України забезпечити у тримісячний строк розроблення та затвердити Національну стратегію контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року, визначивши основні цілі та завдання держави у цій сфері, передбачивши, зокрема: забезпечення ефективного функціонування спроможної мережі закладів охорони здоров'я для надання медичної допомоги пацієнтам з онкологічними захворюваннями.

«Запорізька обласна військова адміністрація фактично ігнорує дію такого рішення РНБО, введеного в дію Указом Президента України та діє в розріз інтересів держави щодо забезпечення доступу онкологічних хворих до надання якісної та доступної медичної допомоги»,- заявляться у зверненні медиків центру.

Щобільше, медпрацівники онкодиспансеру в своєму зверненні посилаються на п. 5 Постанови КМУ № 174 від 28 лютого 2023 року, згідно якій не можна проводити медичні реформи під час дії воєнного стану.

Як кажуть самі медики закладу, їх дивує, чому попри всю цю інформацію і показники, рятувати інші медзаклади області (зі слів голови облздраву) вирішили не навколо успішного КП, а навпроти -  вирішивши його розформувати.

Сьогодні ж в медзакладі почала роботу ліквідаційна комісія від ЗОВА, яких медики зустрічали і проводжали криками "Ганьба". 

Також варто зазначити, що звернення до Президента Зеленського підписали більшість працівників медичного закладу.

Просмотров: 16895. Теги: онкодиспансер Зеленский Владимир Федоров Иван
Поделиться: