В Запоріжжі було розроблено доволі унікальний проєкт модульних укриттів, спільних із бізнесом, на встановлення яких не витрачаються кошти з бюджету міста. І прямо навпроти мерії вже місяць назад встановили таке укриття. Але його досі не можуть відкрити "ЗаБор" поспілкувався із депутатами, в.о.мера та із самими розробниками проєкту, щоб з’ясувати, у чому справа і чому затягується відкриття. Докладніше - "ЗаБор".
Нагадаємо, у вересні міська влада запропонувала проєкт сучасних модульних укриттів для Запоріжжя, які будуть суміщати сховище та об'єкти торгівлі. Їх будуть встановлювати не за кошти міського бюджету, а за кошти бізнесу. А вже наприкінці жовтня в центрі Запоріжжя, на бульварі Шевченко, почались будівельні роботи. Станом на зараз перше укриття вже повністю побудоване, однак поки не відкрилось.
"ЗаБор" поспілкувався із розробниками цього проєкту – компанією ALD. Вони розповіли, що спочатку розробляли сховища для українських військових, а після, на прикладі, інших міст України почали розробляти концепцію укриттів, які можна розмістити безпосередньо у Запоріжжя для захисту цивільних осіб.
Так вони розробили проєкт укриттів, які є спільними з бізнесом - 2/3 споруди це сховище, інша частина - це бізнес (торгова точка). Таке укриття може захистити від уламків ворожого снаряда, тобто є протиуламковим. Цей проєкт також було розроблено так, щоб модульні укриття вписувались в архітектурний код Запоріжжя та не виділялись. Свою концепцію розробники запропонували мерії Запоріжжя і влада її погодила. Для реалізації проєкту міська влада надала розробникам мапу з місцями, де були ворожі влучання й де немає укриттів. Таким чином були узгодженні перші місця, де будуть встановлювати такі захисні споруди.
Як розповідали в мерії, за планом до кінця 2023 року мало б бути побудовано вже 12 таких укриттів у Запоріжжі.
Бізнес наголошує на унікальності такого проєкту не просто на теренах Запоріжжя, а й по всій Україні. Річ у тому, що гроші на будівництво сховищ не витрачає міська влада й бюджет Запоріжжя не зменшується, все робиться коштом представників бізнесу.
При тому, що в інших містах України - Харкові, Дніпрі, Тернополі, Миколаєві… - такі укриття встановлювала міська влада за бюджетний кошт.
Укриття, які встановленні в інших українських містах, не захищені від асоціальних елементів, тому в деяких містах, щоб не смітили й не влаштовували нічліжки, їх почали зачиняти, через що виникали скандали. І до нагляду за укриттями почали залучати комунальні установи та правоохоронні органи.
В запорізьких укриттях цього формату за споруду має відповідати бізнес, який її відкрив. Відповідно саме вони слідкують за чистотою та безпекою таких споруд.
Як тільки захисна споруда на початку листопада була встановлена, її несподівано розкритикував голова ЗОВА.
Цікаво, що голова ЗОВА Юрій Малашко, який після того, як з’явилась інформація про те, що його відправлять у відставку, а потім дали йому ще один шанс, обрав міську владу Запоріжжя - як об’єкт для антипіару. Отже, він 10 листопада
"У Запоріжжі почали з’являтися начебто захисні споруди, які мають убезпечувати людей від уламків та вибухової хвилі. Так, саме "начебто", принаймні у тому форматі, в якому це планують зробити. Ми бачимо, що в цих модулях безпеки одна з основних складових — комерційна, коли половина споруди це начебто укриття, а інша - заклад торгівлі, а повинно бути не так. Не комора для захисту, а повноцінне найпростіше укриття. Не дозволимо підміняти питання безпеки людей під прикриттям встановленням МАФів", — заявив Малашко.
Скільки голова ЗОВА за часи свого перебування на посаді залучив соціально-відповідального бізнесу, який за свій кошт побудував укриття в місті, він не став уточнювати.
Бізнесмени кажуть, що були здивовані такою заявою, адже вони розробляли укриття й для бойових підрозділів і нарікань не було. І можуть особисто показати голові ЗОВА, що в них все виконано згідно з нормами. А приміщення бізнесу і саме укриття ізольовані один від одного. І якщо буде оголошена тривога, реалізатор легко може сам перейти в укриття.
Варто зазначити, що "ЗаБор" навіть провів порівняння таких модульних укриттів в Дніпрі та Запоріжжі. Так, товщина стін в обох містах однакова - 20 см (200 мм), всередині є лавочки та світло (в Запоріжжі чекають на дозвіл для його проведення). Під час порівняння сховищ можна помітити, що деякі дніпровські укриття не мають бетонної підлоги. Запорізькі підприємці запевняють, що в них в кожній споруді буде бетонна підлога.
Від початку листопада роботи зі зведення захисної споруди на бульварі Шевченка у Запоріжжя було завершено, однак з того моменту її так і не відкрили. Розробники кажуть, що не розуміють, чому так відбувається. За їх словами, зараз їм потрібні гарантії від мерії Запоріжжя, а точніше відкриття спільного з бізнесом модульного сховища. Таким чином вони зможуть продовжувати залучати запорізький бізнес та відкривати більше укриттів у місті.
Аби дізнатись в чому причина затягування відкриття модульного сховища "ЗаБор" звернувся до в.о.мера Запоріжжя Анатолія Куртєва й попросив пояснити чому точку досі не відкрито.
"Зараз працює робоча група, там розглядаються питання щодо сертифікації, щодо технічних завдань. Як тільки робоча група закінчить працювати й скаже, що "так, все добре", тоді ми вже почнемо далі пропонувати бізнесу залучатися робити заявки, співпрацювати з виробником і будуть розміщувати у місті такі укриття. Роботу робочої групи хотіли завершити ще минулого тижня, однак виникли додаткові питання, поки фахівці не нададуть своє позитивне рішення, поспішати не будемо. Розумію, що питання потребує швидкого реагування, але безпека над усе", - повідомив Анатолій Куртєв.
Також "ЗаБор" зміг поспілкуватись з одним із депутатів, яка входить до робочої групи, про яку сказав секретар міськради. Так, представник комісії сказав, що "затягування процесу" не пов’язане із заявами Малашко і Куртєв може приймати самостійне рішення. За словами депутата, вони працюють над тим, щоб у даному модульному укритті "все було ідеально". Зокрема, одним із прохань групи є встановлення електронного замку, за допомогою якого частину споруди, де розташоване укриття, будуть відкривати лише під час повітряної тривоги.
Як розповіли "ЗаБору" розробники, вони готові встановити такі замки, вони в них навіть є, але зможуть їх поставити тільки тоді, коли модульну споруду буде під'єднано до електромережі. І також вони кажуть про те, що вважали, що зважаючи на військові дій, близькість до фронту і критичну ситуацію з укриттями у місті, узгоджувальні процедури мають проходити більш швидко.
Більше оперативної інформації читайте в нашому