В Запоріжжі влада запустила онлайн-опитування замість проведення громадських слухань щодо закриття шкіл

Опубликовано 2024/06/24 - 14:19

Сьогодні в Запоріжжі стартувало онлайн-опитування щодо закриття шкіл, яке міська влада запустила замість громадських слухань, проведення яких вимагали волонтери. При цьому там всього 5 питань, з яких лише одне стосується "оптимізації". Варто також додати, що ініціатором онлайн-опитування влада вказала відому волонтерку, яка вже висловила обурення з приводу цього. Докладніше - "ЗаБор".

Нагадаємо, "ЗаБор" писав, що 1 та 2 червня, активісти збирали підписи про проведення громадських слухань щодо "оптимізації" шкіл. За словами активістів, вони зібрали вчетверо більше підписів ніж потрібно було й вже зареєстрували документ в канцелярії міської ради.

Однак не дочекавшись проведення слухань, вже 5 червня на черговій сесії міської ради депутати підтримали рішення про оптимізацію 13 навчальних закладів Запоріжжя.

Пізніше "ЗаБору" стало відомо, що замість проведення громадських слухань міська влада Запоріжжя вирішила провести онлайн опитування на сайті. Заміну слухань опитуванням міська влада пояснює безпековою ситуацією. Вони не можуть зібрати стільки людей в одному місті. При цьому ідею того, як проходили громадські слухання щодо бюджету в грудні 2023 одночасно онлайн і офлайн, міська влада не бере до уваги.

Після цього волонтери, які ініціювали проведення громадських слухань в соцмережі прокоментували це рішення міської влади й заявили, що воно прямо порушує статут. 

"Розпорядження про громадське «опитування» тимчасово виконуючої обовʼязки міського голови Регіни Харченко досі не оприлюднено на сайті міськради. А нам дуже цікаво на підставі, якого з цих порядків воно зроблене. Від 2013 року нечинне, бо його скасували в 2020. А в 2022 внесли зміни, не в те що чинне від 2020, а в скасоване від 2013. Департамент правового забезпечення ЗМР розглядав цю ситуацію раніше і прийшов до висновків, що то колізія, «підпис здесь і підпис здесь». Треба було робити четверте) Але його немає. Громада виступила з ініціативою громадських слухань, як форматом безпосередньої взаємодії з владою, а влада натомість, підмінила їх опитувальником на сайті, як опосередкованою формою взаємодії", - написала голова ГО "Хочу вчитись" Катерина Звєрєва.

"Опитування на сайті - це не громадські слухання. Через опитування громада не може пояснити, чому об'єднання окремих шкіл та садочків збільшує небезпеку для дітей. Шляхом опитування громада не може сформулювати свої аргументи, щоб депутати розглянули їх. Опитування  не є зафіксованим у законі механізмом. Згідно зі статутом, міський голова (або його т.в.о., Регіна Харченко) має оприлюднити протягом 20 днів інформацію про дату, місце та час проведення слухань - це чітко прописано в ст. 21 Статуту", - написала в соцмережі волонтерка Валерія Морозова.

До того ж на думку юридичної консультантки Дар'я Говорун, з якою спілкували волонтери, проведення громадських слухань у формі електронного опитування суперечить не тільки Статуту, а й статті 13 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а також Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань соціально-економічного розвитку. Адже, фактично, відбувається підміна одного механізму іншим.

І от сьогодні, 24 червня, на платформі місцевого самоврядування стартувало голосування на тему якості освіти в Запоріжжі. При тому, що міська влада позиціонує це опитування, як заміну громадських слухань щодо закриття ("оптимізації") шкіл Запоріжжя. 

Так, в опитуванні ініціатором вказано волонтерку Валерію Морозову, яка у мережі активно виступала проти такої заміни. Сама волонтерка "ЗаБору" каже, що шокована тим, що міська влада безпідставно та неправдиво використала її ім'я.

"Опитування замість слухань почались і мене вказали як ініціатора цієї нісенітниці. Якщо вже говорити про те, що ми ініціювали - це громадські слухання щодо ліквідації закладів освіти, а тут жодного питання по темі. Це навіть не слухання. Я так обурена, що моє ім'я там стоїть - ви не уявляєте. Наче хтось наклав купу л*йна в під'їзді і підписав її моїм іменем", - заявила волонтерка в коментарі "ЗаБор".

img-_1_.jpg

Що відомо про скандальну "оптимізацію" шкіл у Запоріжжі?!

Нагадаємо, раніше з'явилась інформація про закриття цілого ряду шкіл у Запоріжжі та переведення дітей до інших навчальних закладів. Так, наприклад, батьки гімназії №21 у зверненні, яке надіслали "ЗаБору" заявили, що їх дітей хочуть перевести до школи, яка знаходиться за 2,5 км. Тоді в мерії (неофіційно) розповіли "ЗаБору", що про закриття шкіл поки що не йде мова, наразі вони розглядають питання розподілу дітей по навчальних закладах, які мають підготовлені укриття.

А голова Запорізької ОВА пояснив, причина в тому, що в класах недобір учнів, адже багато хто з дітей виїхав Запоріжжя, й щоб компенсувати цей недобір з міського бюджету влада мала б виділити більше ніж 1 мільярд гривень. Більше того Федоров заявив, що Запоріжжя - "місто-банкрут". Однак цю його заяву не підтверджує жоден депутат міської ради, з якими вдалось поспілкуватись "ЗаБору".

Також "ЗаБор" писав, що 24 травня на сайті міської ради з'явились офіційні проєкти рішень щодо закриття запорізьких гімназій №30 та №39. Згідно з документами гімназію №30 хочуть приєднати до гімназії №62, а гімназію №39 до гімназії №94. Як зазначають у пояснювальних записках до проєктів рішень, обидві гімназії, №№30 та 39, мають меншу "мережу класів" та "потужність". Таким об'єднанням влада хоче оптимізувати навчальні заклади Запоріжжя аби зберегти бюджетні кошти, йдеться в документах.

А минулого тижня, 29 травня, в міській раді Запоріжжя пройшла зустріч з освітянами та директорами запорізьких шкіл щодо оптимізації навчальних закладів. Там голова міського департаменту заявила, що вони планують "тимчасово" закрити 28 шкіл й аргументувала все тим, якщо в класах буде недобір, то з бюджету потрібно буде сплатити на зарплати 238 млн грн, яких просто немає. Водночас активістка Катерина Звєрєва каже, що оптимізація не допоможе з цим питанням, адже є схожі приклади з інших міст. Але є варіанти, як не закривати школи й поповнити класи.

Нагадаємо, 4 червня, на резонансну ситуацію із "оптимізації" навчальних закладів відреагував омбудсмен України з питань освіти й заявив, що направив звернення до в.о.мера Регіни Харченко.

Варто зазначити, що після проведення чергової сесії, яка відбулась 5 червня, в.о.мера Запоріжжя Регіна Харченко вперше офіційно прокоментувала ситуацію з "оптимізацією" шкіл. Тоді вона зазначила, що такі рішення є необхідними, бо стан освіти в місті у критичному стані. За її словами, це не забаганка міської влади, а пряме завдання від Міністерства освіти та науки України.

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Переглядів: 1612. Теги: оптимизация школа Регина Харченко волонтеры опрос
Поділитися: