У Запоріжжі закінчили встановлення модульних укриттів: що з ними так, а що ні?!

Опубликовано 2025/03/14 - 16:49
Модульні укриття в Запоріжжі

Модульні укриття в Запоріжжі

Запорізька влада рапортує про закінчення робіт по встановленню  17 модульних укриттів у Запоріжжі,  на які витратили 31 мільйона гривень. Місцева влада не планує збільшувати їхню кількість, якщо не буде запиту від місцевих. Тут треба додати вартість запорізьких конструкцій значно вища, ніж аналогічних у Дніпрі. Детальніше – "ЗаБор".

З 16 січня 2025 року Шевченківському та Комунарському районах Запоріжжя почали встановлювати модульні укриття.

На сьогодні в Запоріжжі вже наявні 17 укриттів, профінансованих із міського та обласного бюджетів. Також проведено понад 30 тендерних процедур на облаштування комерційних торгівельних точок із такими ж захисними конструкціями.

Про це під час етеру національного марафону новин повідомив голова Запорізької ОВА Іван Федоров.

Очікується, що до встановлення укриттів долучиться бізнес, адже підприємцям пропонують документи на розміщення строком на 10 років.

Втім, наразі місцева влада не планує збільшувати кількість модульних укриттів, оскільки попит на них залишається низьким. За словами Івана Федорова, вони більше потребують догляду з боку комунальних служб, ніж реального використання мешканцями. "Насправді на сьогодні ще не бачив жодного разу використання мешканцями мобільного укриття. Але ми розуміємо, що вони мають бути, аби у випадку критичної ситуації мешканці мали б можливість вкритися" – прокоментував голова Запорізької ОВА.

Нагадаємо, що на початку цього року повідомляли, що в Запоріжжі міська влада на торги було виставлено 45 точок на розміщення кіосків з укриттями. Однак ця ініціатива не знайшла підтримки. Місцевий бізнес зацікавило всього 5 таких лотів. Інші пропозиції провалилися.

Про які 30 тендерних процедур розповідає Федоров наразі не досить зрозуміло. 

18 січня 2025 року на порталі Prozorro опублікували договір із ТОВ "АКАМ"  на постачання та встановлення 17 модульних залізобетонних конструкцій у Запоріжжі з місткістю від 25 до 50 осіб. Загальна вартість угоди, включно з податками та роботами, становить понад 31 млн грн, фінансування здійснюється з бюджету Запоріжжя.

За даними YouControl, компанія спеціалізується на будівництві житлових і нежитлових будівель. Її засновником і кінцевим власником є Олексій Міхеєв із Дніпра.

10% статутного капіталу належить акціонерному товариству "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Технології"", яким до 2023 року володів і розпоряджався Вадим Єрмолаєв, один з найбільших забудовників Дніпра. Указом президента України від 23 грудня 2023 року до нього були застосовані персональні економічні санкції через зв’язок з підприємствами, що діяли в Криму під час окупації.

Відтоді і до 8 серпня 2024 року інвестфондом володіла Софія Кононенко, донька бізнесмена. Потім її змінив Євген Штайнберг з Німеччини, який має давню історію зв’язків із Єрмолаєвим. У 2019 році німець замінив Єрмолаєва у компанії "Хроностіл", яка на той час мала проблеми з податками.

Журналісти "Громадського" виявили, що і теперішній засновник "АКАМ" Міхєєв пов’язаний з Єрмолаєвим. ТОВ "АКАМ" є одним з трьох засновників консорціуму "Білдінг Юа", який 1 серпня 2024 року виграв тендер на будівництво Національного військового меморіального кладовища в Київській області на суму 1,76 мільярда гривень.

Цікаво, що вартість модульних укриттів для Запоріжжя значно вища, ніж у Дніпрі, де вона варіюється від 647 тисяч гривень за конструкцію на 20 осіб до 1,62 мільйона гривень за укриття на 79 осіб.

Укриття, які для МНС виготовляла запорізька компанія ТОВ "АЛД-Промстрой-2", коштують близько 1 мільйона гривень за конструкцію на 50 осіб. Натомість вартість одного укриття від "АКАМ" – майже 2 мільйони гривень. 

Треба додати, що модульні укриття - це найпростіші укриття і захищають вони не від прямого влучання, а від уламків. Сам Федоров обіцяв встановити модульні укриття в 2024 році, повинні вони були з'явитися на зупинках і бюджетні кошти залучати не планувалося. 

Але ці укриття так і не будувались і про їх необхідність почали голосно казати після того, як по місту стали бити КАБами. Саме в Шевченківському районі Запоріжжя були прильоти в тих місцях, де не було поряд укриттів. І саме там загинуло багато людей.

Переглядів: 650. Теги: укрытия Федоров Иван
Поділитися: