Експерти відкидають російське ІПСО: Президент України та Верховна Рада зберігають усі свої повноваження

Опубликовано 2024/02/28 - 16:22

Вчора, 27 лютого, розвідка повідомила, що росія готує в Україні спецоперацію Майдан-3 аби розхитати ситуацію в країні, поставити під сумнів легітимність президентства Зеленського після травня 2024 року та завдати Україні військової поразки на сході. Представники Конституційного суду та керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородний заявляють, що по усім нормам закона на час воєнного стану Президент та Верховна Рада продовжують свої  повноваження. Докладніше - "ЗаБор".

Спецоперація "Майдан-3"

Навесні РФ може здійснити спробу організації масових протестів в Україні, аби через дестабілізацію ситуації всередині країни завдати військової поразки на сході. Про це заявила українська розвідка із посиланням на Комітет з питань розвідки при Президентові України.

За їх словами, кульмінація російської інформаційної спецоперації проти України буде найближчими тижнями, а Росія розраховує, що до першої половини червня їй вдасться розхитати ситуацію і завдати Україні військової поразки на сході.

"Через два роки після розв’язання Росією повномасштабної загарбницької війни, Україна постала перед об’єктивною загрозою існування як держави, як нації, як спільноти вільних та рівноправних людей. В умовах свідомого відволікання світової суспільної уваги від тривалої та кривавої російсько-української війни, керівництво країни-агресора вдалося до реалізації плану спланованих диверсійних дій, інформаційних спецоперацій та відвертих провокацій", - йдеться в заяві ГУР.

Основні напрямки та цілі ворога:

- зрив української мобілізації;
- поширення дезінформації про нездатність України здобути перемогу;
- створення та розповсюдження фейків про "втому від України" серед наших партнерів і союзників у Світі;
- зменшити підтримку нашої країни з боку проукраїнської коаліції у світі.

Зокрема, Комітет зазначив, що у листопаді 2023 року, в рамках спецоперації "Майдан-3"на поширення антиукраїнських настроїв лише на платформі Telegram росія витратила майже 250 млн доларів. Натомість як повідомляє розвідка, загальний бюджет операції склав астрономічні 1,5 млрд доларів. 

"Спецоперація "Майдан-3" досягне власної кульмінації у березні-травні 2024-го року, протягом найближчих тижнів ворог кине максимум зусиль на розповсюдження деструктивних для світової безпеки наративів і спроб розпалювання конфліктів – як всередині України, так і в інших точках світу, де є дієва підтримка України. Методика кампанії – традиційна для російських спецслужб: поставити під сумнів легітимність прийнятих в Україні після 20 травня владних рішень, поширити панічні настрої, зневіру, штучно протиставити цивільних та військових, посварити нас з нашими союзниками, розповсюдити в суспільстві усілякі "теорії змови". 

Це відбувається на фоні публічних заяв РФ про створення нових типів надзброї, яка, на думку росіян, мала би забезпечити технічну перевагу РФ над Заходом на найближче десятиріччя. Звідси випливає, що спротив цілям РФ в Україні є небезпечним для світу, а тому РФ буде підштовхувати інші країни до прямого діалогу щодо України без нашої участі", - йдеться в заяві.

За задумом ворога, на першу половину червня ситуацію в нашій державі вдасться розхитати й тоді, скориставшись ситуацією, Україні буде завдано військової поразки на сході.

Чи справді в травні 2024 року Президент Зеленський втратить легітимність?!

У травні 2024 року виповниться рівно 5 років з моменту інавгурації Володимира Зеленського на посаді Президента України. Таким чином, якби не було війни, наприкінці березня цього року в Україні мали б бути президентські вибори. Але в умовах воєнного стану будь-які вибори заборонені.

В рамках своєї спецоперації "Майдан-3" однією із цілей ворога є поставити під сумнів легітимність президентства Зеленського в українського суспільства, військових і т.д.

Так, анонімний представник Конституційного суду, голова цього суду у 2018-2019 роках Станіслав Шевчук і з одним з авторів Конституції України, політик Роман Безсмертний, в інтерв'ю для видання "Бабель" пояснили чому навесні президент не втратить легітимність, а з виборами доведеться почекати, поки триває воєнний стан.

Так, в законі про режим воєнного стану (Пункт 1 статті 10 Закону «Про правовий режим воєнного стану») вказано, що президент і парламент продовжать виконувати свої повноваження в повному обсязі до наступних виборів. Вона прямо забороняє припиняти повноваження органів державної влади: президента, Верховної Ради, Кабінету міністрів, Національного банку, омбудсмена, органів прокуратури, слідчих органів.

Тут можна сказати про те, що Конституція вища за закон, а в ній йдеться лише про те, що під час дії воєнного стану Верховна Рада продовжує працювати навіть у випадку, якщо термін її повноважень закінчився. Мови про президента в цьому ключі немає. Однак експерти пояснюють, що все діє за принципом безперервності влади й прогалин в Конституції в цьому питанні немає.

"Головний принцип полягає в тому, що не може бути вакууму найвищої державної влади навіть у мирний час, а тим більше під час війни — це гарантує Конституція України. Якщо у Конституції в статті про повноваження президента немає згадки про воєнний стан, то це не означає що Конституція містить прогалину — все діє за принципом безперервності влади", — пояснює ексголова Конституційного суду України Станіслав Шевчук.

Конституція передбачає виняткові випадки, коли повноваження президента можуть припинитися й серед них немає "закінчення 5-річного строку на посаді". Серед виняткових випадків прописані такі:

- якщо президент подає у відставку;
- якщо не може виконувати свої повноваження за станом здоровʼя;
- якщо президенту оголосили імпічмент;
- якщо президент помер.

На питання, чому про парламент та його повноваження в Конституції згадали, а про президента — ні, один з авторів Конституції Роман Безсмертний відповідає: норму про Верховну Раду прописали спеціально, щоб підсилити її роль і завадити можливим спробам узурпації влади під час війни.

За словами експертів проведення виборів під час війни є небезпечними для України. Саме тому в окремих випадках безпека, державний суверенітет і територіальна цілісність стоять вище ніж громадянські права людини.

"Наша Конституція — не пакт самогубців, її не можна читати чи тлумачити таким чином, щоб це могло знищити нашу державу чи істотно послабити її під час смертельної небезпеки з боку зовнішнього ворога", — каже співрозмовник "Бабеля" в Конституційному суді й додає, що це доктрина і практика усіх демократичних держав.

Варто також зазначити й те, що за Конституцією, вибори мають бути вільними, чесними, прозорими. В умовах воєнного стану, коли частина виборців за кордоном, частина на окупованих територіях, а частина на фронті, коли дільниці не зможуть нормально працювати через тривоги та обстріли, коли спостерігачі не зможуть вільно працювати, — вибори не будуть вважатися демократичними.

"Під час війни президент реалізує повноваження верховного головнокомандувача. Наприклад, очолює Ставку, яка на час особливого періоду стає вищим колегіальним органом воєнного керівництва обороною країни. І юридичних механізмів заміни очільника Ставки в законодавстві немає. Тому лише після того, як закінчиться воєнний стан, парламент протягом 90 днів призначить вибори президента і Верховної Ради", - заявив один з авторів Конституції та Роман Безсмертний.

Більш категорічний керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородний. Він в блозі на "Бізнес Центр" пише наступне:

"Я чесно кажучи, не розумію, в чому дискусія? У нас офіційно діє режим воєнного стану. А Конституція, і закони України передбачають принцип неперервності влади. Тобто: президент і Верховна Рада продовжують виконувати свої повноваження до наступних виборів, які мають відбутися після завершення війни".

За його думкою: "Вочевидь, що тема нібито "нелегітимності" Зеленського цікава буде в першу чергу росіянам та їх прихильникам в різних країнах. Вони досить активно будуть розкручують її, будуючи власні ІПСО і підкидаючи сумніви в український і міжнародний інформпростір. Щоб розхитати протестні настрої у нас, і максимально зменшити підтримку партнерів та зірвати військову допомогу. Бо ж у росії – легітимний і беззмінний путін, а в Україні – мовляв, немає з ким домовлятися. Та якщо міряти їхніми мірками, то нам треба з Ростова виписати не менш "легітимного Яника" на наступні 20 років".

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 3957. Теги: Зеленский Владимир
Поделиться: