Зберегти місце роботи або честь викладача та науковця?

Опубликовано 2023/02/03 - 09:30

Викладачів Запорізької політехніки примушують виставляти оцінки студентам, які вже отримали дипломи.

Про це заявляють викладачі кафедри "Обладнання та технології зварювального виробництва" (далі – ОТЗВ) Національного університету "Запорізька політехніка". За їхніми словами, щоб "обґрунтувати" видачу дипломів бакалаврів деяким студентам керівництво вищого навчального закладу погрозами змушує виставляти оцінки за навчальні дисципліни минулими датами. Підписи під відповідним зверненням до правоохоронців та СБУ поставила більша частина професорсько-викладацького складу кафедри. 

"Після отримання сфальсифікованих дипломів, які підписав ректор Національного університету "Запорізька політехніка" Грешта Віктор Леонідович з боку посадових осіб була висловлена вимога виставити оцінки певному переліку студентів за предметами, які викладаються кафедрою "Обладнання та технології зварювального виробництва" та іншими кафедрами, попередніми датами", – говориться у зверненні, підписи під яким поставила більша частина професорського-викладацького складу кафедри. 

Із злісних боржників в бакалаври з дипломом

Підписанти звернення докладно пояснюють, чому вважають, що дипломи сфальсифіковані, наводячи порядок складання Державних іспитів. Як відомо, кожного року наприкінці навчального року вищими навчальними закладами проводяться Державні кваліфікаційні іспити на отримання ступеню бакалавра.

Цього року через військовий стан Міністерство освіти і науки України дозволило складання іспиту дистанційно за допомогою дистанційних платформ навчання. Процес допуску до Державного кваліфікаційного іспиту на отримання ступеню бакалавра здійснюється деканатом, в даному випадку деканом Інженерно-фізичного факультету університету Олександром Клімовим. Деканатом також надаються паролі студентам до дистанційної платформи навчання.

Одна з умов, яка існує роками, і про яку знають всі, хто отримував вищу освіту, – відсутність заборгованості із навчальних предметів. 

До кваліфікаційного іспиту деканатом надані списки допущених студентів, завірені підписом декана. Ці відомості містили недостовірні дані, тому що деякі студенти мали від трьох до 25 (!) заборгованостей, практично за весь період навчання. При цьому всі вони навчались на бюджетних місцях, а деякі навіть отримували стипендії 

Викладач має не викладати, а лише ставити оцінки? 

Далі історія розвивалась наступним чином. Студенти були "допущені" до іспиту, "склали" його та отримали дипломи, як годиться, з додатками, де зазначено дисципліни, які вони прослухали і за якими склали іспити або заліки і отримали оцінки. Зокрема, і ті, що викладаються на кафедрі ОТЗВ. 

За словами викладачів, наприкінці червня 2022 року до завідувача кафедри Олександра Овчинникова звернувся декан Інженерно-фізичного факультету університету Олександр Клімов із вимогою виставити оцінки певному переліку студентів за предметами, які викладаються кафедрою "Обладнання та технології зварювального виробництва".  Для виставляння оцінок деканом були передані оригінали відомостей обліку успішностей студентів. Передбачалось, що викладачі заповнять їх відповідно до вже виданих додатків до дипломів.

"Завідувач та викладачі кафедри відповіли рішучою відмовою, оскільки це є явним порушенням, що носить ознаки корупційної діяльності", – розповіли викладачі кафедри, які відмовились виконувати такі вимоги, вважаючи їх протизаконними. Адже такий крок адміністрації виглядає як намагання задніми числами "обґрунтувати" не просто допуск студентів-боржників до Державного іспиту, а й загалом отримання ними дипломів. Маєму припущення, що така розповсюджена на інших кафедрах. 

Норовливу кафедру знищують, звільняючи викладачів 

Оскільки викладачі кафедри, а це відомі у своїх колах науковці, засновники власних шкіл, відмовились від зухвалої "пропозиції", їм почали погрожувати: тиснули і на завідувача кафедри і на співробітників. 

"В подальшому, зі сторони ректора Національного університету "Запорізька політехніка" В. Грешти почалися погрози та тиск, ним на адресу співробітників кафедри та особисто завідувача", – наголошують викладачі.

Свої погрози керівництво університету реалізувало: протягом декількох місяців встигло  тимчасово призупинити дію контракту одночасно с дев'ятьма співробітниками кафедри, звільнити одного професора, одного доцента кафедри, двох лаборантів та не подовжено роботу на кафедрі ще одному професору та доценту.

А проти завідувача кафедри Олександра Овчинникова була розгорнута багатокрокова операція. Варто зауважити, що він посів цю посаду за результатами конкурсу, що відбувся відбувся ще у лютому 2021 року. 

Овчинникова було "попереджено", що з ним буде розірвано строковий трудовий договір (контракт) шляхом визнання недійсними результатами голосування на Вченій раді на вакантну посаду завідувача кафедри. Те, що минуло більше року з моменту голосування, не завадило створити спеціальну комісію. На звернення завідувача кафедри щодо складу та роботи комісії або надання інформації про те, хто ініціював її створення, пояснення не були надані. І з наказом про роботу цієї комісії завідувача не ознайомили. Результати роботи комісії у вигляді витягу із протоколу її засідання також не були надані. Крім того, йому було зроблено два притягнення до дисциплінарної відповідальності за надуманими приводами. 

Після цього за наказом ректора Віктора Грешти біла створена комісія для розгляду стану роботи на кафедрі для кінцевої розправи над завідуючим, але за рішенням комісії по трудовим спорам колективу кафедри цей наказ був анульований. Є рішення виконавчої службу про скасування незаконного наказу ректора. Однак це не зупинило ректора Віктора Грешту і він на підставі висновків нелегітимної комісії 13 грудня 2022 р. нарешті звільнив ще одного доктора наук, професора, засновника наукової школи, кращого науковця 2022 р. -  завідувача кафедри ОТЗВ Олександра Овчинникова. А до цього, "за власним бажанням" було звільнено багато професорів, доцентів та проректорів. які були гарантами освітніх програм та мали велику кількість аспірантів. А сьогодні є реальна загроза, що після звільнення викладачів кафедри, буде розформована "знищена " і сама кафедра.

Кафедра зварювання - це одна з найстаріших кафедр, в свій час її очолював ректор Машинки Веніамін Степанович Попов, йому присвячений барельєф  біля головного входу університету.

Хочеться сказати ректору Віктору Грешті, що військовий стан у країні - це не привід для знищення Машинки.

На кафедрі сподіваються, що правоохоронці звернуть увагу та те, що відбувається в національному університеті. Адже військовий час та скрутні умови не можуть бути виправданням заплющеним очам. Вони очікують, що правоохоронці та увага громадськості зможуть захистити кафедру від знищення, а їх самих від тиску ректора політехніки Віктора Грешти. 

Довідка:

Кафедра обладнання та технології зварювального виробництва Інженерно-фізичного факультету НУ "Запорізька політехніка" здійснює підготовку за двома спеціальностями "Технології та устаткування зварювання" та "Відновлення та підвищення зносостійкості деталей і конструкцій". Підготовка здійснюється за освітніми ступенями бакалавра, магістра і доктора філософії (pHd)

З 2016 по 2022 роки кафедру очолював доктор технічних наук, професор Олександр Овчинников, який працює в університеті з 1999 року. Засновник наукової школи "Титан і цирконій: металургія та машинобудування",  Ініціатор та голова оргкомітету з 2008 року першої в Україні міжнародної конференції "Титан. Виробництво та використання", яка стала спільною НУ "Запорізька політехніка" та НАН України. Відомий науковець, лауреат номінації "Науковець року 2022р".

 

 

Просмотров: 4099. Теги: Запорожская политехника
Поделиться: