Яка ситуація навколо Запорізької АЕС: заклики до евакуації, заспокоєння МАГАТЕ та ЗОВА

Опубликовано 2023/06/08 - 13:56

Після підриву російськими військами Каховської ГЕС найобговорюванішим питанням є безпекова ситуація на окупованій Запорізькій АЕС в Енергодарі. Так, вчора заступник мера міста закликав евакуюватися місцевих жителів. Після цього почала з'являтися інформація про небезпеку на ЗАЕС. Яка зараз ситуація на окупованій станції: заяви чиновників та атомщиків. Докладніше - "ЗаБор".

Нагадаємо, 6 червня о 02:50 ночі російські терористичні війська підірвали Каховську ГЕС чим спричинили екологічну катастрофу. Так, в Запоріжжі вода від берегів відійшла подекуди на 30-50 метрів. Однак у Запорізькій ОВА переконують, що перебоїв з водопостачанням в обласному центрі не буде.

Однак одним із найобговорюваніших питань після теракту на Херсонщині є безпекова ситуація на окупованій Запорізькій АЕС, що знаходиться в Енергодарі. "ЗаБор" зібрав усі заяви щодо цього.

Заклик до евакуації

Вчора, 7 червня, перший заступник мера Енергодару Іван Самойдюк закликав жителів евакуюватися чи готуватися до неї. За його словами, у зв'язку з тим, що ситуація на Запорізькій АЕС може вийти з-під контролю будь-якої миті.

"Нічого не змінюється за весь рік окупації, який вони (російські військові — ред.) перебувають там. На предмет того, чи можуть вони, чи не можуть загрожувати аварією (на ЗАЕС)? Звичайно, відвертих загроз немає, але те, як експлуатується станція, через те, що там створено склади техніки, боєприпасів — на території станції, зрозуміло, що ситуація в будь-який час може вийти з-під контролю та бути критичною”, - зазначив Самойдюк.

Заступник міського голови також наголосив, якщо евакуація наразі неможлива, то місцеві жителі хоча б максимально мають підготуватися до неї.

"Для тих, для кого це неможливо сьогодні. Якщо є транспорт, тримати його повністю заправленим із усіма тривожними валізами, зібрані документи, цінні речі та засоби виживання на перший час. Бо якщо ситуація вийде з-під контролю, то можемо розраховувати, що вони (окупанти — ред.) будуть зобов'язані та змушені дати "коридори" для виїзду населення з такої території", - додав він.

Заяви Енергоатому та очільника Запорізької ОВА

Після заклику до евакуації від Івана Самойдюка у мережі почала поширюватися інформація про те, що на Запорізькій АЕС є небезпека аварії через падіння рівня води. Так, очільник Запорізької ОВА Юрій Малашко ще вчора ввечері, 7 червня, зробив офіційну заяву щодо ситуації на ЗАЕС та заявив, що вона контрольована.

"Закликаю мешканців Запорізької області зберігати спокій та довіряти тільки перевіреній інформації. Ситуація на Запорізькій АЕС контрольована, радіаційний фон стабільний. Резервуари заповнені до нормального технічного рівня. Фахівцями розроблений перелік заходів і відповідні інструкції, як діяти персоналу ЗАЕС, аби гарантувати безпеку станції. Слідкуйте за інформацією лише на офіційних ресурсах! Очікуємо на деокупацію!", - йдеться в повідомленні голови області.

Відповідну заяву зробили й в Енергоатомі. Там наголосили, що рівень води у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС – стабільний, а ситуація на станції - контрольована.

"Попри підрив російськими окупантами греблі Каховської ГЕС, ситуація залишається стабільною та контрольованою. За останньою інформацією, рівень води у Каховському водосховищі в районі Нікополя станом на 09:00 8 червня становить 13,0 м, а у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС – 16,6 м, і цього цілком достатньо для забезпечення потреб станції. Варто нагадати, що енергоблоки ЗАЕС не працюють з вересня 2022 року, а тому відтоді активного випаровування води зі ставка-охолоджувача не відбувається", - йдеться у заяві.

Пізніше вони оновили інформацію й заявили, що станом на 11:00 8 червня рівень води у Каховському водосховищі становить 12,9 м.

В Енергоатомі також нагадали, що енергоблоки ЗАЕС не працюють з вересня 2022 року, а тому відтоді активного випаровування води зі ставка-охолоджувача не відбувається.

"За правилами безпеки, у разі втрати води з Каховського водосховища дійсно, якщо блоки працюють, то без додаткових джерел підживлення в такому стані станція може працювати місяць-півтора. Після цього треба перевести блоки у холодний стан, і в такому стані станція може перебувати роками", – пояснив президент ДП "НАЕК "Енергоатом" Петро Котін у телемарафоні. 

Він додав, що головною небезпекою може бути руйнація охолоджувальних ставків. 

"Тоді буде дуже велике питання і проблеми з охолодженням палива, якого там дуже багато", – підсумував Котін. 

Заяви окупантів

Представники окупаційної влади Запорізької області ніяк наразі не коментують підрив Каховської ГЕС. У "росатомі" в свою чергу не називаючи причини різкого падіння води у водосховищі заявили, що співробітники Запорізької АЕС технологічно та організаційно готові до сценарію втрати необхідної кількості води.

"Мы с первых дней работы Запорожской атомной станции просчитывали риск-сценарий, в том числе связанный с потерей необходимого количества воды. Поэтому и организационно, и технологически к этому решению персонал станции готов", - заявив гендиректор Росатому Олексій Лихачов.

Що каже МАГАТЕ?!

Після підриву Каховської ГЕС рівень води у водосховищі щогодини зменшується на 5-7 см. Так, це може загрожувати Запорізькій АЕС.

Як заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, якщо рівень води впаде до 12,7 метра, ЗАЕС вже не зможе перекачувати її та охолоджувати реактори. У своїй заяві він посилається на інформацію безпосередньо присутніх на Запорізькій АЕС експертів МАГАТЕ.

"Готуючись до такої можливості, ЗАЕС постійно поповнює свої запаси води – включаючи великий ставок-охолоджувач поруч зі станцією, а також менші ставки-охолоджувачі та прилеглі канали – шляхом повного використання води Каховського водосховища, поки вона ще є", ‒ йдеться у повідомленні.

Коли ці ставки заповняться, запасів буде достатньо, щоб забезпечити станцію необхідною для охолодження шести реакторів водою, а також відпрацьованого палива протягом кількох місяців.

"Попри те, що всі шість реакторів ЗАЕС зупинені, їм все ще потрібна охолоджуюча вода, щоб запобігти розплавленню палива та можливому викиду радіоактивних матеріалів", — наголосив Рафаель Гроссі.

Варто зазначити, що гендиректор МАГАТЕ планує найближчим часом знову прибути на окуповану Запорізьку АЕС, щоб самостійно оцінити ситуацію.

 

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 975. Теги: АЭС Каховская ГЭС МАГАТЭ
Поделиться: