На окупованих територіях Запорізької області офіційно заборонено  українську мову

Опубликовано 2025/07/01 - 15:38

російська влада заборонила вивчення української мови в школах на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей. Російське міносвіти видало наказ відповідно до якого, предмет українська мова повністю  виключений зі шкільної освіти. Докладніше – "ЗаБор".

Про виключення української мови зі шкільної програми в школах на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей повідомило Міністерство закордонних справ України.

Раніше вивчення української мови, як рідної, було обов’язковим на ТОТ. Предмет викладався з 1 по 4 класи навчання й мав назву «Язык родного края»

Нині українську мову повністю виключили з переліку шкільних предметів. Відповідний наказ  був виданий російським міносвіти наприкінці червня.

У наказі йдеться, що рішення ухвалене через «зміну геополітичної ситуації у світі».

Заборона поширюється на програми початкової, основної та середньої загальної освіти, тобто передбачає повне скасування курсу.

Окрім окупованих територій Запорізької та Херсонської областей українську мову раніше також викладали в анексованому Криму, Донецькій та Луганській областях та Башкортостані. У цих регіонах заяву на навчання мали написати батьки школярів.

Відомо, що на ТОТ українська вивчалась 736 годин. З них 260 — у 1-4 класах, 340 — у 5-9 класах та 136 — у 10-11.

Наказом російського міносвіти також прибирається зі шкільної програми вивчення української літератури з 1 по 9 класи, розраховане на 282 години. Цей предмет залишать лише для 10-11 класів.

В українському зовнішньополітичному відомстві вже відреагували на це рішення.

 «Розцінюємо рішення влади РФ про заборону вивчення української мови в школах на ТОТ як черговий вияв геноцидної політики москви. Імперська росія, яка систематично маніпулює мовним питанням для виправдання агресії, провадить цілеспрямовану політику русифікації, асиміляції, геноцидного винищення цілих народів, пригноблення інших культур, придушення національної ідентичності», —  йдеться у заяві українського МЗС.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь назвав заборону вивчення української мови черговим проявом політики лінгвоциду, яка супроводжується цілеспрямованою та системною дискримінацією, переслідуваннями та репресіями проти українців за мовною ознакою.

Переглядів: 347. Теги: война оккупация
Поділитися: