В Україні будуть мобілізувати ще одну категорію громадян

Опубликовано 2023/11/16 - 12:03

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонується змінити правила мобілізації в Україні. Серед іншого пропонується мобілізувати за письмовою згодою. Призивати тих, хто має відстрочку або бронювання, працівників правоохоронних органів. А також звільнятися зі служби за власним бажанням і залучати безробітних до робіт з відновлення інфраструктури. Докладніше - "ЗаБор".

Відповідний законопроєкт №10209 був поданий до ВР 3 листопада. Його автором є народний депутат від партії “Слуга народу” Георгій Мазурашу.

Мобілізація за письмовою згодою

Проєктом закону пропонується призивати громадян на військову службу під час мобілізації, враховуючи морально-вольові якості та письмове підтвердження готовності захищати країну зі зброєю в руках.

"Законодавство дозволяє примусово мобілізувати всіх громадян військовозобовʼязаного віку та стану здоровʼя, крім тих, хто має відстрочку або заброньований. Проте, на моє переконання, це неадекватні норми, які виключно шкодять. Тому я вже не вперше пропоную зміни, які змусять ТЦК і СП шукати й мобілізувати саме готових і фізично, і морально стати на захист країни, а не всіх підряд для кількості", - заявив Мазурашу в коментарі ТСН.

На його переконання, немає сенсу мобілізувати громадянина, якщо він морально не готовий захищати країну.

Призов поліцейських, прокурорів, пенсіонерів МВС

Згідно з законопроєктом також пропонується залучати до мобілізації військовозобов'язаних, які мають право на відстрочку або є заброньовані за їхньою згодою терміном на 6 місяців. Умовою є наявність досвіду роботи в державних структурах протягом не менше двох років, особливо якщо вони обіймали посади, для яких передбачалося використання вогнепальної зброї та володіють необхідним досвідом.

За словами Георгія Мазурашу, це, зокрема, стосується молодих пенсіонерів правоохоронних органів, наприклад, пенсіонерів МВС.

Законопроєктом передбачена можливість залучати до 30% особового складу правоохоронних органів до лав ЗСУ. Такі зміни забезпечать можливість ротації військовослужбовців, призваних під час мобілізації, які проходять службу протягом понад шести місяців.

Звільнення з військової служби за власним бажанням

Зокрема в законопроєкті пропонується додати можливість звільнитися з військової служби за власним бажанням наступним категоріям:

- військовослужбовцям строкової служби у зв’язку із закінченням термінів служби або за власним бажанням у разі порушення їхніх прав як військовослужбовців;
- військовослужбовцям, які проходять службу за призовом осіб офіцерського складу за власним бажанням у разі порушення їхніх прав як військовослужбовців;
- військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, у разі службової невідповідності або за власним бажанням у разі порушення їхніх прав як військовослужбовців.

Ці категорії зможуть звільнитися за власним бажанням у разі подання рапорту про порушення їхніх прав як військовослужбовців і невирішення порушених у ньому питань, які відповідають повноваженням командирів (військових посадовців), протягом семи днів від зафіксованого дня подачі рапорту або відсутності відповіді на рапорт.

Законопроєктом також передбачається надати право військовослужбовцям, які проходять службу за призовом під час мобілізації, звільнитися за власним бажанням у разі, якщо мобілізований належить до категорії громадян, які, відповідно до статті 23 Закону про мобілізацію, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Це, зокрема, стосується осіб з інвалідністю, студентів та аспірантів денної форми навчання, викладачів закладів освіти, заброньованих працівників. 

Залучати безробітних до відновлювальних робіт

У законопроєкті також пропонується: безробітних громадян, які перебувають у запасі й не призвані на військову службу або не залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, пропонується залучати до відновлення постраждалої внаслідок воєнних дій інфраструктури або забезпечення роботи інших секторів економіки.

"Йдеться про те, щоб безробітних (які не працюють мінімум на 0,75 ставки або не займаються підприємницькою діяльністю), які відмовляються служити, воювати, можна було мобілізовувати на роботу, зокрема на відновлення постраждалої від воєнних дій інфраструктури", — заявив Георгій Мазурашу.

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 2933. Теги: мобилизация война армия военные
Поделиться: