ТОП корупційних скандалів Запоріжжя, які сталися за період повномасштабної війни

Опубликовано 2023/08/04 - 15:50

Від початку повномасштабної війни в Україні пройшло вже майже 1,5 року. За цей період спалахнув не один скандал. Один із найрезонансніших скандалів, щодо розкрадання гуманітарної допомоги почався саме в Запоріжжі й набув всеукраїнського розголосу. Які ще корупційні скандали сколихнули запорізьке суспільство за останні 1,5 року війни. Докладніше – "ЗаБор".

Нещодавно Україною прокотилася ціла низка скандалів щодо дивних тендерів місцевих влад та нераціональної розтрати коштів, то на зйомки серіалів, то на ремонт бруківки. Загалом за період повномасштабної війни й Запоріжжя не обходили резонансні скандали.

Так, "ЗаБор" зібрав власний ТОП корупційних скандалів, які вирували у Запоріжжі за період великої війни.

1 місце: "Скандал із розкраданням гуманітарки"

Один із найрезонансніших скандалів, що набув розголосу по всій території України, почався саме в Запоріжжі. Так, 30 серпня 2022 року, НАБУ спільно з СБУ провели великі обшуки у запорізьких чиновників різного рангу, щодо справи з розкрадання гуманітарної допомоги Запорізької області. Серед фігурантів справи проходять такі посадовці Запоріжжя: Злата Некрасова, Катерина Сімонова, Віктор Щербина, Анатолій Куртєв, Анатолій Васюк та ін. Відтоді тривають розслідування щодо резонансної справи. За останніми даними відомо, що у Запоріжжі відкрито понад 10 кримінальних справ, пов’язаних із цим розслідувань.

Варто зазначити, що саме через скандал у Запоріжжі Верховна Рада України створила тимчасову комісію, яка проводить перевірки та веде незалежне розслідування щодо розкрадання по всій Україні.

Цей скандал набув всеукраїнського розголосу й призвела до таких наслідків, як звільнення голови Запорізької ОВА Олександра Старуха та майже всіх його заступників, зокрема, й Злату Некрасову, яка потрапляла ще і в інші скандали.   При цьому після звільнення невідомо, де саме знаходиться ексочільник області Старух, однак відомо, що Некрасова разом із Віктором Щербиною, якого називають її "співмешканцем", перебуває закордоном.

При цьому офіційних результатів розслідування щодо розкрадання гуманітарки досі немає і це не дивлячись на те, що з моменту обшуків пройшов майже рік.

Після всеукраїнського розголосу у Запоріжжі було створено "Інформаційний центр розподілу гуманітарної допомоги". Як розповідав чинний очільник ЗОВА Юрій Малашко, ніякі посадовці у центрі не можуть вплинути на розподіл гуманітарної допомоги та зовсім ніяк не відносяться до нього.

2 місце: "Скандал із закупівлею бойлерів для шкіл"

Ще один резонансний скандал, який спричинив неабияке обурення жителів Запоріжжя. Так, рік тому Департамент освіти та науки Запорізької міськради оприлюднив тендер на закупку 1,2 тисячі бойлерів за понад 14 мільйонів гривень. Його виграла фірма з Дніпропетровщини, яка мала поставити водонагрівачі до кінця вересня 2022 року. Однак поставка затягнулася, бойлери не відповідали умовам тендеру, а встановлена ціна в рази перевищувала ринкову.

Загалом варто зазначити, що у скандальній закупці бойлерів присутні й помилки в тендерній документації, фірми, в яких назва та код ЕДРПОУ не співпадають на печатці, ціни, які відрізняються від ринкових, і неспівпадіння класу енергозбереження у бойлерах. При цьому всьому обурливий й той факт, що запорізький департамент, після порушення фірмою-переможцем строків поставки водонагрівачів майже на місяць, не ввів штрафні санкції чи не розірвав договір, а продовжив із нею співпрацювати.

Тут варто зазначити, що цей скандал, скоріше, місцевого розголосу, однак в Запоріжжі він спричинив немало обурливих обговорень серед місцевих жителів. Зокрема, запоріжців обурювало те, що міська влада вирішила купити дуже велику кількість бойлерів, коли в них не було нагальної потреби. Також мерію звинувачували у нераціональній витраті коштів. При цьому сама міська влада запевняла, що закупка бойлерів для шкіл дуже потрібна, адже там проживають переселенці. 

Як повідомили "ЗаБору" в ГО "Хочу Вчитися", є й кримінальне провадження щодо цього скандалу. Від 25 жовтня 2022 року ЄРДР 42022082010000203, знаходиться в слідчому управлінні ГУНП за процесуального керівництва Запорізька обласна прокуратура. Але за 10 місяців там майже нічого не зроблено, а спочатку справа, яка обурила все місто, взагалі була у райвідділку. 

3 місце: "Таблички УКРИТТЯ за мільйон гривень"

Тема укритті у Запоріжжі та й по всій Україні є, певно, однією з найобговорюваніших серед місцевих жителів. Однак, окрім того, що сховищ у місті дуже мало, чи вони просто закриті, є ще один скандал, який сколихнув Запоріжжя.

У грудні 2022 року мерія Запоріжжя зробила замовлення на виготовлення табличок-вказівок "УКРИТТЯ" на загальну суму понад 1 мільйон гривень. Всього таких вказівок зробили 1,5 тисячі штук. Загалом якщо вирахувати виходить, що одна табличка обійшлась у 687 гривень

 При цьому цікавим є й той факт, що переможець тендера зареєструвалась, як ФОП лише за 3 місяці до того, як отримала замовлення від мерії Запоріжжя. А окрім цього, у тендері конкурентів у переможниці не було й вона брала участь там одна.

4 місце: "Скандали пов’язані із Запоріжелектротранс"

Комунальне підприємство "Запоріжелектротранс" не раз потрапляло до скандалів за останні 1,5 року. Один із найрезонансніших також пов’язаний із дивною покупкою мерії та КП.

У листопаді 2022 року, в умовах воєнного стану, постійних масованих ракетних атак росії на енергетичну систему України, а також тотальної економії електроенергії, мерія та "Запоріжелектротранс" вирішили купили трамвай за 24 мільйони гривень.

Тоді редакція "ЗаБор" зверталась до мерії з приводу цієї дивної покупки з проханням прокоментувати, однак у пресслужбі так і не змогли дати пояснення.

Варто зазначити, дивною вважають не тільки саму покупку, а й те, що представники Запорізької міської ради приїжджали в КП і схиляли директора до підписання документів на покупку трамвая.

На підприємстві розповідають про цілу безліч проблем і скандалів, що не виходять за межі підприємства

Один із нещодавніх скандалів, пов’язаних із "Запоріжелектротранс" - нещодавно КП провело тендери на загальну суму 7 мільйонів гривень. Все для того аби замовити прибирання транспорту, яких находиться на балансі КП.

Однак дивно те, що виграла у всіх тендерах одна компанія. Причому фірма тільки недавно змінила власників і різко почала перемагати в тендерах, а в деяких, судячи з "Прозорро", навіть без конкуренції.

Також згідно з розслідуванням "ЗаБору" відомо, що власницею фірми-переможниці є Віра Куренкіна. А людина з таким же ім'ям, по-батькові та прізвищем була свого часу депутатом міськради від Партії регіонів і входила до групи Володимира Кальцева.

5 місце: "Скандальна зарплатня голови Токмацької військової адміністрації"

Нещодавно також розгорівся скандал через очільника військової адміністрації Токмака Олександра Чуба. Так, стало відомо, що в нього за рік роботи на посаді зарплата перевищила оклад в понад 3 рази й він отримав більше півмільйона гривень. Таким чином його заробітна плата перевищила зарплату Президента України.

Пізніше стало відомо, що окрім надбавок для себе й своїх співробітників, голова ВА ще й оформив виплати ВПО. Водночас переселенці з Токмацької громади заявляють, що потреби громади не забезпечуються, а бюджетники скаржаться на невиплати зарплат.

Після цього з'явилась інформація, що виконком вирішив купити авто за майже 750 тисяч гривень. А ще пізніше на сервісі закупівель "Прозорро" "ЗаБор" знайшов тендер від 4 липня від Токмацького виконкому на замовлення реконструкції ділянки водопроводу в місті, яке наразі знаходиться під окупацією російських військ. Очікуваною вартістю на проведення робіт вказано - 571 789 гривень (понад півмільйона гривень).

6 місце: "Скандальний ремонт плитки на центральному проспекті"

Нещодавно у Запоріжжі спалахнув ще один скандал, пов’язаний із міською владою Запоріжжя. Мерію розкритикували за те, що гроші з міського бюджету виділили на чергову заміну бруківки на центральному проспекті Запоріжжя, а не на дрони для українських військових.

До того ж нова тротуарна плитка, яку виклали на центральному проспекті Запоріжжя,  буквально попливла після першого сильного дощу. Так, у районі вулиці Гагаріна вона просто пішла хвилями.

Місцеві жителі Запоріжжя були обуренні тим, що влада нераціонально розподіляє кошти міського бюджету. Більшість запоріжців вважає, що більш доцільним було б виділити ці кошти для допомоги українським військовим, а бруківку можна перекласти й після перемоги у війні.

Просмотров: 3338. Теги: Куртев Анатолий Юрий Малашко Старух Александр Злата Некрасова Екатерина Симонова
Поделиться: