Розмова Трампа та Путіна: загроза українським інтересам чи можливість для миру?

Опубликовано 2025/02/13 - 18:22

Недавня телефонна розмова між президентом США Дональдом Трампом та російським диктатором Володимиром Путіним викликала широкий резонанс серед європейських лідерів. Частина аналітиків вважає, що мирні переговори без участі України та ЄС неможливі. Водночас інші вважають такі попередні поступки на користь Москви сигналом про небажання враховувати інтереси Києва і Заходу. Докладніше - "ЗаБор".

Про дзвінок Володимиру Путіну Дональд Трамп повідомив у своїй соцмережі. Господар Білого Дому написав, що мав "продуктивну розмову" . Він також повідомив, що перша зустріч із Путіним відбудеться у Саудівській Аравії, але не уточнив, коли саме.

"Ми обоє погодилися, ми хочемо зупинити мільйони смертей, які відбуваються у війні з Росією та Україною. Президент Путін навіть використав девіз моєї кампанії: «ЗДОРОВИЙ ГЛУЗД». Ми обидва дуже в це віримо. Ми домовилися працювати разом, дуже тісно, включно з відвідуванням країн один одного. Ми також домовилися, щоб наші відповідні команди негайно розпочали переговори, і ми почнемо з того, що зателефонуємо президенту України Зеленському, щоб повідомити його про розмову, що я зараз і зроблю" — зазначив Дональд Трамп.

На цю заяву достатньо гостро відреагували провідні світові ЗМІ. 

Видання Bloomberg опубліковало матеріал, в якому йдеться про те, що США дали зрозуміти Зеленському, що все вже майже вирішено без нього і найгірший страх українського президента став реальністю — умови миру обговорюють за його спиною.

За інформацією газети Financial Times, яка посилається на українських та західних високопоставлених чиновників Трамп і Путін, ймовірно, спробують забезпечити припинення вогню до Великодня (20-го квітня), або 9-го травня.

Таблоід BILD пише, що війну виграє путін, американці виходять з конфлікту, а Україні і Європі не буде місця за столом переговорів. Трамп не просто дасть путіну все, що він хоче. Можливо, росія віддасть таки частину областей і президент США подасть це як успіх.

Тим часом CNN пише, шо Зеленський не підписав фінансову угоду щодо рідкоземельних корисних копалин, яку йому пропонував міністр фінансів США Бессент 

В Офісі  українського Президента підтвердиди факт телефонної розмови Дональда Трампа з Володимиром Зеленським. 

На своїй сторінці у Telegram український президент стисло розповів деталі своєї розмови з Трампом. 

«Поговорили про нашу готовність працювати разом на рівні команд. Про наші технологічні можливості, зокрема дрони та інші сучасні виробництва. Вдячний президенту Трампу за інтерес до того, що ми можемо зробити разом», — написав він.

Відповідаючи на питання щодо телефонної розмови Трампа з Путіним Зеленський заявив, що американський колега не говорив, що пріоритетом був саме Путін.

"Він знає мої думки. Я дійсно вважаю, що пріоритет – Україна, і у нас війна. Хоча він сказав, що він хотів поговорити одночасно з двома президентами. Тобто в розмові він не сказав, що путін і Росія були пріоритетом. Ми довіряємо цим словам. Нам дуже важливо зберегти підтримку Сполучених Штатів", – зазначив Володимир Зеленський.

Своєю чергою Дональд Трамп заявив, що США допомагатимуть Україні і надалі, інакше «путін би подумав, що він виграв»,

Тим часом український політикум дав свою оцінку  телефонній розмові Трампа з російським диктатором. Сам факт телефонної розмови президента  США з господарем Кремля, в Києві вважають  не на користь України.  Таку позицію висловив голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко .На його думку, було б краще, якби спочатку Трамп поговорив із Володимиром Зеленським.

Він додав, що українській владі треба буде боротися дипломатичним шляхом за інтереси і намагатися переконати Трампа і його команду, «не піддаватися на провокації Путіна».

Тим часом багато європейських політиків  висловили своє ставлення на заяви Дональда Трампа та  міркування американського міністра оборони Піта Гегсета, що повернути втрачені Україною землі нереально. 

Одні заявили, що без Києва і ЄС мирні переговори неможливі, інші — що такі словесні поступки ще до початку перемовин означають зраду інтересів і України, і Заходу.

«Ми готові збільшити допомогу Україні. Ми заявляємо про підтримку її незалежності, суверенітету і територіальної цілісності перед обличчям збройної агресії Росії. Наша спільна мета — продовжувати підтримувати Україну до досягнення справедливого, всеосяжного і міцного миру», — йдеться в заяві міністрів закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії та Британії, а також очільників зовнішньополітичного та оборонного відомств Євросоюзу.

На їхню думку, Європа має брати участь у мирних переговорах, і що вони планують обговорити це з американськими союзниками.

Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, коментуючи заяви Трампа, наголосила, що сепаратних переговорів, на її думку, вести не можна. У цьому ж дусі висловився і прем'єр Польщі Дональд Туск. 

Колишній прем'єр-міністр Швеції, співголова Європейської ради з міжнародних відносин Карл Більдт порівняв заяви Трампа і Гегсета з діями європейських лідерів на переговорах із Гітлером у Мюнхені 1938 року.

«Це, безумовно, новаторський підхід до переговорів — піти на дуже великі поступки ще до їхнього початку. Навіть Чемберлен у 1938 році не опускався так низько. І той Мюнхен закінчився погано», — зазначив Більдт.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав збільшити військову допомогу Україні перед переговорами з Росією.

Франція також розійшлася в позиціях із Вашингтоном, зазначаючи, що Україна має залишатися на шляху членства в НАТО.

Тим часом речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що тема визнання Криму та чотирьох нових регіонів Росії не обговорювалась. Керівник МЗС Росії Сергій Лавров назвав розмову Трампа та Путіна «нормальною елементарною розмовою двох вихованих, ввічливих людей». За його словами, розмова лідерів США та Росії «трохи протверезить представників Заходу, які забули, як треба вести діалог».

Переглядів: 171. Теги: война
Поділитися: