Під Запоріжжям знайшли унікальний Менгір - слід цивілізації, що існувала 5 тисяч років тому (фото)

Опубликовано 2025/02/10 - 16:52

На території Запорізької області, неподалік селища Балабино, було знайдено масивний продовгуватий камінь — менгір, який нині встановлено як монумент у селі Бабурка на території однієї з садиб. Це не просто кам'яна брила, а слід давньої цивілізації, що існувала на цих землях приблизно 5 тисяч років тому. Детальніше - "ЗаБор". 

Менгір — загадка, яку історія залишила нам у спадок.

Про унікальну знахідку розповідає відомий Запорізькій історик Олег Власов. 

"Сакральність цього каменя просто зашкалює! Це – стародавній символ самі бачите чого, а ВІН у свою чергу – символ світотворення, плодючості й узагалі всього хорошого. Подібні речі археологи називають мегалітами – «величезні камені» давньогрецькою", - розповідає історик. 

Кілька років менгір знайшли посадці біля кургану, недалеко від села Балабине – мабуть, трактористи відтягли, щоб не заважала орати. 

Ймовірно, менгір стояв колись на вершині кургану. І тепер «скульптура», вік якої може сягати 5 тисяч років, зберігається в маєтку «Villa Del Vino» в околицях села Бабурка, над долиною річки Середня Хортиця. 

Що таке "менгір" і як його використовували?

Слово menhir походить із бретонської мови (men — «камінь», hir — «довгий») і означає «довгий камінь». Подібні споруди зустрічаються по всьому світу, від Британії до Монголії, і завжди викликають одне й те саме запитання: навіщо їх встановлювали? Запорізький менгір не є винятком. Ми можемо лише припускати, для чого наші предки спорудили його, але розгляньмо найімовірніші версії.

1. Межовий знак — перша територіальна позначка

Земля завжди була головною цінністю. Тому одна з найпростіших версій — наші предки використали менгір як знак, що позначає кордони племені. Це могло бути знаком, який попереджав: «Далі — чужа земля, вхід лише за домовленістю». Навіть через тисячоліття ідея межової позначки залишається актуальною — тільки замість велетенських каменів ми ставимо паркани.

2. Священне місце — культовий центр племені

Інша теорія говорить, що менгір міг бути центральним каменем у місці проведення ритуалів. Його могли вважати символом сили, плодючості та зв’язку з вищими силами. Деякі менгіри Європи вважалися місцем жертвоприношень або ритуалів родючості. Недарма такі камені часто мають витягнуту, трохи загострену форму, що символізує чоловічу силу — прадавній образ творчої енергії.

3. Сонячний годинник або астрономічний інструмент

Менгір міг служити як астрономічний прилад, за допомогою якого давні люди визначали час або відстежували положення Сонця. Якщо розташувати камінь правильно, його тінь могла показувати рівнодення або сонцестояння. Відомо, що в давнину люди мали дивовижні знання про рух небесних світил, і, можливо, запорізький менгір був частиною такого ж давнього «календаря».

4. Курганний надгробок для великої людини

Висока кам’яна брила над могилою — це своєрідний пам’ятник, який залишався нащадкам. Якщо менгір був встановлений на місці поховання вождя або героя, це могло означати, що він був видатною особистістю. Сьогодні ми ставимо хрести та пам’ятники, а наші предки використовували для цього каміння, яке не зникало з часом.

Як його встановлювали? Випробування сили та терпіння

Найбільша загадка — не лише призначення менгіра, а й те, як люди змогли пересунути і встановити такий важкий камінь у ті часи, коли колеса ще не існувало. Перетягування кількатонної брили могло тривати місяцями й вимагало нечуваних фізичних зусиль. Це був тест на витривалість, дисципліну та згуртованість громади. Дослідники припускають, що такі споруди могли перетягувати на дерев’яних катках або волоках, використовуючи мотузки та важелі.

Переглядів: 667. Теги:
Поділитися: