Суперечливий ремонт в центрі міста: що відбувається з архітектурною спадщиною Запоріжжя
У Запоріжжі в будівлі на проспекті Соборному, 153, яка є пам’яткою архітектури, триває будівництво (реконструкція приміщення) на технічному поверсі під однією з веж. Мешканці вважають, що там роблять приватне житло. Департамент культури і туризму це спростовує і надає офіційний коментар щодо цього будівництва. Детальніше — "ЗаБор".
Нагадаємо, що на технічному поверсі під баштою 5-поверхового будинку на проспекті Соборному 153, котрий внесений до переліку архітектурних пам'яток міста, розпочалось не зовсім зрозуміле будівництво. Міська влада переконує, що там буде дитяча художня школа. Місцеві жителі вважають, що будуються приватні апартаменти.
Будинок перебуває в управлінні ОСББ «Соборний 153\12», однак ще у 2019 році частина даху, за словами жителів, була передана в комунальну власність без пояснень. У січні 2025-го стало відомо, що технічний поверх із дахом — тепер на балансі Департаменту культури і туризму. А вже у березні міськрада оголосила тендер на капремонт площі — за 1,2 млн грн. Роботи мали завершити до кінця квітня, але тривають досі.
Обурення містян викликало й те, що доступ до технічного поверху, де розміщені комунікації, перекритий. Там з’явились нові двері із замком, а ключі — лише в будівельників.
"ЗаБор" поспілкувався з начальником управління культури департаменту культури і туризму Олексієм Максименком, щоб отримати офіційний коментар.
Так, голова департаменту запевняє, що і раніше, коли в приміщенні розміщалася художня майстерня Гуліча, вона була комунальна власність і так вона нею і залишається. І це неправда, що її передали в комунальну власність тільки у 2019 році.
Стосовно доступу до приміщення.
"Ми офіційним листом проінформували, що якщо є необхідність оглянути певні приміщення — узгоджуємо час, і мешканцям надається доступ. У випадку надзвичайних ситуацій ми на зв’язку цілодобово", — запевнив начальник управління культури департаменту культури і туризму Олексій Максименко.
Люди говорять, що в технічному приміщені вже встановлена душова кабінка, пральна машина, облаштовується кухня, стіни обкладені кахелем, та вирізаються мансардні вікна, що, доречі, заборонено законом, оскільки будинок є історичною пам'яткою.
Пан Олексій зазначив, що планування майстерні не змінюється і проводяться тільки косметичні роботи.
"Йдеться про заміну старих вікон, які вже не були енергоефективними. Це віконний проріз, який не змінюється — оздоблення будинку не страждає", — прокоментував Максименко.
За його словами, ще з 2009 року це приміщення було в комунальній власності і його орендував запорізький художник Володимир Гулич. Після 2022-го, коли він залишив місто, простір простоював. Тепер, за словами міської влади, його оновлюють не лише для художньої школи, а й для створення художніх резиденцій.
"Приміщення було в технічно незадовільному стані. Ми хочемо створити там комфортні умови і для митців, і для учнів мистецьких шкіл", — зазначив Максименко.
Однак місцеві досі мають сумніви щодо реального призначення простору. Голову ОСББ ситуація не задовольняє, тож він звернувся до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю. Цього тижня комісія таки прибула, однак оглядати горище відмовилась — послалась на відсутність дозволу від неназваного міністерства.
Наразі будівництво триває, за словами пана Олексія, воно триватиме до кінця травня цього року. Жителі продовжують звертатися до міської влади з вимогою прозорості та збереження пам’ятки архітектури в належному стані.