Кисть руки є анатомічно складною структурою, яка включає в себе кістки зап’ястя та п’ясті, фаланги пальців, суглоби, зв’язки, сухожилля. Травмування або дисфункція будь-якої складової може привести до обмеження рухливості, болю, набряку, дискомфорту тощо. Запобігти появі таких станів або прискорити одужання допомагають бандажі на кисть. Але ефективними вони є лише за умови правильного вибору.
В ідеалі підбирати фіксатор для кисті повинен лікар-ортопед після огляду та обстеження пацієнта. Але за неможливості відвідування спеціаліста найближчим часом можна спробувати зробити це самостійно – після ознайомлення з детальним гайдом по супортах для зап’ястя та кисті.
Найчастіше проблеми виникають в області зап’ястя – тому фіксатори цієї зони є найбільш популярними. Вони охоплюють саме зап’ясток – від початку долоні і приблизно до нижньої третини передпліччя.
Якщо місцем травми або дисфункції є долоня чи пальці, потрібно обирати кистьовий бандаж, який охопить відповідні зони. Наприклад, супорт великого пальця руки, який фіксується на зап’ясті але при цьому утримує фізіологічному положенні палець.
За цією ознакою бандажі для кисті поділяють на три групи:
М’які різновиди використовуються переважно з профілактичними цілями, а також при незначних розтягненнях та підвищених фізичних навантаженнях на руку.
Напівжорсткі підійдуть тим, хто відновлюється після травм невеликої складності, потребує підтримки при фізичних навантаженнях середньої інтенсивності, а також пацієнтам із запаленнями сухожиль або загостреннями хронічних захворювань суглобів.
Жорсткі бандажі, які також називають ортезами, використовуються при складних травмах – після зняття гіпсової пов’язки або шини. Окрім цього, їх призначають після хірургічних втручань в зоні кисті та при тунельному синдромі.
Узагальнено кистьові фіксатори поділяються на дві групи. Перша – цільні еластичні вироби різних розмірів, які надягаються на кисть через долоню та утримуються за рахунок особливих якостей матеріалу. Головною перевагою подібних виробів є їхня невисока вартість.
Друга група – супорти із застібками, переважно по типу липучки велкро. Вони коштують дорожче, але дозволяють більш точно відрегулювати розмір відповідно до обхвату зап’ястка.
Окремих моделей для правого та лівого зап’ястка не існує – такі бандажі є універсальними. А ось якщо мова іде про супорт великого пальця, вкрай важливо купити підтримку для потрібної руки.
Найбільш розповсюдженими матеріалами, що використовуються у виготовлені кистьових бандажів, є неопрен та еластан.
Неопрен - це синтетичний каучук, який має пористу структуру, за рахунок якої ефективно пропускає повітря та запобігає потінню й перегріву. При цьому він є водонепроникним і демонструє відмінну еластичність. Неопрен здатен добре фіксувати кисть і зігрівати, активізуючи мікроциркуляцію в зоні накладання;
Еластан, він же – спандекс, є синтетичним матеріалом з високим – від 85% - вмістом поліуретану. Він має високу еластичність та здатність до жорсткої фіксації, але не забезпечує зігріваючий ефект.
Для підвищення гігроскопічності та гіпоалергенності в перераховані матеріали додають бавовну, для міцності – поліестер, для стійкості на розрив – нейлон.
Сучасна промисловість випускає бандажі на кисть різних кольорів – білого, чорного, сірого, синього тощо. Керуючись власними вподобаннями, можна обрати будь-який з них – нейтральний стриманий або позитивний яскравий. Варто при цьому зважати на маркість кольору – при виконанні брудної роботи краще зупинитись на темних відтінках, а ось для роботи за комп’ютером цілком підійдуть і світлі.
Дитячі супорти для кисті часто мають оригінальне яскраве забарвлення з різними малюнками. Це дозволяє малюкам швидше звикнути до носіння фіксатора.
Визначальним параметром в цьому випадку є обхват зап’ястя в сантиметрах. Його потрібно вимірювати у місці згинання кисті за допомогою сантиметрової стрічки. Вона повинна охоплювати зап’ясток щільно, без припусків.
Далі необхідно співставити отримане значення із розмірною сіткою конкретного виробника, оскільки розміри виробів різних брендів можуть суттєво відрізнятися. І вже виходячи з цього обирати супорт.
Для бандажів із захватом великого пальця процедура дещо складніша. Окрім кисті, доведеться виміряти:
Технологія зняття мірок аналогічна описаній вище: стрічка має прикладатися максимально щільно.
Навіть підібравши розмір за виміряними значеннями, доцільно примірити виріб перед придбанням. При виборі фіксатора із захватом великого пальця це, окрім точного підбору розміру і комфортної посадки, допоможе не помилитися з рукою.
Правильно підібраний фіксатор, якщо його володар ще й буде дотримуватись правил користування, допоможе вирішити велику кількість проблем з кистю, зокрема:
Носіння бандажів на кисть призначається з профілактичними цілями, при розтягненнях зв’язок, вивихах, забоях, тунельному синдромі, в післяопераційному періоді, після зняття гіпсової пов’язки, а також при артритах, артрозах, тендинітах та інших захворюваннях суглобів, зв’язок, сухожиль.