В Запоріжжі ціна відновлених квартир у зруйнованих будинках втричі дорожча, ніж у Києві - розслідування

Опубликовано 2023/10/26 - 13:55

У Запоріжжі цього року на відбудову планують витратити 1 млрд гривень. За даними українських журналістів-розслідувачів, відбудову однієї квартири оцінюють у $300 тисяч - стільки може коштувати житло у престижному районі столиці. Міська влада провела більшість тендерів без конкурсів між обраними компаніями, а вартість будматеріалів виявилася завищеною щонайменше у 2-3 рази. Розслідувачі розповіли, як намагалися організувати "дерибан" мільярда гривень на відновлення та кому дісталися підряди на сотні мільйонів гривень, докладніше - "ЗаБор".

Вчора, 25 жовтня, видання hromadske випустило велике розслідування, яке стосується Запоріжжя. У ньому журналісти описали різні корупційні схеми під час відновлення зруйнованих запорізьких будинків.

Що стало відомо з розслідування?!

На відновлення будинків в Запоріжжі виділили мільярд гривень. Запорізькі депутати віддали з бюджету на це 350 мільйонів гривень, після цього Кабмін додав до цієї суми ще 815 мільйонів гривень.Загальна сума вийшла понад 1 мільярд 200 мільйонів гривень. Це лише на відновлення у 2023 році.

Виявилося, що вартість однієї відремонтованої квартири в середньому складає аж 330 тисяч доларів. Зокрема у будинку по проспекту Соборному, 151. При цьому завищенні ціни на відбудову коментує журналістам hromadske в.о.мера Анатолій Куртєв й заявляє, що не хоче порівнювати ціни нових та відновлених квартир.

"Ви не рахуйте за рахунок однієї квартири. Я вам ще раз кажу: це повністю комплекс будинку, повного будинку. Усім, хто там патякає з цього приводу, й тим, хто є диванними критиками, а не фахівцями. Відновлення будинку взагалі коштує дорожче, ніж новобудова", — стверджує Куртєв.

Журналісти hromadske пояснюють: так насправді виходить через завищені ціни компаній, з якими погоджується влада.

В розслідуванні вказується, що відновлені квартири в Запоріжжі - втричі дорожчі, ніж в столиці. Там наводять приклад того, що відновлення одного квадратного метра будинку на Сталеварів, 16 обійдеться у 90 тисяч гривень. Для порівняння ціна одного квадратного метра в Києві - 30 тисяч гривень у більш новому ЖК. Звісно, можна відмінусувати вартість фасаду і комунікацій. Але і тоді виходить захмарна ціна - не менше 60 тисяч гривень за квадратний метр запорізької відновленої квартири.

Журналісти зазначають, що будматеріали закупили за завищеними цінами. У розслідуванні порівняли ціни в кошторисі з ринковими. Ось декілька прикладів:

- ґрунтовка СТ-17 на ринку коштує 38-40 гривень за кілограм, а в проєкті відновлення - 85;
- цинковий профнастил продається за 220 гривень за квадрат - а тут його купили за 680;
- на газобетонних блоках одного будинку переплата склала пів мільйона гривень.

Інші проблеми, які наводять розслідувачі - це самі підрядники, які виконують відбудову будинків у Запоріжжі.

Так, проєктом відновлення одного будинку займалася фірма, наближена до ексдепутатки. ТОВ "РИЗАЛІТ БУД" без конкурсу отримало право розробляти проєктну документацію відновлення будинку на Зестафонській, 10. Цією компанією володіє Олександр Маринюк.

Ремонт того ж будинку на Зестафонській, 10, почався ще до підписання договору. Після того, як проєктна документація була готова, пошкоджений будинок почало відновлювати ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ. Договір з компанією підписали 9 червня, однак мешканці будинку кажуть, що будівельники почали роботи ще на початку травня. Це порушення тендерної процедури, яке називають "договорняком".

Той же підрядник ТОВ СК СТРОЙІНВЕСТ виконує роботи в будинку на Сталеварів, 16. Відомо, що компанією володіє Денис Островський. Раніше його фірма отримувала багато замовлень від Дніпровської міської ради, а також Дніпропетровської обласної ради. Островського повʼязують із Геннадієм Корбаном та мером міста Борисом Філатовим.

Також у розслідуванні заявляють, що мешканці Зестафонської, 8 просили у влади компенсацію замість ремонту - їм відмовили. У чи не найбільш постраждалому від жовтневих обстрілів будинку жило багато літніх людей. Вони не готові чекати роки, поки зможуть заїхати туди після реконструкції.

Нагадаємо, "ЗаБор" писав про те, що тендер на відбудову будинку по Зестафонській, 8 вже двічі скасовували, а мешканці вимагають від влади сертифікатів на нове житло й зовсім не проводити реконструкції їх будинків. Але влада на це не пішла. 

"Скільки людей — стільки думок. Ми заслухали одних й інших, взяли до уваги, але я хочу зазначити, що ми будемо діяти в межах чинного законодавства. Якщо будинок підлягає відновленню, якщо вже ухвалено рішення, виділено кошти — будинок буде відновлено", - прокоментував ситуацію щодо Зестафонської, 8 Анатолій Куртєв.

Через рік після влучання ракети роботи в багатостраждальному будинку на Зестафонській, 8 навіть не почалися.

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 1639. Теги: реконструкция Куртев Анатолий
Поделиться: