Молодіжна політика на практиці: хто і як працює з молоддю у Запоріжжі

Опубликовано 2025/07/08 - 11:57

У Запоріжжі працюють 3 молодіжні центри, які щороку залучають понад 10 000 молодих людей до волонтерства, навчання та саморозвитку. Тут щомісяця відбувається понад 50 заходів – від тренінгів до культурних. Завдяки партнерствам із міжнародними організаціями, за останній рік центри залучили понад 15 мільйонів гривень на підтримку молоді. Докладніше - "ЗаБор"

У грудні 2024 року в Запоріжжі відкрили Перший Міський Молодіжний Центр – сучасний простір для активної та амбітної молоді міста. Створення центру має на меті забезпечити для молоді такий простір, де вони зможуть реалізовувати власні ідеї, отримувати нові знання, спілкуватися та впливати на майбутнє рідного міста.

Проте це не єдиний молодіжний центр в місті. До того в Запоріжжі вже декілька десятиліть працював Обласний центр молоді. А у квітні минулого року був створений Молодіжний центр для ВПО «People.UA», про відкриття якого інформувала Запорізька обласна військова адміністрація. 

Цікаво, що майже рівно через місяць після відкриття згаданого мелітопольського молцентру, вже міська влада Запоріжжя офіційно оголосила про намір відкрити Перший в Запоріжжі Центр молоді, але вже міського підпорядкування. Тож Перший центр став, по суті, третім молцентром в прифронтовому місті. 

Проте про кожний окремо.

Запорізький обласний центр молоді

Запорізький обласний центр молоді – це перший у Запоріжжі молодіжний простір, який було засновано ще у 1995 році.

Установа є комунальною та підпорядковується Запорізькій обласній раді. 

Загальна площа Запорізького обласного центру молоді перевищує 3000 м², що робить його одним із найбільших молодіжних центрів в Україні та Європі. 

Місія Обласного молодіжного центру – cтворення відкритого молодіжного простору для розвитку, участі, самореалізації молоді, підтримки ініціатив та посилення молодіжної політики на регіональному рівні.

За словами директора КП «Запорізький обласний центр молоді» Олексія Савицького, в умовах воєнного стану підпорядкована йому установа продовжує активну роботу та адаптує свою діяльність до нових викликів. Центром було реалізовано низку масштабних патріотичних, просвітницьких і волонтерських заходів, серед яких:

  • акція «Виїзд на передову»;
  • конкурс авторської пісні серед молоді «Незламне Запоріжжя»;
  • форум «Skills для кар’єрного старту»;
  • акції до державних свят («Потяг єдності», «День молоді», «Ритми Запорізької вишиванки»);
  • участь у підтримці ЗСУ – виготовлено понад 7000 м² маскувальних сіток та понад 8000 окопних свічок,
  • щоквартальні волонтерські акції: надано допомогу понад 30 батальйонам ЗСУ та понад 2000 родин отримали адресну допомогу.

Центр також ініціював нові проєкти:

  • Speaking Club – розмовний клуб для вдосконалення англійської;
  • зустрічі з відомими волонтерами, активістами та представниками правоохоронних органів, спрямовані на формування громадянської свідомості та безпеки молоді.

Спільно з ГО «БУР» було реалізовано ініціативи з відновлення приміщень та інфраструктури Центру, що свідчить про постійний розвиток навіть в умовах війни.

Упродовж звітного періоду Обласним центром молоді було проведено 423 заходи, з яких:

  • 80 – власні ініціативи Центру;
  • 93 – спільні заходи з іншими організаціями;
  • 250 – заходи, що відбулися на базі Центру.
    Крім того, обладнання Центру надавалось для проведення заходів 147 разів.

Про заходи, які проводить Обласний центр молоді можна дізнатись на його сторінці у Фейсбук – https://www.facebook.com/zapocm 

Молодіжний центр «People.UA»

Проєкт «Молодіжний центр для молоді з окупованих територій «People.ua» реалізується за сприяння Програми розвитку ООН (UNDP) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу, наданої в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні». Загальна сума фінансування за проєктом від донорів – 33440,00 доларів.

Проєкт складався із декількох компонентів: косметичний ремонт приміщення (закупівля матеріалів, шпаклювання стін та ґрунтування стін у місцях значних пошкоджень, поліпшене фарбування водоемульсійними сумішами стін та укосів), закупівля техніки, меблів, а також проведення низки заходів для молоді (тренінг «Формування команди молодіжного простору», волонтерська акція «Молодь будує для молоді», тренінг з командоутворення для формування місії та візії команди МЦ, школа волонтерства «Допомагай серцем», тренінг з графічного та web-дизайну, презентація волонтерських ініціатив молоді «Ліга амбітних студентів: рух до успіху», національно патріотичний захід присвячений річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну, тренінг з медіаграмотності та блогерства, інформаційна сесія про сексуальне насильство).

Утримання Молодіжного центру та орендну плату сплачує міський бюджет.

Сам центр «People.UA» розпочав свою роботу 18 квітня 2024 року, а на відкритті простору був присутній і нинішній голова ЗОВА Іван Федоров, який раніше очолював Мелітополь.

Центр було створено як місце для розвитку, спілкування та втілення молодіжних ініціатив, зазначає пресслужба ЗОВА, та додає, що цей проєкт надає молодим людям можливість проводити освітні заходи, користуватися сучасною аудіо- та комп’ютерною технікою, а також об’єднуватися для реалізації спільних проєктів. 

Приміщення площею понад 300 квадратних метрів обладнане для потреб активної молоді: тут розміщено два великі коворкінги, аудиторії для тренінгів та освітніх заходів, робочі кабінети й музичні класи.

Окрім формальної та неформальної освіти, центр виконує функцію майданчика для клубів за інтересами та зустрічей молоді. За перші шість місяців його роботи учасниками різноманітних ініціатив стали 1750 осіб віком від 11 до 57 років.

Станом на кінець травня кількість унікальних відвідувачів центру становить 2447 осіб. За час роботи центру проведено 356 заходів різного спрямування. Основний вік молоді – це 14-35 років. Але є відвідувачі як молодші, так і старші. Це залежить від специфіки заходу. Зазвичай завжди вказується вік для учасників заходів, оскільки їх зміст чітко орієнтований під вікові особливості та інтереси. А оскільки центр працює ще й як відкритий простір, де можна просто прийти провести час, поспілкуватись з друзями та попрацювати, то тут вік відвідувачів не обмежений. 

Також варто зазначити, що до роботи простору активно залучено близько 60 волонтерів – молодих людей, які беруть участь в організації подій, підтримці заходів і розвитку напрямків діяльності центру.

Наразі життя в молодіжному центрі дуже насичене. Заходи для молоді проводяться майже щодня. За час роботи центру проведено 356 заходів. 

На постійній основі проводяться заходи для покращення ментального здоров’я молоді, клуби з вивчення іноземних мов, художня студія, клуб настільних ігор, мафія, платформа «Поговоримо», клуб української мов «ТвоUA мова». Це те що відбувається щотижня. 

Є велика кількість тренінгів, навчальних програм, творчі майстер-класи, гумористичні шоу від PPPShow, концерти гурту Cherry Band (гурт, який створений в «People.UA»). До прикладу: курс з графічного дизайну, відеомонтажу, ведення SMM та соціальних мереж, майстер-клас з графіті, малювання картин афірмацій, школа волонтерства, літературний батл Поетичний слем «Сила слова», курси з профорієнтації для молоді та багато іншого. 

Велику кількість заходів було реалізовано в межах проєктів: «Спорт та здоров’я щодня» (6 видів спортивних змагань: футзал, волейбол, баскетбол, настільний теніс, настільний футбол, кібертурнір), арттерапевтичний проєкт «Мистецтво відновлення: шлях до гармонії» (10 тренінгів з відновлення ментального здоров’я), простір емоційної підтримки «Відчувати. Жити. Творити» (діючий проєкт, за яким заплановано проведення 10 арттерапевтичних занять для психологічного розвантаження).

Вже найближчим часом планується проведення освітнього кемпу для молоді, творчі майстер-класи, освітні програми зі створення презентацій, роботи в ексель, гумористичні шоу та багато іншого.

«Ми створюємо велику кількість власних продуктів: від концертних форматів до власних навчальних програм, унікальних форматів заходів, які стають прикладом для наслідування для інших організацій. 

Особливістю, напевно, є те, що молодь у «People.UA» може реалізовувати власні проєкти та ініціативи. Вони надихаються, приходять з власними ідеями, а ми допомагаємо їм їх втілити. 

А також ми створюємо власний навчальний та культурний контент, де молодь є головними учасниками цього процесу. Одним з найяскравіших є проєкт «ЛітераТочка», де молодь декламує вірші українських класиків та сучасників у новому, власному баченні. Це їх індивідуальне бачення, їх унікальне читання та їх власний вибір того, що вони будуть читати. Це красиво, цікаво та автентично» – розповів «ЗаБору» керівник мелітопольського молодіжного центру «People.ua» Назар Розумейко. Та додає, що не дивлячись на те, що основний вектор роботи Центру направлений саме на молодь ВПО з міста Мелітополя, але обмежень по відвідувачах у них немає. Усі заходи можуть відвідувати як молодь з Мелітополя, так і молодь з інших тимчасово окупованих територій та міста Запоріжжя. Молодіжний центр є майданчиком для вільного спілкування, діалогу та комунікації незалежно від того, звідки людина та який має статус.

Дізнатись про заходи центру можна на їх сторінці в Інстаграм: https://www.instagram.com/center_molod_mlt/ 

Запорізький міський молодіжний центр

Ідею створення Молодіжного центру вперше офіційно озвучили на позачерговій сесії Запорізької міської ради наприкінці травня 2024 року. 

У травні 2024 року відбувся Запорізький молодіжний форум MEET-UP, що став платформою для обговорення перезапуску молодіжної політики. У липні того ж року був організований хакатон «Деконструкція», де молодь разом з експертами розробляла бачення майбутнього вигляду території Молодіжного центру.

Вже в червні затвердили оновлений склад Молодіжної ради, яка стала активним учасником реалізації молодіжних програм. Зокрема, у партнерстві з міською владою молодь працює над Цільовою програмою «Молодь Запоріжжя 2025-2027».

Завершення реконструкції приміщення та облаштування Молодіжного центру було заплановано в листопаді 2024 року, але офіційне відкриття дещо затягнулось та відбулося 14 грудня. 

Ключовим партнером проєкту став ЮНІСЕФ, який виділив 360 тисяч доларів на підтримку молодіжної інфраструктури. Зокрема, 90 тисяч спрямували на ремонт історичної будівлі – бібліотеки 1930-х років у центральній частині міста, ще частину – на закупівлю техніки та меблів. Міська влада, зі свого боку, виконала благоустрій прилеглої території.

Так, Молодіжний центр створений у співпраці з ЮНІСЕФ, Запорізькою міською радою, ГО «СТЕП», «Молодь онлайн», Інститутом розвитку міста Запоріжжя, Департаментами культури, туризму, спорту, сім’ї та молоді.

На урочистому відкритті були присутні голова ЗОДА Іван Федоров, секретар міськради Регіна Харченко, голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде.

Сам центр розрахований на залучення понад 10 тисяч молодих мешканців міста до освітніх, культурних та громадських ініціатив.

Простір облаштовано для різних форматів активностей: є велика зала для подій, бібліотека з коворкінг-зоною, тераса, кухня та облаштований двір.

Більшість команди центру – це молоді люди (80%), які організовують лекції, клуби за інтересами, майстер-класи, тренінги й форуми. Щотижня тут проводять заходи таких ініціатив як Клуб настільних ігор, Кіноклуб, Клуб англійської мови, Літературний клуб, а також заняття з домедичної допомоги.

За перший місяць роботи центр провів десятки заходів у приміщенні та близько 50 виїзних активностей по районах міста, зібравши сотні учасників. Середній вік відвідувачів – 20 років.

Серед основних напрямків молодіжної політики в Запоріжжі – стримування відтоку молоді з міста, підтримка молодіжних ініціатив, сприяння відновленню після війни та залучення молоді до процесів ухвалення рішень. Окремий акцент – створення нових робочих місць, розвиток платформ для самореалізації та підтримка проєктів, ініційованих молоддю.

Міський молодіжний центр у Запоріжжі виступає одним з інструментів реалізації цієї політики. Це відкритий простір, де молоді люди можуть отримати підтримку, розвивати свої ідеї та брати участь у громадському житті міста.

У центрі вже діють регулярні формати роботи: Клуб настільних ігор, Кіноклуб, Клуб англійської мови, Літературний клуб, а також тренінги з домедичної допомоги. Крім того, двічі на тиждень у центрі відбуваються заходи, які організовують партнери установи.

Також у місті діє програма підтримки обдарованої молоді: фінансова допомога надається студентам, молодим науковцям, учням ПТНЗ, мистецьких шкіл і спортивних шкіл.

Ще однією з практичних фішок Міського молодіжного центру в Запоріжжі є можливість отримати транспортну картку «Січ Студентська» прямо на місці. Це спрощує доступ молоді до пільгового проїзду в міському транспорті.

Картка надає студентам 50% знижку на проїзд у тролейбусах, трамваях та автобусах. Її можна використовувати для оплати через мобільний додаток, QR-код або як електронний місячний проїзний. 

Пільга діє для школярів, студентів вишів та учнів професійно-технічних закладів. Вона поширюється на всі види комунального транспорту: тролейбуси, трамваї та автобуси.

Це робить Молодіжний центр не лише простором для подій та навчання, а й зручним сервісним пунктом для студентів, де можна отримати важливі для повсякденного життя послуги.

Довідка:

Для студентів:

Знижка 50% діє з понеділка по п’ятницю (крім вихідних, святкових і неробочих днів).

Квитки можна придбати:

  • у водія – готівкою (разовий квиток),
  • безготівково – через QR-код, мобільний застосунок або транспортну картку «Січ Студентська».

Місячні проїзні – лише у безготівковому вигляді.

Для школярів:

Знижка 50% діє з 1 вересня по 30 червня, з понеділка по п’ятницю (за винятком канікул і перерв у навчанні).

Квитки можна придбати:

  • у водія – готівкою (разовий квиток),
  • безготівково – через QR-код або мобільний застосунок.

Для оформлення знижки потрібно показати учнівське посвідчення або довідку з навчального закладу з фото та печаткою.

Місячні проїзні будуть доступні після впровадження транспортної картки «Січ Шкільна», запуск якої заплановано на вересень 2025 року.

Де отримати картку «Січ Студентська»:

  • Центральна каса КП «Запоріжелектротранс» (вул. Шкільна, 2),
  • Міська Молодіжна рада,
  • Міський молодіжний центр.

 

Довідка:
Контакти:

Instagram https://www.instagram.com/molcenter.zp

Facebook
https://www.facebook.com/share/1CrRjD7SGo/ 

Чат у телеграмі
https://t.me/+R_qIPLjVwSUwMDAy 

Забронювати простір https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSczcazUfjDZZ4qDaejVCAu6GHq2zhAo5_PQhkuGHOAzapiiWA/viewform 

Долучитись до волонтерства у Молцентрі https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdFkL-n6yRP3IebHrx2rQNYOMzQn5n0wT7OLsZp8b4ed1ghNw/viewform 

 

Переглядів: 128. Теги:
Поділитися: