Україна переходить на український час
У ніч із 29 на 30 березня Україна традиційно переходить на літній час. О 3:00 годині стрілки годинника потрібно перевести на годину вперед. Чи буде це останній перехід та що відомо про законопроєкт щодо його скасування. Детальніше — "ЗаБор".
У ніч із суботи на неділю, 30 березня 2025 року, Україна переведе годинники на літній час. О 3:00 потрібно змістити стрілки на одну годину вперед — до 4:00. Це означає, що спати в цей день доведеться на годину менше, зате вечори стануть довшими і світлішими.
Більшість сучасних електронних пристроїв (смартфони, ноутбуки, планшети) синхронізуються автоматично. Однак механічні годинники, будильники та деякі інші пристрої доведеться переводити вручну.
Перехід на літній та зимовий час — практика, що існує в багатьох країнах світу для ефективного використання світлового дня та економії енергоресурсів.
В Україні це вперше запровадили у 1981 році ще в складі СРСР. Тоді годинники переводили з 1 квітня по 1 жовтня, а з 1984 року перехід почали здійснювати в останню неділю березня та вересня.
Після здобуття незалежності Україна у 1996 році затвердила поточний порядок зміни часу:
• в останню неділю березня – перехід на літній час (на годину вперед);
• в останню неділю жовтня – повернення до стандартного часу (на годину назад).
Останніми роками активно обговорюється можливість відмови від сезонного переведення часу. У 2019 році ЄС дозволив країнам-членам самостійно обирати, за яким часом жити — літнім чи зимовим.
В Україні у 2021 році було запропоновано законопроєкт №4201, який передбачав відмову від сезонної зміни часу. Верховна Рада ухвалила його у 2024 році, але президент Володимир Зеленський так і не підписав документ.
За даними ВР, законопроєкт перебуває на підписі у президента з серпня 2024 року. Водночас джерела в Офісі президента повідомляють, що Зеленський не буде його підписувати, щоб уникнути політичного конфлікту, але й не ветував його, що залишає ситуацію невизначеною.
Отже, у 2025 році Україна все ще переходить на літній час, а питання його скасування залишається відкритим.