Сергій Токарєв розповів про необхідність розвитку STEM в Україні

Опубликовано 2025/05/07 - 12:24

Сергій Токарєв про популяризацію STEM в Україні

За успіхами будь-якої компанії, появою нових продуктів та історичними відкриттями завжди стояли інженери, дослідники, винахідники та аналітики. І саме ці спеціалісти здатні привести нашу країну до економічного прориву. ІТ-підприємець та інвестор Сергій Токарєв впевнений, що сьогодні потрібно не лише захищати науковців, а й створювати для них відповідні умови праці, аби вони залишалися та творили в Україні.

Чому дослідження та розробки важливі

У 2023 році світові витрати на дослідження та розробки склали 2,75 трильйона доларів. Рекордсменами вважаються Південна Корея та Ізраїль, які інвестують у цей напрям близько 4,9% та 5,5% свого ВВП. Європейські країни витрачають в середньому 2,2% ВВП, а Україна ще до початку повномасштабного вторгнення рф - лише 0,29%.

При цьому від швидкості інновацій в галузі технологій залежать темпи зросту економіки. І в першу чергу йдеться про розробки, пов'язані зі штучним інтелектом.

"Сьогодні Artificial Intelligence інтегрують практично в кожний можливий сектор. Дуже важливо, аби саме в Україні створювалася частина таких інновацій", - запевняє Сергій Токарєв.

Коли в багатьох країнах за останні десятиліття інвестиції в розробки та дослідження лише зростали, в нашій державі витрати скорочувалися. Якщо падіння продовжуватиметься, це може призвести до втрати спеціалістів. Ця проблема відчувалася й раніше, а з початком вторгнення росії вона ще більше загострилася.

Жахливі реалії війни призвели до того, що близько 25% вітчизняних дослідників були вимушені покинути країну. Крім того, було пошкоджено 35% наукової інфраструктури (університети, лабораторії тощо).

Сергій Токарєв наполягає, щоб не втратити ще більше, потрібно діяти вже зараз. Особливо, коли ми маємо величезний потенціал і мотивацію. З початку повномасштабного вторгнення в Україні з'явилася ціла індустрія MilTech стартапів. Левова частка стосується виробництва різноманітних дронів. Але йдеться не лише про MilTech. Наприклад, у 2022 році за версією журналу Time компанія Esper Bionics стала кращою у сфері розробки біонічних протезів.

Як розкрити STEM-потенціал

Аби популяризувати галузь STEM в Україні, потрібно підготувати та розробити цілісну систему та інфраструктуру, яка буде супроводжувати людину від першого інтересу до можливості реалізувати себе в технологіях, науці чи інженерії.

Сергій Токарєв акцентує на кількох головних аспектах:

  • Популяризація STEM у школі. Потрібно організувати освітній процес таким чином, аби діти мали змогу познайомитись з цією галуззю ще сидячи за партою. Так в Україні в майбутньому буде з'являтись більше STEM-фахівців.
  • Рольові моделі. До списку технологічних лідерів варто додати науковців. Працюючи над власними публічними брендами, через новини вони матимуть шанс стати прикладом для молодого покоління.
  • Співпраця науки та бізнесу. Необхідно забезпечити в Україні майданчики для взаємодії між науковцями та бізнесменами. Йдеться про технопарки, акселератори, інноваційні хаби тощо.
  • Жінки у STEM. Залучення дівчат до цього напрямку – це не лише про рівність, а й про результат. Чим більше поглядів та ідей, тим краще для продукту. Такі ініціативи, як STEM is FEM, є важливими кроками, але для більшої ефективності ще потрібна системна політика з державною підтримкою.
  • Мотивація вчителів. Педагоги – взірці для наслідування, оскільки вони першими демонструють дітям всі переваги та дива науки. Аби вони були мотиваційними фігурами, необхідно забезпечити конкурентну заробітну плату.

Сергій Токарєв впевнений, у разі правильного підходу до питань популяризації STEM та систематичної модернізації навчального процесу Україна має всі шанси зайняти гідне місце на світовому ринку інновацій. 

Переглядів: 98. Теги:
Поділитися: