В запорізькому сквері Маяковського хочуть облаштувати дитячий майданчик та провести реконструкцію вартістю 34 млн грн. Громадські активісти виступають проти. Днями відбулось обговорення реконструкції. У підсумку учасники слухань проголосували за повне припинення будь-яких реконструкцій міських скверів та парків. Докладніше – "ЗаБор".
Як повідомлялось раніше, рішення про громадські слухання щодо реконструкції скверу Маяковського було ухвалене наприкінці травня.
5 липня обговорення відбулось. На громадські слухання прийшли 157 запоріжці, з них 152 — мали право голосу.
Серед питань, що планувались до обговорення значились плани проведення робіт у сквері Маяковського, їх вартість, забезпечення вимог безпеки, можливість ремонту, як такого, а також доцільність ремонтів та робіт з благоустрою у парках та скверах Запоріжжя під час воєнного стану.
Під час обговореннь не обійшлось без бійок та емоційних суперечок. Серед причин – мова, якою розмовляли учасники слухань та розбіжності в поглядах щодо доцільності реконструкції.
Зокрема під час однієї з суперечок, зійшлись «в рукопашній» депутат міськради Олександр Кобзарюк та представник одного з військових підрозділів. Щоправда причиною цієї бійки більшою мірою стало з’ясування місця проходження військової служби обох чоловіків.
Позиція міської влади
Міську владу на слуханнях представляв перший заступник директора міського департаменту освіти і науки Віталій Лисенко. За його словами, ремонт зон відпочинку в місті нині є доцільним та необхідним:
"Громада насправді задоволена щодо реконструкції парків. Що показує нам, коли ми відвідуємо будь-який парк, де іде ремонт, до нас завжди підходять люди і завжди кажуть нам слова вдячності про те, що в Запоріжжі вперше за 30 років незалежності влада почала перейматися питаннями парків, благоустрою, питаннями ремонту скверів".
За його словами перш ніж оголошувати тендер на реконструкцію у сквері Маяковського, мерія провела низку консультацій та обговорень по всіх районах міста, та врахувала думку 2 тисяч містян.
Окрім того, тендерні пропозиції, процедури та кошториси перевірялись аудиторами. Порушень виявлено не було.
Щодо хвилювань про зелені насадження скверу, Лисенко зазначив, що вони будуть «переміщені в інші локації».
Позиція громадських активістів
Водночас більшість з тих, хто долучився до обговорення, переконані: такі реконструкції та ремонти не є доречними під час війни.
"Є позиція, що гроші витрачаються не так, як потрібно. І не так, як хотілося б нам. Моя позиція, що гроші потрібно в першу чергу виділяти на безпеку громадян України. І на безпеку безпосередньо військовослужбовців. Це зараз найголовніше. Облаштування парків і дитячих майданчиків зараз на 100% недоцільне. В першу чергу — безпека. Вибачайте, 11 рік війни. Ми живемо дуже близько, все чуємо", - заявила активістка Оксана Тарасова.
Також, голова ініціативної групи Вікторія Чкалова зазначила, що жителі міста не бажають мати дитячий майданчик безпосередньо у сквері Маяковського, оскільки сам простір є небезпечним для малечі. За її словами будівництво дитячого майданчика в сквері Митців є недоречним, оскільки люди приходять до нього аби насолоджуватись мистецтвом і тихо й спокійно проводити час.
На слуханнях озвучувались нарікання щодо питань безпеки, оскільки на території скверу нині відсутні сховища, а встановлення модульного укриття планується лише наприкінці робіт:
Окремо йшлось про те, що реконструкція відбуватиметься в історичній забудові — ансамблі площі Маяковського. А це заборонено без погодження з Мінкультури.
Ініціативна група підготувала та направила лист-скаргу до Міністерства культури та стратегічних комунікацій щодо необхідності контролю робіт на території ансамблю площі Маяковського.
На це Віталій Лисенко відповів, що усі роботи були завчасно погоджені з органами охорони культурної спадщини обласного рівня:
Запорізький історик та член робочої групи з розробки концепції парків та скверів Павло Кравчук зазначив, що площа Маяковського першочергово закладалась як місце відпочинку та дозвілля, а не як парк чи сквер.
До чого прийшли?
У підсумку, за результатами голосування, громада більшістю голосів підтримала наступні пропозиції:
1. Призупинити усі реконструкції та ремонти у парках та скверах Запоріжжя до кінця воєнного часу;
2. Скерувати кошти, котрі призначалися для ремонту скверу Маяковського, для програми захисту неба;
3. Частину коштів перенаправити на моніторинг повітря у місті;
4. Залучати екологів, митців, істориків, бізнес та інших експертів для підготовки проєктів та ідей щодо реконструкції зеленого простору міста.
Головуюча Вікторія Чкалова зазначила, що результати громадських слухань обовʼязкові до виконання й міська рада має їх врахувати. Окремо Вікторія Чкалова зауважила, що громада ініціювала нові слухання 26 липня.