В Запоріжжі вже протягом декількох триває скандал щодо реорганізації навчальних закладів. Вчора, 5 червня, міськрада навіть ухвалила рішення про закриття 14 шкіл та садочків. Так, всю цю скандальну ситуацію вперше за кілька тижнів офіційно прокоментувала в.о.мера Запоріжжя Регіна Харченко. Докладніше - "ЗаБор".
Нагадаємо, "ЗаБор" писав, що вчора, 5 червня, пройшла сесія міської ради Запоріжжя, де серед питань які розглядали, була скандальна оптимізація навчальних закладів. Депутати підтримали "реорганізацію", яка по суті є закриттям, 14 шкіл та дитячих садочків міста і їх приєднання до інших навчальних закладів.
Закрити вирішили гімназії №№14, 17, 30, 39, 81, початкові школи “Гармонія-плюс”, “Злагода”, ліцеї №105, “Промінь”, а також дошкільні заклади №№129, 131, 143, 205, 210.
Сьогодні, 6 червня, в.о.мера Регіна Харченко, вперше за кілька тижнів, офіційно прокоментувала скандальну оптимізацію.
"Стан освіти у критичному стані. Чотири роки діти вчаться онлайн, за екранами компʼютерів і телефонів. Якість навчального процесу впала - батьки це знають. Я, як мама, це знаю та бачу. 27 тисяч дітей покинули Запоріжжя через безпекові фактори. Класи недоукомплектовані, через що місто недоотримало держсубвенцію. А це означає одне - треба залучати гроші з міського бюджету, в якому і так нестача коштів на 2,5 мільярда гривень через війну, компенсацію тарифів на опалення та ненадходження ПДФО до муніципалітету", - заявила Харченко.
За словами посадовиці, з 1 вересня планують відновили навчання в школах, а 28 навчальних закладів не зможуть прийняти учнів через відсутність укриттів. Харченко заявляє, якщо не розпочати оптимізацію зараз, то система освіти Запоріжжя не витримає до кінця 2024 року.
Вона також заявила, що вони будуть працевлаштовувати вчителів шкіл, які підпадають під оптимізацію, в інші заклади. Харченко також підсумувала, що оптимізація потрібна і вона буде проходити.
"Для того, щоб відновити офлайн формат, отримувати держсубвенцію повною мірою, зберегти гроші в бюджеті та повертати якість освіти ми маємо оптимізувати мережу освітніх закладів. Це - не наша забаганка, а пряме завдання від Міністерства освіти і науки України. Діти мають бути в безпеці!!! Бачу надмірну емоційність з боку батьків. Я теж емоційна людина, я теж важко сприймаю зміни. Але думати треба на перспективу. Якщо не робити це зараз - система освіти ляже вже наприкінці року. Плюс для мене не ок приводити дитину в будівлю мерії під час тривоги, давати в руки плакат і змушувати кричати. Вибачте. Щодо педагогів: будемо працевлаштовувати вчителів шкіл, які підпадають під оптимізацію, в інші заклади. Мета - максимально зберегти педагогічний потенціал міста. Підсумую. Оптимізація - необхідна. Оптимізація - буде. Мережа шкіл залишилася радянською. Процес мав би початися ще 10 років тому. Стартували зараз", - підсумувала секретар міськради.
Також в.о.мера заявила, що вона готує відповідь на запит освітнього омбудсмена України Сергія Горбачова.
Що відомо про скандальну "оптимізацію" шкіл у Запоріжжі?!
Нагадаємо, раніше з'явилась інформація про закриття цілого ряду шкіл у Запоріжжі та переведення дітей до інших навчальних закладів. Так, наприклад, батьки гімназії №21 у зверненні, яке надіслали "ЗаБору" заявили, що їх дітей хочуть перевести до школи, яка знаходиться за 2,5 км. Тоді в мерії (неофіційно) розповіли "ЗаБору", що про закриття шкіл поки що не йде мова, наразі вони розглядають питання розподілу дітей по навчальних закладах, які мають підготовлені укриття.
А голова Запорізької ОВА пояснив, причина в тому, що в класах недобір учнів, адже багато хто з дітей виїхав Запоріжжя, й щоб компенсувати цей недобір з міського бюджету влада мала б виділити більше ніж 1 мільярд гривень. Більше того Федоров заявив, що Запоріжжя - "місто-банкрут". Однак цю його заяву не підтверджує жоден депутат міської ради, з якими вдалось поспілкуватись "ЗаБору".
Також "ЗаБор" писав, що 24 травня на сайті міської ради з'явились офіційні проєкти рішень щодо закриття запорізьких гімназій №30 та №39. Згідно з документами гімназію №30 хочуть приєднати до гімназії №62, а гімназію №39 до гімназії №94. Як зазначають у пояснювальних записках до проєктів рішень, обидві гімназії, №№30 та 39, мають меншу "мережу класів" та "потужність". Таким об'єднанням влада хоче оптимізувати навчальні заклади Запоріжжя аби зберегти бюджетні кошти, йдеться в документах.
А минулого тижня, 29 травня, в міській раді Запоріжжя пройшла зустріч з освітянами та директорами запорізьких шкіл щодо оптимізації навчальних закладів. Там голова міського департаменту заявила, що вони планують "тимчасово" закрити 28 шкіл й аргументувала все тим, якщо в класах буде недобір, то з бюджету потрібно буде сплатити на зарплати 238 млн грн, яких просто немає. Водночас активістка Катерина Звєрєва каже, що оптимізація не допоможе з цим питанням, адже є схожі приклади з інших міст. Але є варіанти, як не закривати школи й поповнити класи.
Вже на вихідних, 1 та 2 червня, активісти збирали підписи про проведення громадських слухань щодо "оптимізації" шкіл. За словами активістів, вони зібрали вчетверо більше підписів ніж потрібно було й вже зареєстрували документ в канцелярії міської ради.
Нагадаємо, 4 червня, на резонансну ситуацію із "оптимізації" навчальних закладів відреагував омбудсмен України з питань освіти й заявив, що направив звернення до в.о.мера Регіни Харченко.
Більше оперативної інформації читайте в нашому