Межа між хобі та залежністю: про ігри мовою науки

Опубликовано 2022/10/24 - 17:46

Одразу після винайдення комп'ютера його використовували виключно у робочих цілях. Проте, з розвитком комп'ютерних технологій ПК отримав масовий характер і почав використовуватись не лише для роботи, але й для дозвілля. Сьогодні за допомогою комп'ютера користувачі не лише виконують певні завдання, але й переглядають улюблені відео, грають у азартні ігри та інші віртуальні розваги.

Як та чому виникає залежність від комп'ютерних ігор?

Залежність від комп'ютерних ігор формується не відразу. Науково доведено, що спершу всі користувачі грають в ігри заради розваги. Вони хочуть відволіктись та змінити звичне середовище, забути про проблеми на роботі і вдома. З цією метою вони грають в рольові комп'ютерні ігри чи запускають ігрові автомати онлайн. Перші гарантують повну інтеграцію у віртуальний світ, який захоплює настільки, що в людини починає розвиватися залежність. Другі дозволяють відчути справжній азарт, отримувати онлайн казино бонуси, змагатися за джекпот, тощо.

Численні наукові дослідження показують, що залежність від комп'ютерних ігор можуть викликати наступні групи чинників:

    біологічні;
  • психологічні;
  • соціальні.

Соціальні чинники - це неможливість або небажання людини сприймати навколишній світ таким, який він є насправді. Набагато простіше з головою поринути у світ віртуальний, де немає ніяких обмежень та заборон. Тут гравець може себе повністю реалізувати, адже, він будує світ таким, яким він його бачить.

Щодо психологічних чинників, то до них належить нестача батьківської уваги у юному віці, дитячі травми та образи, конфліктні ситуації, які не вдалося вирішити, тощо.

Біологічні чинники - це певні психологічні захворювання, численні стреси та депресії, неможливість фізично себе реалізувати та інші.

Діагностувати комп'ютерну залежність дуже важко, адже, немає офіційних критерії для визначення рівня прихильності. Проте, деякі “тривожні” ознаки все таки є. До них належать:

  • постійне бажання грати в комп'ютерні ігри та сильна роздратованість, коли це не вдається;
  • гравець витрачає на віртуальні розваги не лише свій час, але й гроші, він пропускає роботу, навчання та все більше часу проводить перед комп’ютером;
  • ігроман постійно виправдовує свою неадекватну поведінку та не визнає своєї залежності;
  • він починає жити у своєму світі, все більше віддаляючись від рідних та близьких.

Стадії розвитку від комп'ютерних ігор

На думку психологів існує 4 стадії розвитку ігрової залежності:

  • Легка захопленість, яка межує з аматорством. В процесі гри людина отримує від неї насолоду та позитивні емоції, проте, вона не відчуває залежності, а гра має ситуативний характер.
  • Захоплення. Основною ознакою даної стадії є виникнення потреби у грі, яка має системний характер.
  • Залежність. Після того, як людина стає залежною від комп'ютерних ігор вона вже не уявляє свого життя без них. Потреба у грі виходить на один рівень із такими першочерговими потребами, як їжа, сон, тощо. Ігроман починає відчувати психологічний дискомфорт, якщо він не грає в ігри.
  • Прихильність. Ця стадія характеризується руйнуванням залежності від ігор, проте, людина не може повністю від них відмовитись. З наукової точки зору дана стадія вважається першим кроком на шляху до “одужання”.

Якщо ігроман відчуває, що самостійно впоратись із своїми проблемами він не може, необхідно звертатися за допомогою до спеціалістів. Під час лікування дуже важлива підтримка та розуміння від рідних та друзів. 

Просмотров: 430. Теги:
Поделиться: