В Запоріжжі черговий скандал через тендер на будівництво підземної школи: не зважаючи на вищі ціни, перемогу хочуть віддати мелітопольській компанії

Опубликовано 2024/09/16 - 18:31
В Запоріжжі черговий скандал через тендер на будівництво підземної школи

В Запоріжжі черговий скандал через тендер на будівництво підземної школи

Нещодавно в Запоріжжі відбувся новий тендер на будівництво укриття (підземної школи) в Запорізькому ліцеї №46. Проте фірмі, яка запропонувала найнижчу ціну та найвигідніші умови, відмовили. Причина – відсутність документів, які б підтверджували, що… бухгалтер та юрист фірми можуть працювати на висоті та з електрогазозварювальним обладнанням.

Будівництво підземних шкіл в Запоріжжі та Запорізькому районі почали в 2024 році. Спочатку голова ЗОВА Іван Федоров анонсував відкриття перших шкіл до 1 вересня, але дата була перенесена. В цьому році буде вестися будівництво 8 підземних шкіл. Ще 5 - в планах на наступний рік.

Цікаво, що тендери на будівництво підземних шкіл систематично виграють «мелітопольські» фірми

Бухгалтер-висотник та юрист електрогазозварювальних робіт

Так, нещодавно відбувся новий тендер на будівництво протирадіаційного укриття для 46-го ліцею - «Нове будівництво протирадіаційного укриття Запорізького академічного ліцею № 46 Запорізької міської ради - м. Запоріжжя, вул. Павлокічкаська, 29» (згідно з ДК 021:2015 код 45210000-2 Будівництво будівель). Одним із учасників торгів було ТОВ "АЛД ІНЖИНІРИНГ ТА БУДІВНИЦТВО". За результатами тендеру, саме їхня пропозиція виявилась найвигіднішою та найдешевшою. Проте тендерна комісія, в особі Наталії Шкоди, відхила тендерну пропозицію компанії.

tender.jpg

В результаті ТОВ "АЛД ІНЖИНІРИНГ ТА БУДІВНИЦТВО" було дискваліфіковано через відсутність документів, що підтверджують навчання та перевірку знань з охорони праці.

Зокрема мова йде про роботи на висоті, електрогазозварювання, якими мають володіти управлінський персонал компанії. Серед працівників, зазначених у тендерній довідці, які мали пройти відповідне навчання та надати відповідні довідки були бухгалтер, юрист, кошторисник та інші спеціалісти.

Це попри те, що компанія надала пояснення, що для цих спеціалістів, з огляду на їхні посадові обов'язки, таке навчання за законом не потрібне.

Зазначена вимога від тендерної комісії виглядає досить дивно, адже навряд чи інженер-кошторисник буди вести свої розрахунки на висоті, брати участь у зварювальних роботах. Логічно, що цим не будуть займатись й бухгалтер з юристом.

Однак, попри раціональність такого пояснення, пропозиція цієї компанії була відхилена.

Різні фірми - різні вимоги

Що цікаво, наступний учасник тендеру, ТОВ «МЕЛСІТІ», вказав у штаті лише п'ятьох осіб, серед яких є інженер з проєктно-кошторисної роботи, директор, інженер з охорони праці, головний інженер та виконавець робіт.

rozkritia.jpg

Серед завантажених ТОВ «МЕЛСІТІ» документів до тендерної пропозиції, нам вдалося знайти сім різних посвідчень про перевірку знань з питань охорони праці лише чотирьох осіб: інженера з охорони праці, директора, виконроба та головного інженера.

Водночас, серед наданих документів не було підтверджень навчання з роботи на висоті або інших вимог для інженера з кошторисної роботи. Проте зауважень щодо цього ТОВ «МЕЛСІТІ» не отримало та наразі очікує рішення тендерного комітету, кого ж з двох Учасників торгів оберуть переможцем.

Будівельні роботи без будівельників?

Ще одна важлива деталь — ТОВ «АЛД ІНЖИНІРИНГ ТА БУДІВНИЦТВО», чия пропозиція була відхилена, вказала у штаті понад 60 робітників, які безпосередньо займаються будівельними та ремонтними роботами. Натомість ТОВ «МЕЛСІТІ», як уже зазначалося, має лише п’ятьох осіб, серед яких немає жодного робітника будівельних спеціальностей.

При цьому, як зазначає ТОВ «МЕЛСIТI», організація не плануе залyчати субпiдрядну органiзацiю при виконаннi робiт за предметом закупiвлi: «Нове будівництво протирадіаційного укриття Запорізького академічного ліцею № 46 Запорізької міської ради - м. Запоріжжя, вул. Павлокічкаська, 29».

Цікаво, що наразі це вже другий тендер для ТОВ "МЕЛСІТІ" на суму понад 100 мільйонів гривень. Обидва проєкти пов'язані з будівництвом шкіл. Виникає закономірне питання: як така компанія, де є лише директор, кошторисник та кілька інших співробітників, без робітників, може ефективно виконувати великі будівельні проєкти? Можливо, директор та інженер-кошторисник самі заливають бетон, а інженер з охорони праці виконує оброблювальні роботи?

Така ситуація виглядає сумнівною та змушує задуматися про прозорість і справедливість процесу оцінки учасників у подібних тендерах. Особливо коли йдеться про витрачання державних коштів на важливі інфраструктурні проєкти.

Тісні тендерні зв'язки?

Нагадаємо, що з будівництвом підземних шкіл в Запоріжжі та області в цілому виникла досить скандальна ситуація. Тендери на зведення чотирьох підземних шкіл у Запоріжжі були виграні компаніями з Мелітополя, які активно співпрацювали з місцевою владою до окупації міста.

Ще одним цікавим моментом є те, що замовником укриттів стабільно виступає Державне підприємство «Місцеві дороги Запорізької області», яке підзвітне та підконтрольне Запорізькій ОДА, яку наразі очолює Іван Федоров. Керівницею цього підприємства з 1 травня 2024 року є колишня директорка Департаменту капітального будівництва та ЖКГ Мелітопольської міськради та теперішня радниця Федорова Вікторія Репашевська.

І вже 10 травня було оголошено одразу два тендери на будівництво перших підземних шкіл для школи №88 в Комунарському районі Запоріжжя, а також для школи-інтернат "Січовий колегіум" в Хортицькому районі. 15 травня був оголошений перший тендер на будівельні роботи в передмісті Запоріжжя. Мова йде про селище Балабине й місцеву гімназію "Престиж". А в червні розпочалися роботи по будівництву першої в Запоріжжі підземної школи, вартістю 112 млн гривень.

Проєкти на будівництво запорізьких підземних шкіл ДП «Місцеві дороги Запорізької області» замовило в КП "Градпроєкт", а підрядником виступило ТОВ «Компанія Позитив».

Цікаво, що КП «Градпроєкт» до війни займалося технічним наглядом і проєктними послугами на бюджетних роботах в Мелітополі. Як пише "Запорізький центр розслідувань", після вторгнення, комунальний «Градпроєкт» релокувався і два роки працював з обласною лікарнею.

Цікавий факт:

Цікаво, що до тендерної документації ТОВ "МЕЛСІТІ" додало лист-відгук від Департаменту капітального будівництва та житлово-комунального господарства Мелітопольської міської ради, в якому компанію характеризують як надійного виконавця підрядних робіт.

Але в даній характеристиці є два "але".

По-перше, характеристика видана установою, яку раніше очолювала Вікторія Репашевська, нинішня керівниця ДП «Місцеві дороги Запорізької області». Тобто компанії, яка є замовником даного тендеру.

По-друге, цей позитивний відгук стосується льодової арени в Мелітополі, з будівництвом якої пов'язаний скандал в Запоріжжі.

Так, в 2023 році Запорізька ОВА збиралася сплатити 59 млн гривень компанії за будівельні роботи, які та нібито проводила у Льодовій арені в Мелітополі вже під час російської окупації. За даними українського ЗМІ, це рішення підтримав голова адміністрації Юрій Малашко та чинний мер Мелітополя Іван Федоров.

Що, де, як будується?

Як вже писав «ЗаБор», нещодавно Обласна влада Запоріжжя провела тендер на будівництво підземної школи в селі Біленьке. Учасниками аукціону було дві компанії - із Запоріжжя та із селища Сонячне (колишня мелітопольська фірма). Так, запорізькій компанії відмовили у тендері через проблеми в документації, при тому, що в мелітопольської компанії також вони були присутні, а вартість виконання робіт - вища.

Наразі, будівельні роботи в селі Біленьке вже розпочаті.

А от у Вільнянську, де планувалося будівництво підземної школи, зміщується графік будівництва. Під час проведення геодезичного обстеження виявилося, що на місці, котре місцева влада називала ідеальним для побудови підземного навчального закладу не придатне для проведення будівельних робіт.

Нагадаємо також, що мелітопольська підрядна компанія, як минулого року перереєструвалася в Запоріжжі, виконує роботи на будівництві підземної школи в Південному мікрорайоні (Пісках). Тут виконано 10% запланованих робот. А тим, що будувати приходиться на пісках несподівано  пояснюють здороження проекту. Так, він подорожчав на… 4,5 мільйона.

Переглядів: 5937. Теги: тендер
Поділитися: