Чим запам'ятався голова ЗОВА Олександр Старух: відкриття мостів, скандали з гуманітаркою та окупація більшої половини області

Опубликовано 2023/01/24 - 16:26

Сьогодні, 24 січня, було ухвалено рішення про звільнення Олександра Старуха з посади голови Запорізької облдержадміністрації. Він займав посаду губернатора двічі з 2008 по 2010 і з 2020 по 2023. Відомо, що саме Старух найдовше пробув головою ЗОДА. Докладніше - "ЗаБор".

Нагадаємо, Кабінет міністрів України погодив указ Президента України щодо звільнення голови Запорізької ОДА Олександра Старуха. Разом з ним було звільнено ще 4 очільників облдержадміністрацій, а також 4 заступників міністрів.

Олександр Старух двічі займав посаду очільника Запорізької області. Так, він був виконуючим обов'язки з 30 травня по 25 вересня 2008 року. Після цього тодішній Президент України Віктор Ющенко призначив Старуха вже губернатором. Тоді він пробув на посаді з 25 вересня 2008 року по 18 лютого 2010 року.

Первые подарки VIP-ам (Покровская ярмарка, Запорожье)

Після звільнення з губернаторської посади Старух займався науковою діяльністю: з травня 2010 по травень 2013 року - докторант Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені Івана Федоровича Кураса НАН України. З серпня 2013 року - виконувач обов'язків голови Запорізької обласної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина". Був депутатом Запорізької обласної ради.

18 грудня 2020 року Президент Володимир Зеленський вдруге призначив Олександра Старуха на посаду голови Запорізької обласної держадміністрації. Всього за два терміни Старух обіймав посаду 3 роки і 7 місяців, а це найбільший термін серед всіх губернаторів Запорізької області. Чим очільник ЗОДА запам'ятався за свій останній термін, розповість "ЗаБор".

"Велике Будівництво"

Саме за другого губернаторства Олександра Старуха в Запоріжжі активізувалося будівництво мостів через Хортицю за програмою Президента України "Велике Будівництво".

Нагадаємо, що у грудні 2021 року в Мелітополі відкрили льодовий стадіон. Об'єкт побудований лише за 8 місяців. Він увійшов до переліку "25 спортивних магнітів" України. На спорудження Льодової арени витратили близько 150 мільйонів гривень. Це перший такий стадіон, який був збудований в Запорізькій області.

maxresdefault.jpg

А за рік до цього в грудні 2020 в Запоріжжі відкрили довгоочікуваний Балочний міст, який з'єднав Хортицький район з островом Хортиця. Його планували завершити в квітні 2022 року, але через повномашстабне вторгнення будівництво зупинилось.

Також рівно рік тому, 22 січня, на День Собороності України, в Запоріжжі пройшло відкриття першої половини Вантового мосту. На відкритті був присутній і Президент України Володимир Зеленський. Тоді у свої промові він згадав, що цей міст, який будували з 2004 року, називали "символом корупції" і заявляв, що відтоді він став найвищим місто України.

d15ecebce456939c3342ca445f3c18c2_1642859965_extra_large-1024x682.jpeg

Війна

Найскладніші випробування для українців та Запорізької області також прийшлися на головування Олександра Старуха. Нагадаємо, що 24 лютого 2022 року росія почала повномасштабне вторгнення до України.

Після початку повномасшабної війни облдержадміністрації були перейменовані на військові адміністрації і їх обов'язки першочергово були спрямовані на оборону регіону.

Найбільша кількість звинувачень на адресу Старуха йдуть саме через те, що за його очільництва більша половина Запорізької області була захоплена російськими загарбниками. Більшість людей звинувачують його в бездіяльності. Тоді в перші дні вторгнення повідомлялося, що голови військоматів в області саботують організацію оборони, а очільник Токмацького військомату зранку 24 лютого зняв український прапор. Обласна адміністрація на це ніяк не відреагувала.

При цьому за повномасштабної війни однією з найбільших заслуг керівництва Запорізької області виділяють те, що саме вони організовували евакуацію жителів Маріуполя з блокадного міста та жителів інших населених пунктів. Тоді для евакуації мирних жителів було прийнято рішення про зняття з маршрутів усіх муніципальних автобусів. В Запоріжжі в той момент утворився справжній транспортний колапс: на багатьох зупинках утворювалися величезні черги, була нестача автобусів.

Саме тоді за евакуацію маріупольців голову ЗОВА Олександра Старуха та його заступницю Злату Некрасову нагородили почесними орденами.

До речі Старуха також звинувачували місцеві мешканці у тому, що він давав не оперативну і не контретну інформацію по прильотам по Запоріжжю і особливо по іншим неокупованим населеним пунктам. По вибухам у Запоріжжі частіше й не називається район прильотів, на відміну від інших міст. Так, і досі люди кажуть, що в них по прильотах (у селах, селищах) може не оголошуватися тривога.  


Скандали з волонтерами та гуманітаркою

Найбільш резонансні скандали в Запорізькій області пов'язані саме волонтерами та розкраданням гуманітраної допомоги. Так, ще в квітні волонтери збирали прес-конференцію, на якій озвучували, що є проблеми з комунікацією між ними та обласною владою.

Пізніше одну з заступниць голови Запорізької ОВА Злату Некрасову почали звинувачувати в крадіжці гуманітраної допомоги. 

А потім наприкінці серпня НАБУ та СБУ провели резонансні обшуки у низки запорізьких чиновників у справі про розкрадання гуманітарної допомоги. Серед них були Злата Некрасова, Катерина Симонова, Віктор Щербина, Анатолій Куртєв, Анатолій Васюк та інші. Саме тоді з'явилась інформація про те, що голова області Олександр Старух також фігурує у цій справі і вже тоді розглядали його можливе звільнення.

Проте "звичайна перевірка" стала дуже резонансною і за Парламенту навіть було створено спеціальну комісію з розслідування нецільового використання гуманітарної допомоги. Цікаво, що до цієї комісії не увійшов жоден запорізький нардеп. До речі, на засіданні слідчої комісії у Києві у жовтні було присутнє і керівництво Запорізької ОВА та міськради Запоріжжя. Була тут і Злата Некрасова.

Крім того, щодо чиновниці з'являлися звинувачення з приводу того, що вона відразу після початку військового вторгнення росії виїхала з України до Європи. Восени минулого року в мережі з'явилося відео з Некрасової з бутіка, при цьому повідомлялося, що зняте воно було в Австрії. Тоді "ЗаБор" звернувся до Запорізької ОВА за коментарем щодо цього скандального сюжету. Однак там на відріз відмовилися коментувати ситуацію, що склалася. А на Новий рік вона опублікувала фото, де привітала всіх із наступаючим 2023 роком. Так, за цим знімком журналісти провели невелике розслідування та з'ясували, що заступник голови військової адміністрації зустрічала Новий рік не лише не в Запоріжжі, а навіть не в Україні, а фактично на іншому кінці світу – у Тайланді, місті Бангкок.

І от Старуха, як і Некрасову, внесли до бази "Міротворець".

Варто зазначити, що також найбільше звинувачень на адресу Старуха виголошують саме через дії його заступниці Злати Некрасової.

Рейтинг довіри

Варто зазначити, що у липні 2022 року "ЗаБор" проводив опитування щодо того, як мешканці Запоріжжя ставляться до роботи очільника області Олександра Старуха. На той момент рейтинг довіри до нього становив 22%.


Однак відтоді пройшло багато часу і довіра до нього значно впала.

staruh-2.jpgПісля перших новин щодо можливого звільнення Олександра Старуха з посади голови Запорізької ОВА, "ЗаБор" влаштував опитування серед читачів. Там, вони змогли відповісти, чи довіряють вони нинішньому очільнику області.

Так, в опитуванні взяло участь 6 575 читачів. Серед них лише 5% висловили довіру Старуху і заявили, що він знаходиться на своєму місці. А от 71% запоріжців категорично з цими не погодилися. При цьому ще 24% відповіли, що не знають відповіді на питання чи зайшли просто результати переглянути.

Що ж, важко сказати, яким саме губернатором був Олександр Старух "хорошим" чи "поганим", адже саме на його головування прийшлося найскладніше випробування в історії України - повномашстабна війна і захоплення більшої частини Запорізької області. Можливо, якщо б на його місці був хтось інших, все склалося адсолютно не так. І хтозна в яку сторону "кращу" чи "гіршу".

Просмотров: 18010. Теги: Старух Александр
Поделиться: