Фонтан на площі Фестивальній
Перша заява про реконструкцію центральної площі Запоріжжя пролунала у 2005 році. На Фестивальній мали з’явитись підземний комплекс та 2 багатоповерхівки. Надалі про початок реконструкції повідомлялось ще двічі, на проєктні роботи навіть виділялись чималі кошти. Але наміри так і залишились лише намірами. Площа Фестивальна, як і раніше, перебуває в занедбаному стані. Чому так сталося, докладніше – "ЗаБор".
З часів набуття Україною Незалежності, запорізька площа Фестивальна (на той час Октябрьская) тривалий час була відома завдяки найбільшому в місті кольоровому фонтану та безкоштовній дискотеці просто неба, яка проводилась по вихідним дням.
Про необхідність реконструкції Фестивальної вперше заговорили у 2005 році. Тоді повідомлялось, що на її території з’явиться потужний торгівельний центр, котрий складатиметься з підземної та наземної частин.
Його мало будувати ТОВ «АБГ-Созидатель», котре отримало право оренди земельної ділянки на які знаходиться площа Фестивальна терміном на 49 років. В обмін на дозвіл будувати на двох орендованих ділянках, інвестор мав оновити та привести до ладу частину центральної площі міста та фонтан.
Однак ані будівництво центру, ані реконструкція фонтану так і не розпочались. Протягом подальших 10 років інвестор сплатив місту близько 40 млн гривень, аж допоки у 2017 році не з’ясувалось, що через особливості ґрунту вести масштабні ремонтні роботи на площі Фестивальній не можна. Право оренди для ТОВ «АБГ-Созидатель» було скасовано.
У 2013 році реконструкцію центрального фонтану анонсував Євгеній Анісімов, якого називали «смотрящим» по Запоріжжю від нині забороненої Партії регіонів.
Новий проект фонтану анонсували на День Незалежності 2013 року. Повідомлялось, що конкурувати за розмахом він буде навіть не з українськими фонтанами, а фонтаном Барселони.
Тоді з запорізького фонтана навіть зняли стару плитку. Але... в другій половині 2013 році Анісімов був заарештований і роботи припинилися.
Фонтан так і залишився без облицювальної плитки, а до реконструкції самої площі Фестивальної справа так і не дійшла.
Значно пізніше ремонт фонтану на центральній площі міста намагались включити до проєкту «Велике будівництво», але тоді гроші пішли на боротьбу з COVID-19.
Також слід зазначити, що площу Фестивальну мали намір реконструювати в 2019 році, за часів роботи на посаді мера Володимира Буряка. Тоді також був розроблений проект з заміною тротуарної плитки, освітлення та малих архітектурних форм. Однак з початком робіт знову так і не склалось. Запропонований проєкт реконструкції не знайшов широкої підтримки.
У вересні 2021 року прохання провести реконструкцію площі Фестивальної озвучила у своєму зверненні відома українська артистка Ольга Сумська, чия юність проходила у Запоріжжі.
У підсумку, наприкінці 2021 року був створений новий проєкт реконструкції площі Фестивальної. Вартість лише проєктних робіт становила близько 5 млн гривень.
Про виділення цих коштів після відповідного рішення Запорізької облради, повідомив тодішній голова ОДА Олександр Старух.
Будівельні роботи мали розпочатись у 2022-му. Оскільки об'єкт був масштабним, його планували розділити на етапи та реалізовувати протягом кількох років із залученням коштів міського, обласного та державного бюджетів.
На площі Фестивальній мала відбутись реконструкція паркової зони, а також з'явитися двостороння сцена, санвузли, зони відпочинку та новий фонтан, котрий за задумом проєктантів, уособлював би тему дніпровських порогів.
Проте через російське повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року цей проєкт знову довелось згорнути. Кошти, що передбачались для реконструкції були пере направлені на оборону регіону.
У квітні 2022 року Олександр Старух заявив, що площа Фестивальна буде обов’язково реконструйована після перемоги.
Відтоді про реконструкцію центральної площі міста не згадувалось.