Скандальна закупка бойлерів у Запоріжжі: що не так із водонагрівачами та фірмою-переможцем?! (фото, відео)

Опубликовано 2023/05/12 - 16:28

Майже рік тому Департамент освіти та науки Запорізької міськради оприлюднив тендер на 1,2 тисячі бойлерів більше 14 мільйонів гривень. Його виграла фірма з Дніпропетровищини, яка мала поставити водонагрівачі до кінця вересня 2022 року. Однак поставка затягнулася, бойлери не відповідають умовам тендеру, а встановлена ціна в рази перевищує ринкову. Докладніше - "ЗаБор".

Ще у липні 2022 року Департамент освіти на науки Запорізької міської ради оприлюднив тендер на закупівлю 1 224 бойлерів для закладів освіти за 14,4 мільйона гривень. Таку захмарну ціну, у відповіді на депутатський запит від Регіни Харченко, вони пояснили тим, що в умовах війни неможливо спрогнозувати, скільки будуть коштувати бойлери, тому прорахунок робився на основі третього розділу ЗУ "Про публічні закупівлі", де зазначена примірна методика визначення вартості закупівлі. 

Тим не менш, тендер провести не змогли з технічних причин – переможець не надав документи, що повністю відповідали б тендерним вимогам. Другу спробу закупівлі оголосили через місяць. Цього разу все вдалося, незважаючи на купу зауважень. Наприклад, в тендері зазначено, що бойлери повинні бути класу енергозбереження АА+, але люди, які знаються на цьому обладнанні, писали, що це неможливо. Однак це не завадило департаменту завершити тендер і обрати переможця. Ним стала фірма з Дніпропетровщини ТОВ "Ем Груп". Вони запропонували поставити бойлери за 14,2 мільйона гривень, що на 200 тисяч дешевше початкової ціни.

І поставити обладнання вони обіцяли до 30 вересня 2022 року, згідно з договором. Оплату за обладнання департамент зобов’язався перерахувати фірмі протягом 30 календарних днів з моменту поставки, однак поставки затягнулися і перші партії водонагрівачів почали приходити лише наприкінці жовтня. Про це повідомляє видання "Запорізький центр розслідувань".

При цьому 7 грудня 2022 року департамент та фірма підписують додаткову угоду, де ціна за бойлери вже складає не 14,2 млн гривень, а 11,8 мільйона гривень. А ще через тиждень, 16 грудня, вони підписують ще одну угоду, де ціна падає вже до 10,6 мільйона гривень. Таке пониження ціни в договорі може бути згідно ЗУ "Про публічні закупівлі".

Проблеми із документацією 

Фірма "Ем груп" запропонувала поставити Запоріжжю бойлери македонської фірми "EWT Clima". Для підтвердження того, що вони є офіційним постачальником і мають ліцензію, до пакету документів додали листа від ТОВ "Кул-сервіс", які називають себе офіційним дистриб’ютором та ліцензіатом македонської фірми. Також "Ем груп" додали сертифікат офіційного дилера, підписаний "Кул-сервіс".

Однак, за даними журналістів, у документах є неспівпадіння. По-перше, підписи на обох документах не схожі між собою. А по-друге, на сертифікати стоїть печатка фірми "Кул-сервіс" (англ. LLC COOL-SERVISE), але код ЄДРПОУ там іншої фірми –  ТОВ "Кліматтех". 

Власником першої є Налбандян Дмитро Костянтинович, другої – Налбандян Анастасія Іванівна. 

При цьому у другої фірми є сайт, на якому вказується, що вони займаються кондиціонерами та опаленням, але не водонагрівачами. І серед вказаних брендів немає EWT Clima. 

По-третє, заснована фірма "Кул-сервіс" 29 червня 2022 року, лист-підтвердження для "Ем Груп" виданий ними через місяць - 26 липня 2022 року, а от сертифікат офіційного дилера датується 20 травня цього ж року, коли "Кул-сервіс" ще не існувало. А от вже згадана вище фірма "Кліматтех", код ЄДРПОУ якої є на печатці, заснована аж в 2015 році. Тож цілком могла, але в той же час і не могла, видати такий сертифікат, бо не займається бойлерами. 

Багато бойлерів не буває

При цьому в договорі також проблеми із неспівпадіння з класом енергозбереження та цінами на самі бойлери. Так, "ЗЦР" наводять приклади того, що низку бойлерів на 50, 80 та 100 літрів могли замовити за набагато дешевшу ціну. 

Також проблеми в тендерній документації і в кількості водонагрівачів, які мають поставити в ті чи інші навічальні заклади. Так, наприклад, ліцею №99 потрібен 21 бойлер, а розташованій поруч Малій гуманітарній академії (школа №9) -13. По цій же вулиці, Героїв 93ї бригади, є ще два заклади –  дитячий садок №291 “Витязь”, якому треба 17ть, та школа №40 – 15 бойлерів. 

Тобто в радіусі 300 метрів є чотири заклади освіти з купою бойлерів у той час, як інші залишилися з 1-2 водонагрівачами. 

Загалом варто зазначити, що у скандальній закупці бойлерів присутні і помилки в тендерній документації, фірми, в яких назва та код ЄДРПОУ не співпадають на печатці, ціни, які відрізняються від ринкових, і неспівпадіння класу енергозбереження у бойлерах.

Дивно й те, що запорізький департамент, після порушення фірмою "Ем груп" строків поставки водонагрівачів майже на місяць, не ввів штрафні санкції чи не розірвав договір, а продовжив із нею співпрацювати. 

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 910. Теги:
Поделиться: