Президент підписав нові закони щодо мобілізації: електронний кабінет військовозобов'язаного та зменшення мобілізаційного віку до 25 років

Опубликовано 2024/04/03 - 10:16

Вчора, 2 квітня, Президент України підписав нові законопроєкти, які стосуються мобілізації. Відомо, що введено електронний кабінет військовозобов'язаного. Також зменшено мобілізаційний вік з 27 до 25 років. Ще одне важливе нововведення - це що в Україні остаточно скасували статус "обмежено придатний" до військової служби. Докладніше - "ЗаБор".

Нагадаємо, "Забор" ще у грудні 2023 року розповідав деталі щодо нових законопроєктів щодо мобілізації, де пропонувалось зменшити призовний вік, змінити порядок роздачі повісток, внести зміни в проходження ВКЛ, скасувати поняття "обмежено придатного" військовозобов'язаного та вводити санкції стосовно ухилянтів. 

Так, вчора, 2 квітня, президент Володимир Зеленський підписав нові закони про мобілізацію. 

Зменшення призовного віку

Майже через рік після ухвалення Верховною Радою президент України Володимир Зеленський підписав закон №9281 про зниження граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників від 27 до 25 років.

"На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статті, яким до дня відправлення до військової частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову", – йдеться у документі

Під час дії воєнного стану призовні комісії мають провести медогляд призовників, які перебувають на військовому обліку та досягли 25-річного віку. В разі визнання придатними до військової служби їх поставлять на військовий облік та визнають військовозобов'язаними. Це означає, що таких хлопців можна буде мобілізувати до війська, навіть якщо вони не служили строкову службу і не мають військового досвіду.

Варто пояснити, що досі чоловіки, які досягли 27 років і не служили в армії та не мають військового досвіду, вважалися призовниками, а не військовозобов'язаними. Оскільки під час воєнного стану набору на строкову службу не було, їх не мобілізували. В іншому разі чоловіки до 27 років, які служили строкову або мали військову кафедру, також підлягали мобілізації.

Фактично ухвалення цього закону означає, що відтепер під мобілізацію в Україні підпадають чоловіки у віці від 25 років, а не від 27.

Електронний кабінет військовозобов'язаного - це не електронна повістка!

Президент Володимир Зеленський також підписав закон про електронний кабінет військовозобов'язаного (законопроєкт №10062)

Очікується, що створення е-кабінету військовозобов'язаного посприяє у швидкому зборі та обробці військових даних і переведенні послуг для військових у цифровий формат, чим посилить обороноздатність країни.

У електронному кабінеті буде відображатися інформація, яка є у Єдиному держреєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Реєстр буде збирати усі можливі дані про військовозобов’язаних: 

– номери телефонів;
– адреси електронної пошти;
– дані про батьків військовозобов'язаного;
– реквізити внутрішнього та закордонних паспортів і т.д.

У Міноборони виділили основні, моменти, що пов'язані з відповідним законом:

- Хмарні послуги - Україна отримає можливість розміщувати ІТ-системи у хмарах держав-членів НАТО, що посилить кіберзахист, надасть доступ до розвідданих партнерів та скоротить кількість об'єктів критичної інфраструктури, захист яких вимагає додаткових систем протиповітряної оборони;
- "Оберіг" - буде удосконалено взаємодію між реєстрами та розширено перелік інформації про військовозобов'язаних, що надасть змогу наповнити "Оберіг" за спрощеним механізмом, без бюрократії. Своєю чергою, громадянам не доведеться збирати документи. Зокрема, дані про навчання на денній формі чи про інвалідність вже міститимуться в реєстрі;
- Електронний кабінет військовозобов'язаного - громадяни отримають можливість вносити зміни до персональних даних. Зокрема, йдеться про таку інформацію, як освіта чи знання іноземних мов;
- УБД - військові матимуть змогу подавати електронні заяви про отримання статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни чи члена родини загиблого військового. Проте у разі неможливості військової частини надати дані - комісія залишатиметься.

Найголовніше те, що ні про які електронні повістки у цьому законопроєкті мова не йде. До того ж голова Мінцифри Михайло Федоров та багато представників Верховної Ради вже не раз запевняли, що електронну повістку не будуть вводити.

Більше не "обмежено придатний"

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10313 про забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист.

Документ зокрема передбачає скасування поняття "обмежено придатний" до служби в лавах Сил оборони.

Тепер чоловіки, які, за висновками ВЛК, раніше були визнані обмежено придатними, мають пройти повторний медогляд протягом дев’яти місяців після набуття чинності закону. Їх визнають або придатними, або непридатними – відповідно до стану здоров'я.

"Ті люди, які отримували висновок ВЛК як "обмежено придатні", пройдуть переогляд, і буде визначено їх придатність до служби. І надалі військово-лікарська комісія не видаватиме такий висновок", – пояснювала раніше заступниця міністра оборони Наталія Калмикова.

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 684. Теги: Зеленский Владимир мобилизация война
Поделиться: