Держава виплатила 320 млн гривень компанії брата Шурми за електроенергію, яку виробляли на... окупованій території Запорізької області (відео)

Опубликовано 2023/09/01 - 16:13

Після окупації Запорізького регіону військами рф, непідконтрольними Україні стали сонячні електростанції, що працювали на території області. Як дізналися журналісти-розслідувачі, станції, співвласником яких є близьке оточення замголови Офісу Президента Ростислава Шурми, отримували оплату за "зеленим тарифом" аж до літа 2023 року, й при цьому, ймовірно, не мали зв’язку з об’єднаною енергосистемою України. Докладніше - "ЗаБор".

Про це змогли дізнатися журналісти "Bihus.Info".

За їх даними, після повномасштабного вторгнення рф в Україну кілька десятків "зелених" станцій потрапили під окупацію. Серед них й ті, що розташовані у Запорізькій області – це сонячні станції ТОВ "КД Енерджі 2", ПП "Нацпрод", ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя", ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і ТОВ "Грандпауєр ЛЛС".

За інформацією "Bihus.Info", з липня 2022 по липень 2023 рр. ці компанії сукупно отримали понад 320 мільйонів гривень оплати за електроенергію за "зеленим тарифом" від державного підприємства "Гарантований покупець".

Тут варто зазначити, що співвласником ТОВ "КД Енерджі 2" і ТОВ "Відновлювальна Енергія Запоріжжя" є брат посадовця Офісу Президента України Ростислава Шурми (заступник Андрія Єрмака) Олег Шурма. Станція ПП "Нацпрод" також відноситься до Олега Шурми й партнерів. Співвласником ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і ТОВ "Грандпауєр ЛЛС" є Руслан Божко, який є колишнім підлеглим Ростислава Шурми, і якого вважають близькою до нього людиною.

Також оплату за "зеленим тарифом" в окупації отримували й низка інших виробників. Наприклад СЕС компаній "Скіфія-Солар-1" і "Скіфія-Солар-2" бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також низка інших, менш відомих виробників.

У чому проблема з оплатами станціям, які знаходяться в окупації?

За даними "Укренерго", більшість сонячних електростанцій, що перебувають на окупованій території Запорізької області, працюють в несинхронному режимі з об’єднаною енергосистемою України з 1 липня 2022 року. Тобто вони не мали фізичного зв’язку з нею через пошкоджені або відключені лінії електропередач. Внаслідок чого електроенергія з СЕС в окупації, найімовірніше, не могла потрапити в український ринок і не могла бути продана там.

При цьому ж за українським законодавством, ДП "Гарантований покупець" має оплачувати електрику, яку продає ринку. Оплата електрики, яку ДП не могло продати, означає збитки для державного підприємства.

До того ж дані про обсяги виробленої електрики, в принципі неможливо перевірити через відсутність дистанційного зв’язку з обладнанням.

Що кажуть співвласники та представники фігуруючих компаній?

Співвласник компаній "КД Енерджі 2" і "Нацпрод" Сергій Дядечко запевнив журналістів "Bihus.Info", що, за його даними, електроенергія з цих двох СЕС і зараз продовжує йти в енергосистему України. Однак, як зазначають самі розслідувачі, є серйозні підстави сумніватися у правдивості цих тверджень.

Водночас представник інших двох компаній (ТОВ "Грін Енерджі Токмак" і "Грандпауєр ЛЛС") повідомив, що компанії не мають технічної можливості визначити, в яку енергосистему йшла електроенергія. За його словами, до квітня 2023 р. дані про генерацію, зафіксовані на лічильниках СЕС, вдавалось передавати до обленерго "партизанськими методами" від співробітників, які залишились в окупації. При цьому він вважає цю електроенергію українською і такою, що мала оплачуватись державою, навіть якщо вона не могла бути продана в український ринок, оскільки компанії мають кредитні зобов’язання перед банками.

Як передають "Bihus.Info", з Олегом Шурмою зв’язатися не вдалося. Його брат, заступник голови Офісу Президента, Ростислав Шурма на письмовий запит не відповів.

При цьому тут варто зазначити, що Марія Барабаш (громадська діячка, засновниця фонду "Спочатку справи" та співзасновниця Спілки Українських Підприємців) у своїй соцмережі опублікувала відео, у якому прямо каже про те, що Ростислав Шурма "вкрав" у держави 320 мільйонів гривень.

Яка наразі ситуація із виплатами сонячним станціям в окупації?

Відомо, що від липня 2023 року розрахунки з "зеленими" станціями, що наразі на тимчасово окупованих територіях, призупинені. "Укренерго" повинна передавати ДП "Гарантований покупець" нульові обсяги генерації, якщо не має впевненості у тому, що станція працює в синхронному з об’єднаною енергосистемою України режимі, однак задекларовані виробниками показники мають зберегти для розрахунків після деокупації.

Таке рішення прийнято за результатами наради в Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг.

Питання про те, що робити з оплаченими грошима, наразі залишається не вирішеним. В Нацкомісії з енергетики повідомили, що влітку 2023 р. на нараді в Міненерго обговорювали кілька варіантів:

- врахування цих коштів як оплату боргів за періоди до початку окупації;
- звернення до виробників за поверненням коштів.

"Коли "Гарантований покупець" звернувся до виробників, багато виробників відмовились це зробити. Відмовились повернути кошти. Це питання потрібно врегулювати окремим рішенням на рівні закону. Можливо, як виключення, на рівні РНБО або Кабінету Міністрів", – зазначає  Ілля Сідоров, директор Департаменту енергоринку Нацкомісії з держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Більше оперативної інформації читайте в нашому Телеграм-каналі.

Просмотров: 1221. Теги: Шурма Ростислав Шурма Олег
Поделиться: