Президент підписав закон про прозорість місцевого самоврядування: що це означає для Запоріжжя?!

Опубликовано 2024/05/15 - 11:49

На початку тижня Президент України підписав закон про забезпечення прозорості місцевого самоврядування, який передбачає, зокрема, трансляцію засідань місцевих рад. Тут варто зазначити, що у квітні за результатами дослідження Запоріжжя отримало статус "непрозорого" міста під час війни. Так, нова секретар міськради Регіна Харченко поділилась пропозиціями щодо того, як це змінити. Докладніше - "ЗаБор".

13 травня Президент Володимир Зеленський підписав зміни до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», які передбачають, зокрема, трансляцію засідань місцевих рад після війни. Про це повідомляє пресслужба Апарату Верховної Ради.

Закон запроваджує:

- відеофіксацію пленарних засідань місцевих рад та засідань їх постійних комісій;
- транслювання пленарних засідань місцевих рад та засідань їх постійних комісій в інтернеті в режимі реального часу (після завершення воєнного стану);
- оприлюднення відеозаписів засідань в частині, що транслювалась на офіційному вебсайті ради.

Крім того, закон передбачає висвітлення проєктів порядків денних засідань постійних комісій ради, протоколів її засідань, які містять результати поіменного голосування; обов’язковість використання державної мови депутатами, посадовими особами місцевого самоврядування, іншими доповідачами під час сесій рад; оприлюднення на єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на офіційних вебсайтах органів місцевого самоврядування публічної інформації щодо об’єктів права власності територіальних громад тощо.

Запоріжжя - непрозоре місто

Варто зазначити, що наприкінці квітня 2024 року програма "Transparent cities/Прозорі міста" (Transparency International Ukraine) презентувала результати другого дослідження стану прозорості міст під час повномасштабної війни. Там вказувалось, що Запоріжжя потрапило до списку тих міст, які є непрозорими під час війни.

Зокрема серед причин, через які Запоріжжя потрапило під статус "непрозоре", такі:

- поширення переліку наборів відкритих даних;
- онлайн-реєстрація в комунальні заклади освіти;
- публікація анонсів та протоколів засідань громадської комісії з житлових питань;
- обмеження доступу до відкритих даних.

Варто також зазначити, що за результатами дослідження "прозорими" у 2023 році стали 5 міст – Дніпро, Дрогобич, Львів, Мукачево і Тернопіль. Статус "частково прозорих" отримали 23 міста, решта 52 (серед яких й Запоріжжя) – "непрозорі".

Нагадаємо, нещодавно "ЗаБор" писав, що Запоріжжя - єдине місто в Україні, яке не має такої Програми з розвитку та функціонування української мови.

Що пропонує міська влада?!

Вчора, 14 травня, ситуацію з "непрозорістю" Запоріжжя прокоментувала новий секретар міської ради Регіна Харченко. Так, у своїй соцмережі посадовиця зазначила, що цю ситуацію можна виправити шляхом запровадження досі не відомих для нашої громади інструментів, які теоретично допомогли б місцевій владі стати хоч трішки прозорішою. 

Загалом Харченко запропонувала 16 нововведень, які могли б допомогти Запоріжжю. Так, серед іншого в.о.мера пропонує публікувати звіти, проєкти рішень, а найцікавіше – обов’язково обґрунтовувати проведення тендерів.

"До прикладу: 
(1) оприлюднювати усі протоколи засідань постійних комісій на сайті 
(2) оприлюднювати усі протоколи засідань виконавчого комітету 
(3) оприлюднювати надавати раз в квартал поточного року актуальні «Титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою» для заповнення на порталі data.gov.ua
(4) оприлюднювати повні назви проектів рішень у сфері земельних відносин, не пізніше ніж за 24 години до дня проведення сесії (тобто усі земельні ділянки, усіх майбутніх орендарів і т.д) 
(5) оприлюднювати звіти міського голови (поки вакантна посада), заступників, керівників департаментів за кожне півріччя 
(6) оприлюднювати оновлений перелік договорів про оренду земельних ділянок за 2023-2024 роки (і за усі наступні) 
(7) оприлюднювати раз у квартал оновлену інформацію про рекламні засоби (оприлюднювати раз у квартал оновлену інформацію про житлові приміщення у власності громади
(9) оприлюднювати інформацію про перелік усіх обʼєктів нерухомого майна комунальної форми власності з обмеженням інформації, що має стратегічне значення (шляхом обмеженням у інформації про місцезнаходження)
(10) оприлюднювати інформацію про перелік усіх обʼєктів рухомого майна комунальної форми власності
(11) оприлюднювати (анансувати) дати проведення пленарних засідань сесій міської ради, виконком, постійні комісії
(12) забезпечити транслювання засідань усіх постійних комісій ради 
(13) забезпечити транслювання засідань виконавчого комітету 
(14) поквартально оприлюднювати узагальнений звіт про типи та обсяги отриманої гуманітарної допомоги на офіційному сайті ЗМР; оприлюднити критерії розподілу гуманітарної допомоги
(15) створення нового відділу або реорганізація одного із відділів
Департаменту з управління житлово-комунальним господарством щодо електронної реєстрації заяв на житло; розробка програмного забезпечення для обліку та опрацювання електронної реєстрації заяв на житло
(15) створення нового відділу або реорганізація відділу Департаменту соціального захисту населення щодо обробки онлайн-заявок на отримання соціальної допомоги;
розробка програмного забезпечення для відстеження руху/статусу заявок на отримання місця або послуги в міських установах соціальної допомоги;
(16) обґрунтування проведення закупівель: зобовʼязати тендерні відділи департаментів або інших установ, повʼязані із тендерною діяльністю, надавати необхідну інформацію (дотримуючись норм діючих нормативних актів) або посилатись на відповідні ЗУ щодо неможливості оприлюднення інформації до 25 числа щомісячно", - написала в.о.мера у своєму пості в соцмережі.

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 408. Теги: мэрия Зеленский Владимир закон Регина Харченко
Поделиться: