В мерії Запоріжжя пройшла нарада щодо оптимізації 28 шкіл: чим обґрунтовується закриття та яка є альтернатива?!

Опубликовано 2024/05/30 - 22:31

Вчора, 29 травня, в міській раді Запоріжжя пройшла зустріч з освітянами та директорами запорізьких шкіл щодо оптимізації навчальних закладів. За словами голови міського департаменту планують "тимчасово" закрити 28 шкіл й аргументують все тим, якщо в класах буде недобір, то з бюджету потрібно буде сплатити на зарплати 238 млн грн, яких просто немає. Водночас активістка Катерина Звєрєва каже, що оптимізація не допоможе з цим питанням, адже є схожі приклади з інших міст. Але є варіанти, як не закривати школи і поповнити класи. Докладніше - "ЗаБор".

Нагадаємо, раніше з'явилась інформація про закриття цілого ряду шкіл у Запоріжжі та переведення дітей до інших навчальних закладів. Так, наприклад, батьки гімназії №21 у зверненні, яке надіслали "ЗаБору" заявили, що їх дітей хочуть перевести до школи, яка знаходиться за 2,5 км.

Тоді в мерії (неофіційно) розповіли "ЗаБору", що про закриття шкіл поки що не йде мова, наразі вони розглядають питання розподілу дітей по навчальних закладах, які мають підготовлені укриття. А голова Запорізької ОВА пояснив, причина в тому, що в класах недобір учнів, адже багато хто з дітей виїхав Запоріжжя, й щоб компенсувати цей недобір з міського бюджету влада мала б виділити більше ніж 1 мільярд гривень.

Також "ЗаБор" писав, що 24 травня на сайті міської ради з'явились офіційні проєкти рішень щодо закриття запорізьких гімназій №30 та №39. Згідно з документами гімназію №30 хочуть приєднати до гімназії №62, а гімназію №39 до гімназії №94. Як зазначають у пояснювальних записках до проєктів рішень, обидві гімназії, №№30 та 39, мають меншу "мережу класів" та "потужність". Таким об'єднанням влада хоче оптимізувати навчальні заклади Запоріжжя аби зберегти бюджетні кошти, йдеться в документах.

Чому закривають школи?

Вчора, 29 травня, в будівлі мерії пройшла зустріч міської влади з освітянами, директорами запорізьких шкіл щодо "оптимізації", яку запланувала міська влада. Цікаво, що на цій нараді не були присутні директори тих шкіл, які планують закрити. "ЗаБор" поспілкувався з представниками батьківських комітетів цих навчальних закладів, бо вони були присутні в мерії, й вони заявили, що їх директорам негласно сказали не приходити.

Так, голова міського Департаменту освіти та науки Юлія Погребняк на зустрічі заявила, що вони розглядають "тимчасове" закриття 28 навчальних закладів Запоріжжя і переведення дітей в інші навчальні заклади.

Аргументує посадовиця це тим, що наповненість класів, за нормою від Міністерства освіти, повинна бути 27,5 дітей. І якщо такої не буде, місту не будуть компенсувати витрати на школи й з бюджету потрібно буде сплатити на зарплати 238 млн грн (нагадаємо, що головою ЗОВА була озвучена значно більша сума). 

За словами очільниці освітнього департаменту міської ради, станом на 2021 рік в Запоріжжі було 67 тисяч учнів в школах, а сьогодні - це 40 тисяч. Тобто 17 тисяч від початку повномасштабної війни виїхали з міста.

"На сьогодні не спроможний державний бюджет утримувати в складних умовах війни, в умовах внутрішніх міграцій вчителів, міграцій родин учнів, з пріоритетності підтримки безпекової ситуації з завданням виходу в офлайн. Не вистачає державних субвенцій на заклади загальної середньої освіти по Україні. Станом на 1 січня цього року нам відведена субвенція, на жаль, на 80% від потреб. В березні 2024 року було знято додатково з бюджету по субвенції 797 тисяч гривень. І у нас станом на 1 січня на виплату зарплат працівникам (шкіл - ред.) не вистачає 287 мільйонів гривень. Їх немає. Станом на сьогодні, у нас немає коштів й на аварійні роботи для шкіл. Й тому нам треба моделювати різні варіанти", - заявила Погребняк.

Також, як аргумент до закриття тих, чи інших шкіл – є наявність укриттів. В деяких закладах реконструкції укриттів просто не проводилися, в інших вони маленькі, чи не мають другого виходу.  

Закриття шкіл не принесе користі – голова ГО "Хочу вчитися"

На заяви директорки департаменту та на саму інформацію про закриття шкіл бурно відреагували представники батьківських колективів.  Вони потім по черзі брали слово і висловлювали своє обурення. Іноді вони обурення висловлювали прямо з місця. І кричати вже починали і директори шкіл (яких не оптимізують) і депутати, що треб вали поваги.   

Найбільш змістовно на зустрічі виступила голова ГО "Хочу вчитися" Катерина Звєрєва. Вона заявила, що є приклади інших обласних центрів України, які намагались провести так звану "оптимізацію шкіл". За її словами, батьки зазвичай не згодні з рішеннями міської влади й не погоджуються переходити в ті школи, в які вказує влада. Звєрєва зазначає, що при закритті цих 28 шкіл, немає ніякої гарантії, що класи будуть наповнені так, як потребують міністерські норми (тобто 27,5 дітей) й з бюджету все одно потрібно буде відділяти ці кошти.

"Я виступала з підтримкою і намагалась пояснити, що скороченням шкіл з наповненістю 70% ми не отримаємо 27,5.  В Одесі теж менше. І в Сумах меньше. Поки дивом витягує Харків і Дніпро. Але ми з ними чи Києвом не можемо конкурувати, ні по чисельності населення, ні по бюджету.  Скорочення шкіл не дасть нам субвенції в повному обсязі. В Сумах учнів менше ніж в нас в два рази -28 000. А шкіл менше в три рази - 38. Наповненість шкіл 800+. І в них все одно немає 27,5. Тобто скорочення не вирішує це питання зовсім. Навпаки, спровокує більший відток людей з міста, менше надходження податків, депресивність і занепад міста. Про якість освіти у випадку скорочення, мова взагалі не йде. Підземні школи в кожну школу, теж не викапають, це купа грошей і часу.  Всі учні не перейдуть в ті школи, в які змушують і почнеться хаос серед батьків! В середньому 6000 учнів і 12 000 батьків, які будуть шукати місце дитині в кращій школі. Знову буде перекос по наповнюваності, бо є рівні, а є рівніші", - написала Звєрєва в соцмережі після закінчення наради.

Вона також зазначила, що згідно з даними Міносвіти до їх норм "не дотягують" Енергодарські, Василівські, Бердянські школи і т.д. Тобто ті, які наразі релоковані з окупованих територій Запорізької області.

"Якщо подивитись на сайті Міністерства (освіти - ред.) то можна побачити, що такі самі, в яких не вистачає контингенту на цей 27,5, це Енергодарська громада, Гуляйпільська, Токмацька, Василівська. Чому вирішили скорочувати саме запорізькі школи? Саме запорізькі, залишати будівлі. Що стосується ради директорів (шкіл Запоріжжя - ред.) то я хочу окремо вам сказати. Як ви можете підтримувати закриття шкіл? Як "Елінт" (колегіум - ред.) може підтримувати закриття шкіл, коли самі переповнені на 200%. Й те саме з іншими рівно комунальними закладами. І якщо ви підтримуєте це, то будьте готові, що всі ці батьки напишуть заяви в "Елінт", в "Логос" і в інші ці школи. Якщо ви вирішили, що ви будете вирішувати, в які школи батькам водити дітей, то ви помилились", - заявила на зустрічі громадська діячка Катерина Звєрєва.

Кому достануться приміщення шкіл?

Вже на засіданні комісії звучали заяви, що школи, які звільняють від дітей та вчителів, хочуть віддати для релакованих навчальних закладів з територій, що зараз окуповані. До речі, на ці заяви поки що міська влада офіційно не дає своїх пояснень.   

 Закриття шкіл у Запоріжжі прокоментував й відомий запорізький журналіст та ведучий Олександр Третьяков. 

"Сьогодні був присутнім на засіданні постійної комісії міської ради з питань  освіти, науки, культури, спорту, молоді та туризму. 100% брехні та маніпулювання від департаменту освіти, Ю. Погребняк, депутата Ільченка С.В., жодного притомного  пояснення, юридичної підстави, економічного висновку, прозорого аналізу. БРЕХНЯ ТА МАНІПУЛЯЦІЇ!!! СТРАШЕННО ОГИДНО!!! Комісія ще не розпочала свою роботу, а проєкт рішення для чергової сесії міської ради вже готовий, який буде "пакетом" проголосований. Готую матеріал по закриттю шкіл Запоріжжя. А поки, головне питання: КОМУ ЦЕ ВИГІДНО?", - пише журналіст.

Також він публікує інсайдерську інформацію із Запорізької ОВА про те, що приміщення шкіл, які закриють, хочуть передати релокованим школам з окупованих територій Запорізької області. Водночас журналіст заявляє, що ця інформація не підтверджена.

"За інсайдерською інформацією із запорізької ЗОДА ПРИМІЩЕННЯ ЗАПОРІЗЬКИХ ШКІЛ ХОЧУТЬ ПЕРЕДАТИ ЮРИДИЧНИМ ОСОБАМ ШКІЛ ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ. ТОБТО ВИГНАТИ ЗІ СВОЇХ ШКІЛ ЗАПОРІЗЬКИХ ДІТЕЙ ТА ВЧИТЕЛІВ, А ЇХ ПРИМІЩЕННЯ ПЕРЕДАТИ ШКОЛАМ МЕЛІТОПОЛЯ, ТОКМАКУ, ЕНЕРГОДАРУ, ВАСИЛІВКИ ТА ІНШИМ ГРОМАДАМ, ЯКІ ЗАРАЗ ПЕРЕБУВАЮТЬ У ЗАПОРІЖЖІ! Цей інсайд на рівні "підслухали в ЗОДА", не перевірений, але дуже схожий на правду. Якщо це неправда, то після закриття, місто отримає майже 30 розкрадених за короткий проміжок часу будівель з вибитим склом, та перетвореними на туалети. Щоб цього не розуміти, не треба бути держслужбовцем. Якщо рейдерять, то точно під когось. Єдиним профільним зацікавленим вигодонабувачем можуть бути вище означені юридичні особи Мелітополя, тощо. Пазл склався", - заявив Олександр Третьяков.

Як наповнити класи і що робити з укриттями?

І Катерина Зверева і батьківські комітети пропонували щонайменше два виходити з ситуації.
По-перше, це наповнювати запорізькі класи дітьми, що приїхали з окупованих територій (Мелітополя, Бердянська, Енергодару… ). За рахунок релакованих дітей можна реально збільшити коефіцієнт наповненість.

По-друге, необхідно використовувати старі радянські бомбосховища, які мають великий розмір і які можна використовувати як хаби.

«Гроші треба шукати в будь-якому випадку. Про освітні хаби і модернізацію укриттів радянського зразка ми казали давно.

Стосовно того, що школи в яких немає укриттів не вийдуть в офлайн, скажу так, там де жовті підвали-укриття, теж не всі вийдуть. Раніше влада озвучувала в таких школах кількість бажаючих вийти на очне 30-40 %. Це навіть меншість. Плюс не забувайте про блекаути і планові відключення світла осінь-зима. Тому в поняття якість освіти треба закладати сенси - ефективність навчання, безпека та комфорт учасників освітнього процесу, а не «оце ми в Київ відзвітуємо, ого!».

Наразі навіть міська програма «Освіта Запоріжжя» рахує якість освіти кількістю нових парт, пожежних сигналізацій, бойлерів. Здається вже давно був поворот не туда, але департамент з лозунгами все одно котиться далі», - заявляє голова ГО "Хочу вчитися!".

На самій комісії депутати не прийняли ніякого рішення стосовно долі шкіл. Як вони пояснили, в цей день вони просто з’ясовували, які є думки та пропозиції з цього приводу. Наступне засідання комісії пройде в травні. І представники батьківських комітетів кажуть, що будуть   відстоювати свою позицію надалі, поки влада не знайде інших шляхів, окрім «оптимізації».

Просмотров: 3591. Теги: школа оптимизация
Поделиться: