Після прийняття скандального закону про НАБУ, протестна акція пройде і в Запоріжжі

Опубликовано 2025/07/23 - 14:49
В Запоріжжі також пройде мирна акція проти закону про антикорупційні органи

В Запоріжжі також пройде мирна акція проти закону про антикорупційні органи

Президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що, на думку експертів та громадськості, фактично знищує незалежність НАБУ та САП. Хоча суспільство закликало накласти вето, глава держави ухвалив рішення попри хвилю обурення. Влада намагається заспокоїти громадськість. Але відучора в містах почались масові протести, а громадськість заговорила про небезпечний курс до авторитаризму. Запоріжжя приєднується до протестів. Детальніше – "ЗаБор".

Після голосування за скандальний закон №12414 у Верховній Раді та підписання його Зеленським, в Києві, Львові та Дніпрі відбулися акції протесту. Люди вийшли з плакатами на підтримку незалежних антикорупційних органів, звинувачуючи владу у спробі згорнути боротьбу з корупцією. Водночас у Запоріжжі з 23 липня стартує щоденна мирна хода проспектом Соборним проти закону та на підтримку НАБУ і САП.

Попри суспільне обурення, Президент Зеленський не скористався правом вето. Так, сьогодні, після хвилі протестів Президент зібрав керівників усіх правоохоронних органів, силових структур, включаючи Генерального прокурора, зокрема керівників НАБУ та САП, щоб обговорити ситуацію. 

Чому закон викликав таку реакцію?

Згідно з прийнятим законом, частина повноважень НАБУ і САП фактично передається Генеральній прокуратурі. Громадськість побоюється, що це може призвести до повного контролю з боку Офісу Президента за антикорупційними розслідуваннями. У СБУ та ДБР заявляють, що метою закону є “оптимізація” процесів і підпорядкування антикорупційних структур загальній системі прокуратури, однак правозахисники називають це згортанням незалежності.

Деякі журналісти пов’язують цю законодавчу ініціативу зі скандалом довкола колишнього керівника “Нафтогазу” та Міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова – близького до родини президента. Місяць тому йому вручили підозру у корупції, пов’язаній із квартирними оборудками. Розслідування проводили саме НАБУ і САП. Рівно через місяць після цього почалися масові обшуки у співробітників цих структур – без судових рішень, із силовими затриманнями, саме під час відряджень керівників закордоном. СБУ та прокуратура провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників НАБУ. Деяким з них інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з РФ, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Також ДБР вручило підозри трьом співробітникам бюро щодо скоєння ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. ДТП стались у 2021 та 2023 роках.

Експерти побоюються, що доступ до конфіденційних справ дозволить попередити осіб, які могли б стати фігурантами нових антикорупційних розслідувань, особливо серед представників влади.

Проколи НАБУ - скандальна справа про гуманітарку у Запоріжжі 

Нагадаємо, що в Запоріжжі в 2022 році розгорнулася справа про "гуманітарку", яку ініціювало НАБУ.  Одним із головних фігурантів у справі стала заступниця голови ЗОВА Злата Некрасова. Після обшуків і гучних заяв...
 справу спустили на гальмах. 

Скандал у справі про розкрадання гуманітарної допомоги не призвів до жодних реальних наслідків. У прокуратурі заявили, що підстав для провадження немає – законодавчо це питання не врегульоване. Саме відкриття такої справи вважали “помилкою” НАБУ, адже як таких законодавчих норм стосовно гуманітарної допомоги в країні на той час розроблено не було. 

Командир Третього армійського корпусу Андрій Білецький заступився за цей закон та заявив, що російських агентів не може існувати недоторканності взагалі – в жодній структурі країни. І для НАБУ немає жодних виключень – Бюро теж треба перевіряти.

Очільник СБУ Малюк прокоментував, що закон №12414 є поверненням до Конституції і ніхто не ліквідує ці органи, а просто підпорядковує Генеральній прокуратурі й нічого поганого у цьому немає, та навпаки: "НАБУ можуть бути в захваті від того, що генпрокурор, можливо, підкине їм якісь свіжі ідеї, маючи свій досвід".

Президент Зеленський, коментуючи рішення стосовно НАБУ та САП заявив: "Кримінальні провадження не мають тривати роками без законних вироків, а ті, хто працює проти України, не мають почуватися комфортно й не відчувати, що таке невідворотність покарання".

Заяви та дії активістів 

Громадськість у соцмережах уже заявляє: мова йде не лише про реформу, а про реальний демонтаж демократичних інститутів та початок авторитарного повороту.

На тлі війни, спроби влади підім’яти під себе антикорупційні структури викликають особливу тривогу – і загрожують підірвати довіру до державних інституцій не лише в Україні, а й на міжнародному рівні. 

В Запоріжжі пропустили початок протестних акцій, на відміну від Дніпра, Львову, Києва. Але сьогодні активісти віришили таки до них приєднатися. Збираються вони на 18:00 біля годинника закоханих. Звідси стартує хода, яка завершиться о 19:00 на площі Фестивальній. 

До речі активісти не планують обмежуватися однією акцію, в збираються виходити на неї кожного дня, поки закон не буде скасовано. 

Переглядів: 656. Теги: НАБУ СБУ ДБР Зеленский Владимир Василий Малюк законопроект закон Злата Некрасова
Поділитися: