Окупанти повністю зупинили Запорізьку АЕС: що вони планують робити зі атомною станцією?

Опубликовано 2024/04/13 - 11:50

Сьогодні російські канали заявили, що Запорізька атомна електростанція повністю  зупинена. 4 енергоблок переведений у стан «холодної зупинки». Перед цим з’явились повідомлення про те, що окупанти планують перезапустити  Запорізьку АЕС.  Експерти вважають, що це може створити нову безпекову загрозу. Детальніше – "ЗаБор".

Після великої кількості публікацій про те, що на Запорізькій АЕС зосереджена велика кількість військової техніки, з’явились повідомлення про вибухи дронів в районі АЕС.

Так, на території Запорізької атомної електростанції 7 квітня впали три БПЛА. Вони уразили обладнання для спостереження та зв'язку на даху реактора шостого енергоблока та військовий автомобіль. Про це повідомило Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).

За даними МАГАТЕ, по одному із захисних куполів ЗАЕС було здійснено атаку невідомим БпЛА. Росіяни традиційно звинуватили в обстрілі Сили оборони України, водночас там такі закиди заперечують.

Представник ГУР МОУ Андрій Юсов наголосив, що Україна не причетна до жодних збройних провокацій на окупованій Запорізькій атомній електростанції. За його словами, імітаційні удари РФ по території станції є постійною практикою окупантів.
 
Зараз міжнародне агентство з атомної енергії у Відні отримало технічні звіти, написані невеликою групою інспекторів, яких воно відрядило на станцію, з яких випливає, що Росія прагне повернути Запорізьку АЕС в експлуатацію вже цього року.

За словами європейських дипломатів, знайомих з цим питанням, мета Росії, схоже, полягає в тому, щоб повернути в експлуатацію хоча б один реактор. Один з дипломатів сказав, що Росія може зробити це до 40-ї річниці підключення станції до електромережі Радянського Союзу в грудні.

Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі минулого місяця відвідав російський курорт Сочі для зустрічі з Путіним і головою московської атомної компанії "Росатом". Гроссі запитав, чи буде перезапущена станція, як стверджують люди, знайомі з дискусіями. Путін сказав, що точно буде. Російські чиновники не розповіли про плани чи терміни.

 The Wall Street Journal вважає, що перезапуск реактора на ЗАЕС стане технічним викликом і символічною віхою для Росії, "нормалізуючи" захоплення станції, яка забезпечувала близько п’ятої частини електроенергії в Україні до 2022 року.

WSJ поспілкувався з багатьма людьми, що працювали на станції, які сумніваються, що Росія має достатньо техніків, щоб зробити це безпечно і успішно. Це також створить нову безпекову загрозу, яка вже є настільки серйозною, що рада директорів МАГАТЕ провела екстрене засідання в четвер, щоб обговорити нещодавні атаки безпілотників.

Тим часом окупанти повністю зупинили Запорізьку АЕС.  Вони заявили про переведення енергоблоку №4 Запорізької АЕС у режим «холодної зупинки».

“Сегодня в 7:30 реакторная установка энергоблока 4 Запорожской АЭС переведена в состояние “холодный останов”. (…) Это безопасное состояние реактора, когда он заглушен при низком давлении и низкой температуре охлаждающей воды”, – йдеться в повідомлені.

Нагадаэмо, що Запорізька АЕС в Енергодарі перебуває під окупацією росіян вже два роки: з четвертого березня 2022-го. Весь цей час ЗАЕС фактично не працює по-нормальному, вона від'єднана від загальної енергосистеми України.

Майже вся територія станції наразі замінована. Так, 20 січня цього року речник ГУР повідомив про нове замінування території АЕС. Також на станції зберігаються боєприпаси та зброя окупантів. В МАГАТЕ ж, у свою чергу, виникають постійні труднощі з відвідуванням ЗАЕС. Рівень загрози аварії на ЗАЕС в Енергодарі залишається високим. Наразі він оцінюється у 7-8 балів з 10. 

Просмотров: 519. Теги: АЭС
Поделиться: