У суспільстві сьогодні активно обговорювали подію - Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого ліквідовують незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП. В Києві Дніпрі та Львові противники законопроєкту вийшли на вуличні акції протесту. Вже також є реакція в ЄС на ці події . Докладніше – "ЗаБор".
Законопроєкт №12414, який був проголосований сьогодні у Верховній Раді України істотно змінює підпорядкування антикорупційних органів: генпрокурор отримує контроль над справами НАБУ і САП, право підписувати підозри, передавати провадження та призначати прокурорів без конкурсу.
Народний депутат Ярослав Железняк
Генпрокурор, а не керівник САП тепер є керівником прокурорів САП — саме він визначає, хто здійснюватиме нагляд за розслідуваннями НАБУ.
Генпрокурору надається право витребовувати будь-яке провадження НАБУ та передавати його іншому прокурору.
Скасовується заборона на передачу справ з НАБУ до інших органів.
Якщо детективи НАБУ не виконають вказівок генпрокурора, справу просто вилучать з їхнього провадження.
Прокурори САП втрачають повноваження забирати провадження в інших органів, навіть якщо справа є підслідною НАБУ.
Директор НАБУ зможе витребувати справу лише за погодженням з Генпрокурором (раніше — з керівником САП).
Вирішення спорів про підслідність передається від САП до Генпрокурора.
Генпрокурор отримує право закривати справи топпосадовців за клопотанням сторони захисту.
Угоди про визнання вини у справах НАБУ також погоджуватиме Генпрокурор.
Підозри у справах НАБУ підписуватиме лише Генпрокурор.
Заборона на вказівки прокурорам САП з боку Генпрокурора скасовується.
У період воєнного стану дозволяється призначати прокурорів без конкурсу, підвищувати без конкурсу та звільняти у разі “реорганізації” — фактично, САП можуть ліквідувати шляхом зміни назви.
За цей законопроект
За
ЩО ПЕРЕДУВАЛО?
За день до голосування, 21 липня, СБУ ініціювала обшуки у співробітників НАБУ. Служба безпеки та Офіс генерального прокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників Національного антикорупційного бюро.
Деяким з них інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Також ДБР вручило підозри трьом співробітникам бюро щодо скоєння ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. ДТП стались у 2021 та 2023 роках.
РЕАКЦІЯ
В Києві, Дніпрі Одесі та Львові відбулись нечисленні вуличні акції протесту проти ухваленого закону. В цих містах вже запустили петиції до Президента з вимогою ветувати прийняту норму. В столиці декілька сотень людей
За
Ближче до вечора кількість протестуючих в столиці
Також вже є перша
"Серйозно занепокоєна сьогоднішнім голосуванням у Раді. Знищення ключових запобіжників, які захищають незалежність НАБУ, є серйозним кроком назад", – написала Кос у X.
Єврокомісарка вказала на те, що незалежні органи на кшталт НАБУ та САП є критично важливими для вступу України до Євросоюзу: "Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ до ЄС".
Видання Finantial Times
Як вказує видання, на думку критиків, це рішення Верховної Ради надасть оточенню президента Володимира Зеленського більший вплив на розслідування.
Директор НАБУ Семен Кривонос
«Сподіваюсь, що військова допомога продовжуватиметься і такі дії, ганебна акція, на військову допомогу не вплине,
– заявив Кривонос.
Водночас він нагадав, що посилення інституційних спроможностей САП і НАБУ – частина плану щодо вступу до ЄС. Отже, законопроєкт може вплинути на євроінтеграцію України.