Черговий скандал розгорається через тендера, що проводить обласна влада (ДП "Місцеві Запорізькі автодороги"). Так, будівництвом підземної хірургії в Запорізькій обласній дитячій лікарні, а також зведенням укриттів в міських школах №76 та №4 вартістю понад 658 млн гривень займатиметься фірма, котра буда заснована лише в березні цього року. До того ж цікава фірма "Кальміус" отримала ці тендера без конкуренції. Докладніше – "ЗаБор".
Інформація про те, що в Запоріжжі побудують підземну хірургію на базі обласної дитячої лікарні кулуарно обговорювалась ще торік.
На початку травня «ЗаБор» повідомляв про вартість цього будівництва – 440 млн гривень. Воно має стати одним з найдорожчих за останні роки.
Нині журналісти-розслідувачі
ДП «Місцеві дороги Запорізької області» Запорізької ОДА, котре є розпорядником коштів на будівництво підземних об’єктів в Запоріжжі та області, в середині травня вже уклало три відповідні договори на загальну суму 658,82 млн грн.
За будівництво чотириповерхового лікувального корпусу в обласній дитячій лікарні, що включатиме облаштування підземної хірургії та укриття на 140 осіб, «Кальміус»
Будівництво підземної школи на базі гімназії №76
На зведені укриття в гімназії №4 будівельна фірма
Журналісти-розслідувачі з’ясували, що проєкт на будівництво нового лікарняного корпусу розробило КП «Градпроєкт» Мелітопольської міської ради. Проєкти на будівництво обох підземних шкіл належать ТОВ «Градпроєкт-М».
Фірма "Кальміус" - хто цей несподіваний переможець на конкурсах?
Щодо переможця тендерів на трьох вищезгаданих будівництвах, то ситуація з «Кальміусом» є достатньо цікавою. Ця будівельна компанія була зареєстрована всього за місяць до оголошення тендерів – 7 березня 2025 року в Петропавлівській Борщагівці на Київщині. Власником і директором є уродженець Донецька Данило Сандирєв, який нині мешкає в Запоріжжі. Статутний «БК «Кальміус» становив 5 000 грн.
Усі три підряди фірма отримала без конкуренції. Вимоги до персоналу і техніки були мінімальні – бортовий автомобіль, кран, коток та 4 працівника (головний інженер, виконроб (штатний), інженер-кошторисник і інженер з охорони праці).
Щоб підтвердити досвід, «Кальміус» на всі процедури подав єдиний договір субпідряду із ТОВ «Компанія Позитив» на 23,14 млн гривень. Ця фірма будувала нещодавно відкрите укриття для ліцею «Логос».
Примітно, що під час тендеру в 2024 році «Позитив» заявляв, що працюватиме сам, але в березні 2025 року фірма раптово звернулась до директорки ДП «Місцеві дороги Запорізької області» Вікторії Репашевської із проханням залучити субпідрядника. Того ж дня Репашевська погодила залучення субпідрядника, і того ж дня було підписано договір із «Кальміусом».
На той момент «БК Кальміус» існувала третій день і в штаті фірми був лише директор. Ще чотирьох працівників оформили 2 квітня.
Фінансову спроможність «Кальміус» не підтвердив узагалі, але замовник це не розцінив як порушення. Тендерною документацією було передбачено, що новоутворені підприємства подають фінансову звітність лише за період з моменту реєстрації. У відповіді аудиторам дорожники Запоріжжя також зазначили, що відсутність таких документів не є підставою для відхилення.
Значні переплати на будівельних матеріалах
Журналісти-розслідувачі вже повідомляють про те, що на всіх трьох будівництвах мають місце значні переплати.
Зокрема гарячекатану арматуру А-ІІІ діаметрами 10-32 мм вписали по одній ціні. В кошторис лікарні – по 39 600 грн/т, а в кошториси укриттів – по 39 528 грн/т.
Водночас фірма «Метінвест-СМЦ» у Дніпрі пропонує таку арматуру по 33 800-34 160 грн/т, київська компанія «Рібер» – по 26 600-26 900 грн/т, «Стілар» – по 32 390 грн/т, а «IronWorld» у Запоріжжі – по 34 160-34 462 грн/т, тобто на 13-49% дешевше.
Тільки на арматурі за мінімальним обрахунком ймовірна переплата може становити понад 6 млн грн.
Бетон В30 для лікарні заклали по 5 050 грн/куб. м, а для укриттів – по 4 930 грн/куб. м.
Однак в «Гранд Бетон» така марка коштує 3 343-4 341 грн/куб. м, у групи компаній «Ковальська» – 3 516-4 545 грн/куб. м.
Квітневий моніторинг цін від Держвідновлення показав, що ціни по Україні різнились у межах 4 203-4 811 грн/куб. м. Це на 4-51% дешевше від кошторисів.
Повітропроводи з оцинкованої сталі товщиною 0,5 мм та 0,7 мм на тендері для лікарні вписали по 1 540 грн/кв. м і 1 920 грн/кв. м, а на тендерах для укриттів – по 903 грн/кв. м і 982 грн/кв. м.
На іншому квітневому тендері в Запоріжжі аналогічні позиції коштували 1 032 грн/кв. м і 1 147 грн/кв. м, що на 10-85% дешевше.
За інформацією видання «Наші гроші» усі три тендери зараз під моніторингом ДАСУ. Аудитори мають безліч питань, зокрема чому частина матеріалів з тендерної документації відсутня у відомостях ресурсів переможця.
"Мелітопольська історія"
Слід зазначити, що розпорядником коштів на зведення підземних шкіл в Запоріжжі та області є Державне підприємство «Місцеві дороги Запорізької області» Запорізької ОДА, котре з травня минулого року очолює Вікторія Репашевська. Раніше вона очолювала Департамент капітального будівництва та житлово-комунального господарства Мелітопольської міськради.
Розробником проєкта на будівництво нового лікарняного корпусу є КП «Градпроєкт» Мелітопольської міської ради.
«Компанія Позитив», котра забезпечила «Кальміусу» досвід, зараз зареєстрована в селищі Сонячне Запорізької області і належить Максиму Гайдаю – колишньому директору салону «Віконда» у Запоріжжі. Відомо, що у 2021 році компанія переїхала до Мелітополя, коли мером там був нинішній начальник Запорізької ОВА Іван Федоров, а у 2022 році – повернулася до Сонячного.
Також відомо, що у квітні 2025 року АМКУ вніс «Компанію Позитив» у «чорний список», заборонивши участь в торгах на три роки.
Нагадаємо на початку травня нинішній голова Запорізької ОВА Іван Федоров особисто заявляв про початок будівництва лікарняного корпусу в Запорізькій обласній дитячій лікарні. Це було наступного дня після підписання контракту з «Кальміусом»