Від 24 лютого 2022 р. Україна живе в воєнних реаліях. Наш буремний час змінив не лише людські долі, але і законодавство країни, в тому числі те, що стосується отримання і використання вогнепальної зброї.
Вогнепальна зброя - це пристрої, призначенням яких є ураження за допомогою метальних снарядів (що у стволі такого пристрою отримують направлений рух та достатній рівень кінетичної енергії) цілей, які знаходяться на певній відстані.
Згідно з законом, під час війни дозволяється користуватися наступною власною зброєю:
Крім того, може використовуватися зброя, що була отримана від уповноваженого органу МВС на підставі письмової заяви особи або рішення керівника такого органу.
Відповідно до діючого українського законодавства громадяни України можуть отримати дозвіл на вогнепальну зброю (мисливську або травматичну). Більшість заявників має право на отримання мисливської зброї, що ділиться на дві категорії:
Існує багато взаємозамінних комплектуючих, що дозволяють модернізувати зброю. Наприклад, зручний складний приклад або цівка АК 74 являються додатками, що також можно купити без дозволу і які суттєво допоможуть полегшити користування зброєю під час стрільби.
Особи, які мають право отримати дозвіл на купівлю і використання мисливської вогнепальної зброї
Ключовою різницею, в порівнянні з мирним часом, стало надання Законом “Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України” громадянам України, а також особам без громадянства та іноземцям права чинити збройний спротив представникам РФ або інших держав, в тому числі і використовуючи вогнепальну зброю.
Тип мисливської зброї, на яку можуть отримати дозвіл громадяни України, залежить від їх віку:
Коло осіб, які можуть отримати дозвіл на травматичну зброю, обмежене. Такі громадяни повинні мати вік не менше 21 року і належати до однієї з нижче наведених категорій:
Не зважаючи на те, що законодавство на час воєнного стану стало значно лояльнішим по відношенню до осіб, які хочуть мати вогнепальну зброю, і надалі залишається досить велике коло громадян, які цього права не мають:
Після того, як дозвіл отримано, застосування вогнепальної зброї є можливим лише в визначених законом ситуаціях:
Використання вогнепальної зброї є можливим також і в ряді інших випадків, що визначаються наказами Командувача обєднаних сил і т.ін.
МВС оперативно зреагувало на ситуацію в країні і вже 01.03.2022 р. видало наказ №170, згідно якого було спрощено як процес надання дозволу на придбання зброї і набоїв до неї, так і на її зберігання і носіння в умовах воєнного часу. Слід звернути увагу на те, що новий порядок стосується ВИКЛЮЧНО мисливської зброї. Якщо особа хоче отримати дозвіл на травматичну зброю, то така процедура буде здійснюватися згідно довоєнного законодавства, що вимагає від заявителя наявності спеціального статусу. Наприклад, порівняємо, як виглядали права володіння мисливською зброєю та її використання до і під час війни.
|
До війни |
Під час війни |
Порядок видачі дозволу |
Подання документів для отримання дозволу, в тому числі заяви, медичної довідки, довідки що підтверджує знання правил поводження зі зброєю та інших документів відповідно до наказу №622; Термін видачі дозволу на вогнепальну зброю - не більше місяця. |
Спрощена процедура: Подання двох заяв (на придбання зброї, а також на її зберігання і носіння) Перелік документів, що повинна надати особа значно спрощено (його можна знайти в наказі №170), наприклад, немає потреби надавати медичну довідку, відвідувати курси поводження зі зброєю. Розгляд заяв відбувається до 2 днів. |
Термін дії дозволу |
3 роки |
протягом дії військового стану + 10 днів після його скасування/припинення |
Особи, які не мають права володіти вогнепальною зброєю |
Перелік осіб спирається на теоретичних і формальних аспектах |
Перелік осіб створено з оглядом на практичні і прикладні аспекти, наприклад, зброю можуть отримувати і використовувати особи, які не мають медичної довідки, не пройшли теоретичного курсу поводження зі зброєю або вчинили злочини невеликої та середньої тяжкості |
Вартість дозволу |
Від кількох сотен до навіть кількох тисяч гривень (залежно від типу зброї, місця проходження навчання і медичної комісії та т.ін.) |
Дозвіл на придбання - 51,9 грн. Дозвіл на носіння і використання зброї - 54 грн. |
Після отримання вогнепальної зброї та боєприпасів громадянин отримує довідку, в якій вказуються:
Громадяни, які отримали зброю під час воєнного стану закріплюються за підрозділами територіальної оборони або поліції і можуть бути залучені до виконання різних завдань, пов'язаних із забезпеченням правопорядку на території населених пунктів або виконання оборонних завдань.
Вилучення зброї у громадянина здійснюється у разі:
Пам'ятайте, громадянин, який отримав дозвіл на придбання, носіння та використання вогнепальної зброї, несе відповідальність як за її правильне збереження, так і її використання. Ось прості правила поводження з мисливською і травматичною зброєю, які повинен знати кожен її власник:
Отримана зброя, як і невикористані боєприпаси, повинні бути повернуті протягом не більше, ніж 10 днів після того, як воєнний стан буде скасовано або припинено. Громадяни, які не виконують цієї вимоги, будуть нести кримінальну відповідальність згідно зі ст. 263 КК України, в якій йде мова про незаконне поводження з вогнепальною зброєю, вибуховими речовинами і боєприпасами.