Президент України підписав закон про компенсації за знищене і пошкоджене житло: що треба знати запоріжцям?!

Опубликовано 2023/03/18 - 10:15

Вчора, 17 березня, Володимир Зеленський підписав закон №7198, який запроваджує можливість компенсації за знищене та пошкоджене житло, внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією росії. Як визначатиметься перелік отримувачів компенсації, її види та, що треба знати жителям Запоріжжя, що їх отримати?! Докладніше - "ЗаБор".

Даний закон визначає перелік отримувачів компенсації за знищене та пошкоджене житло, її види, механізм оцінки та ухвалення рішення щодо її надання, а також можливості її використання для отримання нового житла. Про це повідомляє Міністерство інфраструктури України.

Варто зазначити, що Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект №7198 щодо створення держреєстру пошкодженого і зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави ще 23 лютого. Тоді "ЗА" проголосували 275 депутатів. А вчора, 17 березня, відповідний закон підписав Президент України Володимир Зеленський.

Як зазначив нардеп Ярослав Железняк, компенсації надаватимуть виключно за майно (пошкоджене/зруйноване) з 24 лютого 2022 року. Закон діятиме протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий об’єкт знаходиться (знаходився). Водночас закон не поширюватиметься на об’єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

Хто підпадає під перелік отримання компенсацій?!

Як зазначає Мінінфраструктури, отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно зможуть:

- власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
- замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків (фіз. особи);
- фіз.особи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
- члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємці вищевказаних осіб.

Також право на компенсацію мають ОСББ, управителі, ЖБК. Це стосується відновлення спільного майна багатоквартирного будинку.

Як подати заяву на отримання компенсації?!

Згідно нового закону, механізм компенсації передбачає подання заяви на компенсацію через "Дію", ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса.

Рішення щодо надання компенсації буде ухвалюватись органами місцевого самоврядування, які створюватимуть відповідні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Ці комісії розглядатимуть заяви, проводитимуть огляд зруйнованого житла та визначатимуть суму компенсації.

Розмір передбачених компенсацій буде вираховуватися відповідно до спеціальної методики, яка наразі розробляється урядом.

Законом також передбачено, що особи, чиє житло було зруйновано, отримають житловий сертифікат, який відображатиме суму компенсації, та протягом п'яти років зможуть його використати для придбання нового житла.

Зазначається, що наразі уряд розробляє алгоритм компенсації для осіб, чиє житло було пошкоджено.

Хто фінансує компенсації українцям?!

Джерелами для фінансування компенсації будуть:

- Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури;
- кошти державного та місцевих бюджетів;
- кошти МФО, інших кредиторів та інвесторів;
- міжнародна технічна, поворотна або безповоротна фінансова допомога;
- репарації або інші стягнення з РФ.

У Мінінфраструктури зауважують, що відновлення пошкодженого і зруйнованого житла є одним з основних напрямів діяльності новоствореного Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення). Завдяки схваленню парламентом механізму компенсації агентство отримує можливість розпочати роботу з планування та реалізації проектів відновлення та будівництва житла.

Законопроектом передбачено, що Реєстр пошкодженого та знищеного майна виступатиме єдиною базою даних для фіксації руйнувань та компенсації

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 1415. Теги: Зеленский Владимир закон война
Поделиться: