До 31 грудня 2024 року в Україні мають бути ліквідовані всі медико-соціальні експертні комісії. Відповідний указ після засідання РНБО видав Президент Володимир Зеленський. Висновки комісій перевірять. За результатами цих перевірок, в разі виявлення невідповідностей, будуть скасовуватись рішення про надання інвалідності та нарахування відповідної пенсії. Детальніше – "ЗаБор".
Своїм указом №732 від 22 жовтня 2024 року Президент України Володимир Зеленський
Таке рішення було обумовлене насамперед низкою скандалів навколо діяльності МСЕК та після оприлюднення у ЗМІ інформації щодо розмірів виплачених пенсій за інвалідністю окремим посадовцям.
Спусковим гачком стало вилучення мільйонів доларів та виявлення десятків об’єктів нерухомості, як в Україні, так і за кордоном у
На початку жовтня 2024 року в її робочому кабінеті виявили 100 тис. дол., медичні документи з ознаками підроблення, а також списки "ухилянтів" з прізвищами та фіктивними діагнозами.
Вдома в посадовиці вилучили майже 6 млн доларів, 300 тис. євро, понад 5 млн грн, брендові прикраси. Також з'ясувалось, що посадовиця має кілька десятків об'єктів нерухомості, як в Україні, так і за її межами.
Майже одразу після цього, у ЗМІ з’явилась інформація, щодо
В Офісі генпрокурора Андрія Костіна пообіцяли перевірити працівників не лише Хмельницької прокуратури, а й інших структурних підрозділів.
У підсумку, 22 жовтня сам Костін
У підсумку Президент Володимир Зеленський заявив про необхідність повного аудиту пенсій та інших нарахувань усім посадовцям, які організували собі інвалідності та ліквідацію система медико-соціальних експертних комісій оскільки є сотні фактів очевидно необґрунтованих інвалідностей у посадовців митниці, податкової, в системі Пенсійного фонду, в місцевих адміністраціях. Як зазначив Зеленський, з усім цим треба ретельно та оперативно розібратися.
ХТО ЗАМІНИТЬ МСЕК??
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко вже
Ляшко переконує, що всі кластерні й надкластерні лікарні підключені до Електронної системи охорони здоров'я, тож усі рішення про встановлення інвалідності будуть прийматися на основі даних, які записані в Електронній системі охорони здоров'я. Це дасть змогу відстежувати, коли і який діагноз вносить лікар, які дослідження і коли проводилися.
У разі проведення розслідування, якщо буде оскарження у кримінальних справах, буде чітко видно, хто, де, на яких етапах припустився помилки.
«Плюс, як показова практика цифровізації ВЛК призовників, ми можемо відстежувати в автоматичному режимі аномальні речі або діагнози, і працювати на випередження, щоб не було ніяких зловживань», - заявив Ляшко.
Медики, які провели певне лікування, реабілітацію, оцінюватимуть потреби людини по працездатності. Надалі через міжнародну класифікацію функціонування, яка вже стала національним класифікатором, підключатимуться й інші сторони. Зокрема, це Мінсоцполітики, яке дивитиметься, які функції людина втратила і які компенсатори можна запропонувати.
ЩО ДАЛІ?
Офісу генпрокурора, Службі безпеки (СБУ), Державному бюро розслідувань, Національній поліції та Національному антикорупційному бюро (НАБУ) рекомендується в місячний термін "прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів".
За результатами проведеної роботи необхідно запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення.
Кабміну також доручено створити разом із Міністерством охорони здоров'я України та ДБР, СБУ і Нацполіцією, а також з обласними, Київською міською військовими адміністраціями в тижневий термін робочі групи з перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних держорганів.
Окрім цього, Кабмін також має у тримісячний термін підготувати доповідь про результати цієї перевірки.
У разі виявлення фактів необґрунтованого ухвалення цих рішень, необхідно ініціювати їх перегляд за наявності підстав правоохоронних органів, а також інших уповноважених органів.
На Кабмін також покладено підготовку та подання спільно з МОЗ та Мінцифрою у двотижневий термін плану цифровізації проходження всіх етапів МСЕК.
Спільно з Пенсійним фондом, ДБР, Національною поліцією України, СБУ, необхідно в тижневий термін здійснити аудит нарахувань пенсійних виплат за інвалідністю посадовим особам держорганів.
Окрім цього, Кабміну доручено підготувати законопроєкт разом із Міністерством соціальної політики щодо перегляду системи та механізму нарахувань пенсійних виплат посадовим особам державних органів для забезпечення справедливості у відповідній сфері.
З Офісом генпрокурора доручено підготувати законопроєкт щодо унормування порядку нарахування зарплат і пенсій працівникам органів прокуратури України, окрім цього, закріпити відповідні соцгарантії для осіб, які мають інвалідність, для роботи в органах прокуратури; здійснення повторних перевірок рішень МСЕК, на підставі яких прокурорам встановлено інвалідність.
Кабміну разом із Держприкордонслужбою в місячний термін необхідно опрацювати "питання щодо внесення змін до нормативно-правових актів стосовно особливостей перетинання державного кордону України колишніми посадовими особами державних органів, які мають інвалідність, з визначенням переліку їх документів, що підлягатимуть перевірці".
НАЗК рекомендовано до 31 грудня 2024 року внести на розгляд Кабміну законопроєкти щодо внесення змін до Кримінального кодексу та Цивільного процесуального кодексу, які б визначали голову та членів МСЕК суб'єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення та відповідачами в справах про визнання необґрунтованими активів.
ВАЖЛИВО
Як саме проводитиметься перевірка – чи-то по медичних документах, чи-то люди повинні будуть проходити перекомісію – наразі не відомо.
Імовірно, перш за все перевірятимуться так звані «порожні» медичні справи в яких немає належної інформації, про перебіг тієї чи іншої хвороби та історії лікування.
Поки що так само не зовсім зрозумілим є чи переглядатимуться рішення МСЕК пересічних громадян, які не посадовцями та не є військовозобов’язаними.
Водночас слід зазначити, що частина вищеперерахованих в нинішньому рішенні РНБО заходів - не є чимось новим.
У вересні 2023 року Президент
Цим рішенням також передбачались перевірки в тримісячний термін усіх рішень про непридатність до військової служби, винесених після повномасштабного вторгнення РФ.
Так само йшлось про утворення в тижневий термін робочих груп які протягом 3 місяців перевірятимуть обґрунтованості рішень МСЕК та ВЛК щодо встановлення інвалідності та визнання непридатності до військової служби.
В разі виявлення фактів необґрунтованого ухвалення таких рішень так само йшлось про ініціювання їх перегляду та інформування відповідних правоохоронних органів.
Міністерствам оборони, охорони здоров'я, цифрової трансформації, низці інших відомств, а також Генштабу ЗСУ було доручено "вжити вичерпних заходів щодо вдосконалення системи здійснення медичних оглядів, зокрема допризовників, призовників і військовозобов'язаних" військово-лікарськими комісіями. І також доручалось максимально цифровізувати ці процеси.
За даними Держстату, на початку 2022 року в Україні налічувалося 2,72 млн осіб з інвалідністю або 6,6% від усього населення країни. Під час великої війни ця цифра зросла до 3 млн (7,5%).