День Державного Прапора України: перше святкування, найбільші прапори, рекорд Запоріжжя

Опубликовано 2023/08/23 - 09:52

23 серпня Україна відзначає День Державного Прапора України. На честь цього свята, кореспонденти "ЗаБору" зібрали цікаві факти та рекорди, пов’язані із українським прапором. Про найбільші прапори,  найцікавіші "синьо-жовті" рекорди та який рекорд встановили в Запоріжжі розповідає "ЗаБор".

На загальнодержавному рівні свято встановлено указом Президента України Леоніда Кучми № 987/2004 "Про День Державного Прапора України" від 23.08.2004 року. 

У 2009 році Президент Віктор Ющенко вніс до Указу зміни, заснувавши щорічну офіційну церемонію підняття прапора 23 серпня по всій Україні.

Державний Прапор України, який має синю та жовту смуги на своєму тлі, затверджено Верховною Радою 28 січня 1992 року. 

Варто зазначити, що флагшток на острові Хортиця є найвищим у Запорізькій області та одним із найвищих в Україні. Його висота складає 35 метрів (з урахуванням пагорба - 55 метрів), а висота над рівнем Дніпра - 90 метрів.

5 цікавих фактів про Український Прапор

  1. Вперше поєднання синього і жовтого з’явилося на гербі Львова: Данило Галицький подарував місту, заснованому у 1256 році, герб із зображенням жовтого лева на блакитному тлі.

  2. Прапори козаків Запорізької Січі також часто мали поєднання синьо-жовтого, особливо починаючи з XVIII століття. Як правило, на прапорі було і зображення козака в одязі золотого або червоного кольорів.

  3. Спочатку синьо-жовті прапори були трикутної форми. Вперше намагалася утворити прямокутний прапор із жовтого і блакитного кольорів Головна Руська рада на Галичині. А вже в 1848 році за ініціативою Ради на міській ратуші Львова вперше підняли жовто-блакитний прапор.

  4.  У 1918 році Центральна Рада на чолі з першим Президентом Грушевським затвердила нинішню гаму кольорів.

  5. Досі експерти сперечаються, який колір має розташовуватися вгорі, а який – внизу. Така плутанина виникла ще під час УНР: тоді застосовували обидва варіанти. Символіка кольорів набагато глибша, ніж просто уособлення неба і поля пшениці. Золоте, жовте символізує Творця, Бога-Отця і взагалі, духовне начало. Синє ж – це все земне, а також свобода вибору, якою Творець наділив свої творіння в надії, що вони нею не зловживатимуть.


Синьо-жовті рекорди України:

  • 22 серпня 2010 року в Тернополі на акції "Ровесник Незалежності" розгорнули найдовший прапор України завдовжки 9,5 км та завширшки 0,75 м. Цієї довжини вистачило, щоби оточити весь Тернопільський став. Рекорд занесено до Книги рекордів України.

  • 23 серпня 2018 року у Запоріжжі поліцейські встановили рекорд України із найбільшого державного прапора з повітряних кульок. Довжина стягу склала 14,7 метрів, ширина – 2,7 метри. На його виготовлення витрачено понад 2 тисячі кульок.

  • 23 серпня 2018 року в Дніпрі встановили на флагштоці прапор, що встановив одразу два національні рекорди країни, що потрапили в Книгу рекордів України: найбільший державний прапор України над містом: розмір полотна — 12×18 метрів, вага – 23 кілограми та найвищий флагшток із прапором України: висота –72 метри.

  • 22 серпня 2021 року Державний прапор довжиною 3 кілометри розгорнули на межі Тернопільської та Хмельницької областей для встановлення рекорду України на найдовший прапор українського народу. 

  • 28 серпня 2021 року військовослужбовець Військово-Морських Сил Збройних Сил України підполковник Анатолій Гліненко встановив національний рекорд України в номінації "Найбільша площа прапора України, розгорнутого парашутистом в повітрі". Прапор довжиною 31,81 і завширшки 16,68 метрів був розгорнутий в повітрі над просторами столиці України. 

  • 14 жовтня 2022 року, біля Катерининської церкви у Чернігові встановили новий рекорд України з найбільшого по розміру в’язаного прапора. Його довжина — 30 м 54 см, а ширина — 20 м 20 см. В'язали прапор приблизно 350 жінок з усієї України та з-за кордону протягом чотирьох місяців.

  • 23 серпня 2021 року над Києвом підняли найбільший прапор України. Висота флагштока близько 90 метрів, вага – 32 тонни. Розмір полотнища прапора – 16 на 24 метри.

  • 23 серпня 2021 року в Харкові підняли флаг на самий високий флагшток України і навіть Європи! Його було встановлено до 30-річчя Незалежності, висота флагштока сягає 102 метрів. Розмір прапора складає 15х22,5 метрів. 

  • 29 липня 2023 року троє закарпатців — Іштван Цап, Богдан Попадич та Павло Трифонов — підняли за один день прапор України (6х3 м) на вершинах усіх шести двотисячників України. Ця подія була зафіксована як рекорд України.
Переглядів: 686. Теги: День флага патриотизм
Поділитися: