Президент Володимир Зеленський ініціював програму одноразової допомоги, яка передбачає виплату однієї тисячі гривень для кожного українця (в тому числі й дітей). Отримати кошти можна буде з 1 грудня. Для цього необхідно через додаток «Дія» оформити віртуальну картку «Національний кешбек». Детальніше – "ЗаБор".
Виплата однієї тисячі гривень населенню – не є чимось новим. Вперше до такої практики у 2008 році вдалась тодішній прем’єр Юлія Тимошенко, котра виплачувала по 1 тисячі гривень за знеціненими радянськими вкладами.
Чотири роки потому, у 2012-му напередодні парламентських виборів до такого ж кроку вдався тодішній президент Янукович.
У 2021 році, вже за президентства Володимира Зеленського, держава виплачувала по тисячі гривень тим, хто зробив щеплення від COVID.
З 1 грудня 2024 року також планується розпочати
Ці виплати здійснюватимуться за рахунок невикористаних бюджетних коштів які не встигнуть освоїти до кінця року і які не можна витрачати на потреби армії.
Аби отримати гроші, перш за все необхідно мати смартфон. Без нього, ані вік, ані соціальний статус, ані актуальність потреби в коштах жодного значення не матимуть.
Ті, хто не має смартфона й не зареєстрований в додатку «Дія» залишаться без виплат.
Решті українців слід знати, що гроші нараховуватимуть на спеціальну віртуальну картку «Національний кешбек», яку можна оформити через додаток «Дія». Для цього потрібно:
- Подати заявку через сайт або мобільний застосунок банку, що бере участь у програмі, або звернутися до відділення банку. У програмі беруть участь такі банки: ПриватБанк, monobank, Укргазбанк, Sense Bank, ПУМБ, Абанк, Банк Глобус, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, Ощадбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро.
- Визначити картки для оплати покупок та надати банку дозвіл на передачу інформації про транзакції.
- Відкрити фізичну чи віртуальну картку для зарахування кешбеку.
- У застосунку «Дія» в розділі «Сервіси» обрати картку «Національний кешбек» для виплат.
Коли програма запрацює, у «Дії» з'явиться опція «Отримати 1000» на цю картку, після її застосування гроші надійдуть на рахунок.
Оскільки це будуть гроші державної допомоги, оподатковувати цю виплату не планується.
Кошти можна буде витрачати протягом зими на оплату комунальних послуг, ліків, транспорту, мобільного зв’язку, купівлю українських книжок та інші необхідні послуги, а також, в якості благодійного внеску, спрямувати на допомогу ЗСУ.
В Кабміні вважають, що подібний крок дозволить підтримати малий та середній бізнес, адже витрати українців спрямовуватимуться на конкретні види послуг, які покривають ці сектори економіки.
Ініціатива президента Зеленського з виплати одноразової допомоги викликала значний резонанс і дискусії в суспільстві.
Політолог Володимир Фесенко
З іншого боку, Фесенко не заперечує наявність елементів політичного популізму, проте вважає, що виплати не призведуть до значних проблем у бюджеті завдяки міжнародній фінансовій підтримці.
Економіст Олег Пендзин
За його словами, щоб отримати ці кошти, українці повинні мати смартфон зі встановленим застосунком «Дія» і віртуальну картку банку. Пендзин наголошує на важливості адресності таких виплат, вказуючи, що державна допомога повинна бути спрямована на тих, хто дійсно її потребує, а не на всіх без винятку.