Науковий ребрединг Запорізької політехніки: ким намагаються замінити відомих вчених

Опубликовано 2023/02/28 - 07:58

Запорізька Машинка на протязі багатьох років була провідним науковим центром України, який знали у всьому світі: тут були сформовані наукові школи, які працювали на престиж всієї української науки. Навчатися в аспірантурі або докторантурі було престижно: між тими, хто хоче займатися науковою діяльністю саме в цьому закладі, існувала конкуренція. Але щодо цього твердження в теперішньому часі є питання. До нашої редакції потрапила чергова порція документів щодо кадрових рішень керівництва університету. В «Машинці» звільняють докторів та кандидатів наук, чиї наукові досягнення визнанні на рівні держави, і намагаються їх замінити, приймаючи до аспірантури та докторантури людей з вельми специфічними зв’язками.

Чому наукова робота важлива для університетів?

Для розуміння пересічної людини наголосимо: для будь-якого закладу вищої освіти наукова робота є важливою складової стратегії розвитку. Наукова робота - це багаторічна системна справа в інтеграції з іншими вченими, результатом якої є фундаментальні та прикладні розробки та їх впровадження. Таку роботу, наприклад, проводили на кафедрі «Обладнання та технології зварювального виробництва», скорочено - ОТЗВ або, як кажуть студенти, на  кафедрі “зварювання”.  Про цю кафедру ми вже писали. За останні роки на кафедрі була підготовлена ціла плеяда вчених, які захистили кандидатські та докторські роботи, внаслідок чого в 2022 р. була заснована нова наукова школа «Титан і цирконій. Металургія та машинобудування».

Спробуємо пояснити, чому це важливо. Саме наукова школа є тим показником потужної роботи колективу кафедри, який відображався в міжнародних  та університетських рейтингах. Кафедра зварювання посідала перші місця наукового рейтингу університету.  Викладачі кафедри – це  виключно кандидати та доктори наук, зокрема, шість професорів. Це дозволяло мати потужну аспірантуру та докторантуру.  Студенти кафедри під керівництвом професорів та доцентів перемагали на міжнародних олімпіадах,  мали змогу працювати за науковими тематиками, отримували заробітну плату, публікувалися, що дозволяло розвивати наукові напрями кафедри та наукові школи університету в цілому. Для непрофесійного вуха формулювання наукових тематик, які розроблялись на кафедрі до вересня 2022р, звучать складно. Але варто вчитатися, адже це  те, чим мають пишатися українців.  Зокрема, роботи були спрямовані на авіаційні технології, отримання нових авіаційних матеріалів, технології їх виробництва. Сумісно з колегами медичного університету впроваджені технології друку щелепно-лицевих імплантів, які вже декілька років успішно імплантуються людям. Крім того, розроблені нові цирконієві низькомодульні сплави нового покоління для імплантів. Крім того, велась спільна робота з інститутом електрозварювання  ім Є. О. Патона з електронно-променевого зварювання, роботизації процесів зварювання, електрошлаковому переплаву, розробки та впровадженню, процесу плазмового розпилення сферичних порошків (єдиного в Україні) для 3Д принтинга та багато інших наукових робіт. За цими напрямками було опубліковано сотні наукових праць, монографій та  посібники.

Проривні технології та знані науковці… не потрібні?

Саме такий реальний науковий підхід дав можливість втілити в життя проривні технологій та сформувати фахівців найвищої кваліфікацій. Наведемо декілька прізвищ: технічний директор ГП «Запорізьких титано-магнієвий комбінат» кандидат технічних наук Давидов С.І., в.о. головного металурга кандидат технічних наук Селівьорстов О.Г. лауреат премії Президента з науки кандидат технічних наук Мітіна  Т.О. та багато інших науковців та технічних фахівців, які входять до наукової школи кафедри. Засновник наукової школи – доктор технічних наук професор  Олександр Овчиников. Саме  під його керівництвом працювала кафедра «зварювання» з 2015 р..  В 2021 р. О. Овчинников отримав почесне звання науковець року та ввійшов до переліку видатних науковців України.

Однак постає питання, чому для нового керівництва НУ «Запорізька політехніка» на чолі з кандидатом технічних наук Віктором Грештою цього виявилось недостатньо. Адже за перший рік його керівництва та роботи проректора по науковій роботі Вадима Шаломєєва з університету пішли: з кафедри ОТЗВ доктор технічних наук професор Олег Биковский,  доктор економічних наук професор Дмитро Антонюк, доцент кандидат технічних наук Сергій Шумікін, звільнено (за власним бажанням та не подовжили контракт) завідувача кафедри, доктора технічних наук професора О. Овчинникова, а також  проректора з науково-педагогічної роботи та питань перспектив розвитку університету доктор технічних наук професор Галину Шило, професора доктора психологічних наук Віталія Бочелюк (науковець року 2021р.), проректора з науково-педагогічної роботи та виховання студентів кандидат технічних наук професор Сергій Яримбаш  та інші.

Критерії відбору до аспірантури - близькість до ректорату?

Для стратегічного розвитку та наукового прориву в НУ «Запорізька політехніка» було прийнято до аспірантури та докторантури багато перспективних людей, які своє життя рішили зв’язати з розвитком науки. Найбільш достойні були зараховані на конкурсної основі на бюджетні місця (наказ №510-С). Особливої уваги заслуговують Андрій Вадимович Шаломєєв (син проректора Вадима Шаломєєва), Вячеслав  Вадимович Шаломєєв (син проректора Вадима Шаломєєва), Наумік Олена Олександрівна (дружина проректора Валерія Науміка), Едуард Євгенійович Чекунов (водій ректора). До докторантури на бюджетні місця зараховано двох співробітників інших підприємств. При тому що бюджетна форма докторантури не поєднується з постійним місцем роботи. Випадково один з переможців конкурсу на бюджетне місця в докторантурі декілька років потому захистив кандидатську роботу під керівництвом Віктором Грешти. За конкурсом на ці бюджетні місця було ще два претендента які не пройшли, хоча є співробітниками університету і тривалий час працювали над своїми науковими тематиками. Звертає на себе увагу, що вони є членами кафедри «зварювання», а їх науковим консультантом був професор Овчинников.

Зарахування на бюджет за один день «під ключ»

Згідно отриманих документів, наказом ректора від 30 вересня 2022р. тільки в цьому році була створена комісію яка, згідно наказу, у термін до 28 вересня 2022 р. (за два дня до власне наказу) повинна була розробити критерій конкурсного відбору до докторантури. Зарахування в докторантуру відбулося в той самий день - 30 вересня, згідно з наказом Грешти №510-С. Сам іспит був відсутнім, адже на нього майбутніх докторантів не запрошували, а «оцінювання» проводили комісії по не затвердженим критеріям  під головуванням доктора технічних наук Сергія Бєлікова. Таким чином, в один день був наказ про створення комісій, попередньою датою були розроблені критерій конкурсного відбору, в той же день проведено конкурсний відбір, затверджено протокол відбору та видано наказ ректора Віктора Грешти про зарахування на бюджетні місця двох людей, які є штатними співробітниками сторонніх підприємств. Звертає на себе увагу, що номер наказу про зарахування до аспірантури має № 510, а про створення комісії про конкурсний відбір № 530, тобто згідно нумерації приказів спочатку людей зарахували, а потім провели конкурсний відбір.

Підсумовуючи вище наведена, хочеться висловити сподівання, що саме родинні зв’язки та бюджетні місця дадуть змогу новоспеченим аспірантам досягнути видатних результатів у науці. Тому що поки може скластися враження, що як в «бюджетній» науковій роботі, так і в бюджетній адміністративній справі, найбільшу перспективу мають родичі або добрі знайомі. Час покаже, які результати  дасть ця «проривна» наукова стратегія. А зі звільненням справжніх науковців розберуться правоохоронці.

Просмотров: 3008. Теги: Запорожская политехника Виктор Грешта Сергей Беликов Александр Овчинников
Поделиться: